Czy karmić piersią w okresie szczepienia przeciwko rotawirusom?

Jak najbardziej tak, zwłaszcza wtedy, gdy dziecko jest głodne. W internecie można znaleźć sugestie, że w bliskim czasie podawania małemu dziecku szczepionki przeciwko rotawirusom należy zaprzestać okresowo karmienia piersią, ale nie jest to popierane przez wakcynologów i pediatrów.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

W artykule opublikowanym na portalu Medycyna Praktyczna dr Jacek Mrukowicz, dyrektor Polskiego Instytutu Evidence-Based Medicine w Krakowie, wyjaśnia, że tego rodzaju sugestie mogły bazować na rezultatach dwóch badań obserwacyjnych, w których okazało się, że w grupie niemowląt karmionych wyłącznie piersią, zaobserwowano nieznacznie więcej przypadków zakażenia rotawirusami w 2. roku życia niż w grupie dzieci karmionych sztucznie w okresie szczepienia.

Specjalista podkreślił jednak, że szczepionka podana maluchom karmionym piersią spełniła swoje zadania – różnica była niewielka, a infekcje były łagodne i dzieci nie musiały być leczone w szpitalu.

Warto wiedzieć, że każdy rodzic, który miał nieszczęście opiekować się maluchem w trakcie ciężkiego  lub średnio ciężkiego przebiegu zakażenia rotawirusami, doświadczenie to zapamiętuje zwykle na całe życie. Tego rodzaju infekcje u małych dzieci charakteryzują się wysoką gorączką oraz wymiotami i biegunkami, które trwają nawet przez dwie doby. Ryzyko poważnych komplikacji jest wysokie u małych dzieci, bo bardzo szybko się odwadniają. Leczenie polega na nawadnianiu – czyli podawaniu płynów z elektrolitami. Jeśli ryzyko odwodnienia jest wysokie, dziecko musi być nawadniane przez kroplówkę. Właśnie przed takim scenariuszem chronią szczepionki. 

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Odra: ryzyko choroby a ryzyko szczepienia

Rośnie zagrożenie epidemią odry, bo wyszczepialność przeciwko odrze spadła w Polsce w ubiegłym roku poniżej 95 proc. – informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Sprawdź, co groźniejsze: odra czy szczepienie.

Szczepionkę przeciwko rotawirusom – w formie doustnej - podaje się często podczas wizyty, kiedy dziecko przyjmuje inne szczepionki – w iniekcjach. Jest to bezpieczne postępowanie. Jednocześnie, żeby lekarz zwykle proponuje, by przystawić dziecko do piersi podczas zastrzyku, co ma za zadanie złagodzenie bólu. I to właśnie z tej praktyki – podawania doustnie szczepionki, a następnie przystawienia dziecka do piersi podczas iniekcji kolejnych szczepionek - bierze się być może kontrowersja związana ze szczepieniem przeciwko rotawirusom i karmieniem piersią. Jak we wspomnianym artykule wyjaśnia dr Mrukowicz, „w pokarmie kobiecym znajdują się zarówno swoiste przeciwciała, jak i laktadheryna, które mogą neutralizować część podanej dawki szczepionki”.

Nie zapominajmy jednak, że badania wykazały, że szczepionki podane w taki właśnie sposób, i tak były skuteczne po dwóch latach. W razie wątpliwości lekarz zaleca, by zrezygnować z przystawiania do piersi podczas iniekcji, jeśli podczas tej samej wizyty podawana jest szczepionka przeciwko rotawirusom, zwłaszcza że jest ona słodka w smaku i powinna niemowlęciu osłodzić ból związany ze wstrzyknięciami innych szczepionek.

Przypomina też, że aktualne wytyczne ESPID (European Society For Paediatric Infectious Diseases) zalecają, aby nakarmić dziecko piersią jeśli jest głodne, nawet jeżeli zostało zaszczepione przeciwko RV. Specjaliści nie zalecają  wprowadzania żadnego sztywnego okresu karencji karmienia piersią przed szczepieniem lub po nim. 

Od 2021 roku szczepienia przeciwko rotawirusom znalazły się na  liście obowiązkowych szczepień dla dzieci. 

Oprac. mw, jw., zdrowie.pap.pl

Źródła:
Artykuł dr. Mrukowicza w MP:

Strona Szczepienia Info

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Polio: to ta choroba okaleczyła Fridę Kahlo… Czy może wrócić?

    Wizerunek znanej malarki kojarzy się z długimi spódnicami. Pod nimi skrywała defekt ciała, który pojawił się po przebyciu w dzieciństwie zakaźnej choroby – poliomyelitis. Wywołuje ją podstępny wirus. W Europie praktycznie już nie występuje; jednak w listopadzie w próbce ścieków komunalnych pobranej w Warszawie wykryto zmutowanego wirusa. Główny Inspektor Sanitarny określił, że to "sytuacja alertowa", choć niegroźna dla osób zaszczepionych.

  • PAP/M. Kmieciński

    Ruszają szczepienia przeciw COVID-19

    Jesień to czas infekcji układu oddechowego. Szczepienia przeciw grypie już trwają, teraz ruszają przeciw COVID-19. Warto to zrobić w czasie jednej wizyty w punkcie szczepień - w przychodni lub aptece. Eksperci zapewniają, że to zupełnie bezpieczne.

  • AdobeStock

    Jesteś w ciąży? Zaszczep się przeciw krztuścowi

    Szczepienie przeciw krztuścowi chroni kobietę zarówno w ciąży, jak i po porodzie oraz noworodka przed zachorowaniem i hospitalizacją w pierwszych miesiącach życia. Od dziś (15 października 2024 r.) ciężarne mogą bezpłatnie zaszczepić się w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

  • Fot.Kmieciński/PAP

    Skuteczna broń w walce z pneumokokami

    Pneumokoki są odpowiedzialne za najwyższą śmiertelność w grupie zakażeń bakteryjnych, a co gorsza - stają się oporne na antybiotyki. To właśnie te drobnoustroje doprowadzają m.in. do zapalenia płuc. A można się zaszczepić i zyskać dobrą ochronę.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy