Zapobieganie zachowaniom samobójczym - zobacz relację wideo z konferencji na ten temat

Po wielu latach wspólnych starań środowisk naukowych, organizacji pozarządowych i instytucji publicznych w 2021 roku został uruchomiony pierwszy kompleksowy program zapobiegania samobójstwom w Polsce. Zapraszamy do obejrzenia konferencji prasowej inaugurującej rozpoczęcie tego programu, w trakcie której głos zabrało wielu uznanych ekspertów ds. profilaktyki samobójstw. W swoich wystąpieniach poruszyli oni najbardziej istotne aspekty tego złożonego problemu, a także przedstawili informacje na temat aktualnej sytuacji epidemiologicznej dotyczącej zachowań samobójczych.

Fot. PAP/W.Olkuśnik
Fot. PAP/W.Olkuśnik

Podczas konferencji inaugurującej Program Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym głos zabrali następujący eksperci: 

  • Prof. dr hab. n. med. Agnieszka Gmitrowicz (temat wystąpienia: Zachowania samobójcze u dzieci i młodzieży w ostatnich latach), 
  • Dr n. hum. Daria Biechowska (temat wystąpienia: Epidemiologia zachowań samobójczych w ostatnich latach w Polsce),
  • Dr n. med. Iwona Koszewska  (temat wystąpienia: Program zapobiegania zachowaniom samobójczym 2021-2025), 
  • Dr hab. n. med. Piotr Maciejak (temat wystąpienia: Rola instytucji naukowych - w tym Instytutu Psychiatrii i Neurologii - w profilaktyce samobójstw),  
  • Dr n. hum. Halszka Witkowska (temat wystąpienia:  Rola pracowników mediów i twórców kultury w profilaktyce zachowań samobójczych). 

Program Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym jest koordynowany przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie (a konkretnie przez utworzone w nim Biuro ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym). Program jest realizowany w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025.

vik, zdrowie.pap.pl 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/myboys.me

    Spektrum autyzmu – konkretne drogowskazy

    Zaburzenia ze spektrum autyzmu wiążą się z charakterystycznymi objawami, które występują w różnym nasileniu i konfiguracji. Ujawniają się najczęściej w pierwszych trzech latach życia dziecka, dlatego rodzic musi być czujny, a budzące niepokój zachowania konsultować ze specjalistą. Na co szczególnie zwracać uwagę, wyjaśnia dr Anna Budzińska, psycholożka, twórczyni i dyrektorka Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka (IWRD) w Gdańsku.

  • HOLO vectors Sp. z o.o.

    Czy klasyczne atlasy odchodzą do lamusa? Przewaga modeli 3D w edukacji medycznej

    Materiał promocyjny

    Papierowe atlasy anatomiczne przez dekady stanowiły podstawę nauki anatomii. Jednak rozwój technologii 3D znacząco zmienia sposób przyswajania wiedzy. Obecnie możesz nie tylko oglądać statyczne ilustracje, ale również interaktywnie eksplorować struktury anatomiczne w przestrzeni - w pełnym trójwymiarze. Co więcej, rozwiązania cyfrowe pozwalają zrozumieć powiązania między układami, a także ich funkcjonowanie w czasie rzeczywistym. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

  • Źródło: Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce

    Główny Inspektorat Sanitarny powołuje pierwszy w Polsce Zespół Nauk Behawioralnych w Zdrowiu Publicznym

    Materiał promocyjny

    Przy wsparciu biura UNICEF ds. reagowania na potrzeby uchodźców w Polsce, Główny Inspektorat Sanitarny powołał właśnie nowy Zespół Nauk Behawioralnych w Zdrowiu Publicznym “BOND”. Celem zespołu jest łączenie nauk o ludzkich zachowaniach z projektowaniem polityk zdrowotnych.

  • Adobe

    Dlaczego tak bardzo lubimy bób?

    Pierwszy bób w sezonie to coś w rodzaju małego święta. Na tę kulinarną przyjemność czeka wielu Polaków. Wystarczy kilka minut, by ziarna wylądowały we wrzątku, a cała kuchnia wypełniła się intensywną, bulionową wonią. Ten charakterystyczny aromat to pierwsza podpowiedź, że bób ma w sobie coś, co nasz mózg koduje jako czystą przyjemność.

NAJNOWSZE

  • WHO ostrzega przed upałami: zachowaj chłodną głowę

    Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ) pod hasłem #zachowajchłodnągłowę zainaugurowała w Polsce kampanię KeepCool, której celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat skutków fal upałów i zmian klimatycznych dla zdrowia. Kampania ma charakter paneuropejski i obejmuje działania informacyjne z poradami w zakresie zdrowia publicznego w mediach społecznościowych oraz materiały edukacyjne w wielu językach – również po polsku.

  • Dieta planetarna wydłuża życie

  • Proste zasady na upalne dni

  • Trwają prace nad szczepionką przeciw „amebie zjadającej mózg”

  • Czarny bez – superfood czy toksyczna pułapka?

  • AdobeStock

    Ludzkie ciało z termostatem

    Temperatura ludzkiego ciała w spoczynku jest stabilna nawet przy zmianach temperatury otoczenia. Termostat, który wewnętrznie ją reguluje, znajduje się w mózgu, w podwzgórzu. Nie jest jednak niezawodny – czasem dochodzi do przegrzania organizmu, czyli hipertermii, której najwyższym stopniem jest udar cieplny.

  • Nowy wariant koronawirusa w Europie

  • Dlaczego tak bardzo lubimy bób?

Serwisy ogólnodostępne PAP