Zapobieganie zachowaniom samobójczym - zobacz relację wideo z konferencji na ten temat
Po wielu latach wspólnych starań środowisk naukowych, organizacji pozarządowych i instytucji publicznych w 2021 roku został uruchomiony pierwszy kompleksowy program zapobiegania samobójstwom w Polsce. Zapraszamy do obejrzenia konferencji prasowej inaugurującej rozpoczęcie tego programu, w trakcie której głos zabrało wielu uznanych ekspertów ds. profilaktyki samobójstw. W swoich wystąpieniach poruszyli oni najbardziej istotne aspekty tego złożonego problemu, a także przedstawili informacje na temat aktualnej sytuacji epidemiologicznej dotyczącej zachowań samobójczych.
Podczas konferencji inaugurującej Program Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym głos zabrali następujący eksperci:
- Prof. dr hab. n. med. Agnieszka Gmitrowicz (temat wystąpienia: Zachowania samobójcze u dzieci i młodzieży w ostatnich latach),
- Dr n. hum. Daria Biechowska (temat wystąpienia: Epidemiologia zachowań samobójczych w ostatnich latach w Polsce),
- Dr n. med. Iwona Koszewska (temat wystąpienia: Program zapobiegania zachowaniom samobójczym 2021-2025),
- Dr hab. n. med. Piotr Maciejak (temat wystąpienia: Rola instytucji naukowych - w tym Instytutu Psychiatrii i Neurologii - w profilaktyce samobójstw),
- Dr n. hum. Halszka Witkowska (temat wystąpienia: Rola pracowników mediów i twórców kultury w profilaktyce zachowań samobójczych).
Program Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym jest koordynowany przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie (a konkretnie przez utworzone w nim Biuro ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym). Program jest realizowany w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025.
vik, zdrowie.pap.pl