Zapobieganie zachowaniom samobójczym - zobacz relację wideo z konferencji na ten temat

Po wielu latach wspólnych starań środowisk naukowych, organizacji pozarządowych i instytucji publicznych w 2021 roku został uruchomiony pierwszy kompleksowy program zapobiegania samobójstwom w Polsce. Zapraszamy do obejrzenia konferencji prasowej inaugurującej rozpoczęcie tego programu, w trakcie której głos zabrało wielu uznanych ekspertów ds. profilaktyki samobójstw. W swoich wystąpieniach poruszyli oni najbardziej istotne aspekty tego złożonego problemu, a także przedstawili informacje na temat aktualnej sytuacji epidemiologicznej dotyczącej zachowań samobójczych.

Fot. PAP/W.Olkuśnik
Fot. PAP/W.Olkuśnik

Podczas konferencji inaugurującej Program Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym głos zabrali następujący eksperci: 

  • Prof. dr hab. n. med. Agnieszka Gmitrowicz (temat wystąpienia: Zachowania samobójcze u dzieci i młodzieży w ostatnich latach), 
  • Dr n. hum. Daria Biechowska (temat wystąpienia: Epidemiologia zachowań samobójczych w ostatnich latach w Polsce),
  • Dr n. med. Iwona Koszewska  (temat wystąpienia: Program zapobiegania zachowaniom samobójczym 2021-2025), 
  • Dr hab. n. med. Piotr Maciejak (temat wystąpienia: Rola instytucji naukowych - w tym Instytutu Psychiatrii i Neurologii - w profilaktyce samobójstw),  
  • Dr n. hum. Halszka Witkowska (temat wystąpienia:  Rola pracowników mediów i twórców kultury w profilaktyce zachowań samobójczych). 

Program Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym jest koordynowany przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie (a konkretnie przez utworzone w nim Biuro ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym). Program jest realizowany w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025.

vik, zdrowie.pap.pl 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Przemoc relacyjna u dziewcząt to uderzenie w splot słoneczny

    Przemoc relacyjna jest zjawiskiem powszechnym wśród dziewcząt. Zaczyna się coraz wcześniej. Jest jak uderzenie w splot słoneczny. Jak wspierać i budować poczucie wartości młodych kobiet – dyskutowały uczestniczki spotkania poświęconego premierze książki Katie Hurley pt. „Wredne dziewczyny i twoja córka”.

  • AdobeStock

    Młode influencerki na TikToku promują szkodliwą pielęgnację skóry

    Jak wynika z pierwszego badania przeprowadzonego na ten temat przez amerykańskich naukowców, modny trend promujący na TikToku wielogodzinną pielęgnację skóry wieloma preparatami jest nie tylko nieskuteczny, ale może być wręcz szkodliwy – wynika z pierwszego badania przeprowadzonego na ten temat przez amerykańskich naukowców.

  • Envato

    Świadome rodzicielstwo to nie tylko edukacja i dieta, ale też plan na... nieprzewidywalne

    Materiał promocyjny

    Współczesne rodzicielstwo to znacznie więcej niż tradycyjne aspekty wychowania. Świadome rodzicielstwo wykracza daleko poza edukację i dietę, obejmując głębokie zrozumienie potrzeb dziecka oraz przygotowanie całej rodziny na nieprzewidywalne sytuacje. W dzisiejszym niestabilnym świecie rodzice muszą nie tylko reagować na bieżące potrzeby dzieci, ale również wyposażyć je w umiejętności radzenia sobie z nieoczekiwanymi wyzwaniami. To holistyczne podejście wymaga od rodziców świadomości własnych reakcji oraz umiejętności adaptacji do zmieniających się okoliczności.

  • Adobe Stock/kieferpix

    „Ciche dni” to przemoc emocjonalna

    Mimo że większość osób będących w związkach deklaruje, że potrafi rozmawiać z partnerem na każdy temat to – gdy pojawia się spór – często zapada milczenie. Jest w tym pewna sprzeczność. Nieraz rozmowa przypomina bardziej wydawanie oświadczeń niż dialog – komentują eksperci wyniki badania zleconego przez Gedeon Ritcher Polska.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Naukowcy o mineralnym panaceum stosowanym w medycynie alternatywnej

    Chloryn sodu stosowany w medycynie alternatywnej doustnie jako „mineralne panaceum” (MMS) w kontakcie m.in. z kwasem żołądkowym uwalnia silnie żrący tlenek chloru, w przemyśle wykorzystywany do uzdatniania wody pitnej i wybielania tkanin. W efekcie niszczy komórki organizmu i uszkadza błony śluzowe. Jest zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia – wynika z publikacji polskich naukowców w czasopiśmie „Scientific Reports”.

  • Przemoc relacyjna u dziewcząt to uderzenie w splot słoneczny

  • Młode influencerki na TikToku promują szkodliwą pielęgnację skóry

  • Bruceloza groźna nie tylko dla bydła

  • Choroby przyzębia infekują cały organizm

  • Adobe Stock

    Współczesne wyroby tytoniowe i nikotynowe – nowe, ale czy lepsze?

    Nowe wyroby nikotynowe i tytoniowe są szkodliwe – nie dajmy się zwieść pozorom. Choć różnią się mechanizmem działania od tradycyjnych papierosów, nadal niosą poważne zagrożenia dla zdrowia – podkreśla prof. Paweł Koczkodaj z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

  • Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

  • Taniec jest dobry dla mózgu

Serwisy ogólnodostępne PAP