-
Więzi społeczne mają terapeutyczną moc
Kryzys psychiczny jest straszną sprawą, jest okropny, ale daje szansę na rozwój. Pomoc dla przechodzących taki kryzys musi być blisko nich, w lokalnym środowisku – mówił w czasie IV Kongresu Zdrowia Psychicznego dr Rene Keet, psychiatra wspierający środowiskową ochronę zdrowia psychicznego, opartą na więziach pacjenta i wzmacnianiu jego zasobów, leczeniu w lokalnej społeczności.
7 minut czytania -
Samobójstwa dzieci i młodzieży – epidemia, której nie ma
W ciągu dekady wskutek samobójstw ginie tyle osób, jakby z mapy zniknęła Łomża. Zarazem jednak obserwujemy pierwszy od 2018 r. spadek liczby samobójstw osób poniżej 19. roku życia. W 2022 r. samobójstw wśród dzieci i młodzieży było 156, a w 2023 r. już 145. Mimo tych faktów w mediach rozdmuchiwany jest temat rzekomego „kryzysu” i „tragedii”. To bardzo niebezpieczne, bo może zaowocować efektem Wertera.
4 minuty czytania -
Zapobieganie zachowaniom samobójczym - zobacz relację wideo z konferencji na ten temat
Po wielu latach wspólnych starań środowisk naukowych, organizacji pozarządowych i instytucji publicznych w 2021 roku został uruchomiony pierwszy kompleksowy program zapobiegania samobójstwom w Polsce. Zapraszamy do obejrzenia konferencji prasowej inaugurującej rozpoczęcie tego programu, w trakcie której głos zabrało wielu uznanych ekspertów ds. profilaktyki samobójstw. W swoich wystąpieniach poruszyli oni najbardziej istotne aspekty tego złożonego problemu, a także przedstawili informacje na temat aktualnej sytuacji epidemiologicznej dotyczącej zachowań samobójczych.
1 minuta czytania -
Samobójstwa w Polsce – ich liczba nie rośnie, ale skala problemu pozostaje duża
Wbrew niektórym prognozom i doniesieniom medialnym pandemia nie spowodowała wzrostu liczby śmiertelnych zamachów na własne życie. Dobrze jednak nie jest, bo w Polsce liczba samobójstw ustabilizowała się na wciąż zbyt wysokim poziomie – oscyluje wokół 5,2 tys. rocznie. Ponadto, średnio aż sześć osób jest ciężko dotkniętych traumatycznym doświadczeniem niewyobrażalnej straty w postaci odebrania sobie życia przez kogoś bliskiego.
4 minuty czytania -
Wpływ pandemii na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży
W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy psychiatrzy odnotowali częstsze występowanie depresji, stanów lękowych, zaburzeń nerwicowych, problemów ze snem i apetytem, a także zespołu stresu pourazowego (PTSD) wśród dzieci i młodzieży. W związku z tym, specjaliści apelują do rodziców, opiekunów i pedagogów o wzmożoną czujność i podpowiadają, jak wspierać dzieci i młodzież w nowej, postpandemicznej rzeczywistości.
5 minut czytania -
Odrzucenie: jak się podnieść
Odrzucenie przez innych doświadczane jest przez ciało człowieka jak ból w wyniku fizycznego urazu. Może prowadzić do silnego kryzysu psychicznego. Ale kryzys może być też szansą na rozwój.
6 minut czytania -
Kryzys psychiczny niejedno ma imię
Co czwarty z nas przynajmniej raz w życiu doświadcza poważnego kryzysu psychicznego. Czym się różni tzw. załamanie nerwowe od zaburzeń i chorób psychicznych, a także jak im wszystkim zapobiegać – opowiada Joanna Krzyżanowska-Zbucka, doświadczony lekarz psychiatra.
Joanna Krzyżanowska-Zbucka, lekarz psychiatra14 minut czytania
NAJNOWSZE
-
W górach lęk może przerodzić się w panikę. To śmiertelnie niebezpieczne!
W górach, szczególnie tych wysokich, nawet mały błąd czy drobna niedyspozycja mogą kosztować zdrowie lub życie. Dlatego nie należy lekceważyć żadnego sygnału ostrzegawczego płynącego z ciała. To może być niewielki lęk czy ból. Co zrobić jednak, gdy już dojdzie do kryzysu, np. dopadnie nas lub kogoś z naszego otoczenia panika? Przede wszystkim: nie czekać z wezwaniem pomocy – radzą eksperci medycyny i ratownictwa.
-
Bezpłatne szczepienia przeciwko krztuścowi w ciąży: co warto wiedzieć?
-
Rehabilitacja domowa – co dalej?
-
Jak skutecznie poradzić sobie z bezsennością
-
Suplementy białkowe nie dla nastolatków