Sport pomaga leczyć choroby układu krążenia
- Zaczynamy inaczej postrzegać pacjentów, którzy mają schorzenia kardiologiczne. Do tej pory w większości sytuacji nie byli dopuszczani do wysiłku fizycznego. Dzisiaj jest inaczej, wręcz zalecamy im ten wysiłek – wskazuje dr n. med. Maria Miszczak-Knecht, Konsultant Krajowa w dziedzinie kardiologii dziecięcej, Klinika Kardiologii w Instytucie „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”.
„Wysiłek jest zalecany ze wszech miar” - podkreśliła Konsultant Krajowa w dziedzinie kardiologii dziecięcej i dodała, że sport pomaga leczyć choroby i zapobiegać powikłaniom. „Trzeba to tylko robić rozsądnie, z uwzględnieniem indywidualnego charakteru zmian patologicznych u danej osoby”.
Dr Miszczak-Knecht wyjaśniła, że rodzaje aktywności fizycznej są dobierane w zależności od patologii, którą pacjent posiada. Wyniki badań i zalecenia pozwalają na doprecyzowanie zakresu wysiłku oraz jego typu.
- Wspólnie z pacjentem jesteśmy w stanie wybrać ten rodzaj aktywności, który będzie pacjentowi odpowiadał. Będzie go lubił. Jeden woli pływać, inny jeździć na rowerze. Przede wszystkim szukamy takiego rodzaju wysiłku fizycznego, który w konkretnej patologii układu krążenia nie będzie szkodliwy – dodaje Konsultant Krajowa w dziedzinie kardiologii dziecięcej. Ekspertka zwróciła również uwagę, że szczególnie ważna jest grupa dzieci z wadami wrodzonymi serca – „dzieci, które powinny być aktywne fizycznie, a nie zawsze ich choroba na to pozwala”.
W Polsce jest coraz więcej dzieci i młodzieży z otyłością
Dr Miszczak-Knecht dodała także, że w Polsce mamy rosnącą krzywą dzieci z otyłością.
- To jest ogromny problem. Sport jest szczególnie ważny dla tej grupy pacjentów. Ponieważ organizmy dzieci ciągle się rozwijają, poprzez określony wysiłek fizyczny wspierane są naturalne procesy rozwojowe. W ten sposób buduje się magazyn na całe życie. Nie chodzi tutaj tylko o ogólną sprawność fizyczną, lecz także m.in. o rozwój zdrowych stawów i kości, zdrowy kręgosłup lub zdrowe naczynia wieńcowe – wyjaśniła ekspertka. - W okresie dorastania rozwijają się przy okazji naturalne nawyki do wysiłku fizycznego, które potem zostają na całe lata. Dlatego jest to ogromnie ważne, żeby je wszczepiać jak najwcześniej i nie ograniczać dzieci w aktywności sportowej. Zmieniamy sposób myślenia i musimy zmienić sposób myślenia społeczeństwa – podsumowała.
O kardiologii sportowej będziemy dyskutować na początku grudnia w Warszawie
Dr Maria Miszczak-Knecht jest Przewodniczącą Komitetu Naukowego 14. Konferencji Sekcji Kardiologii Sportowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, która odbędzie się w dniach 2-3 grudnia 2022 r. w Warszawie. Podczas konferencji poruszonych zostanie wiele tematów odnoszących się do szeroko rozumianej kardiologii sportowej. Porozmawiamy m.in. o nowych wytycznych w kardiologii sportowej, patologiach układu krążenia w odniesieniu do wysiłku fizycznego, sporcie w nowej rzeczywistości, m.in. w odniesieniu do COVID-19, a także dopingu, diecie czy aktywności fizycznej w ciąży.
- Takie spotkania jak konferencja SKS rozszerzają horyzonty. Obok wykładów dydaktycznych, których wiodącymi tematami będzie obrazowanie w kardiologii sportowej oraz genetyka w sporcie, zaplanowaliśmy warsztaty. Tradycją są warsztaty elektrokardiograficzne omawiające zapisy EKG, zarówno pediatryczne, jak i u osób dorosłych. Tematyka wykładów i warsztatów jest przeznaczona nie tylko dla kardiologów, ale również dla lekarzy sportowych i podstawowej opieki zdrowotnej, czyli dla lekarzy tych specjalności, do których w pierwszej kolejności „trafiają” sportowcy – obecni oraz ci przyszli – zapowiedziała dr Maria Miszczak-Knecht.
Źródło tekstu: Evereth News (https://everethnews.pl/unikanie-zbednych-zakazow-rozmowa-z-kardiologiem-dzieciecym-dr-maria-miszczak-knecht/)
Link do grudniowej konferencji: https://sks2022.pl/