Kongres Wyzwań Zdrowotnych: leczący się prywatnie korzystają też z NFZ

Powinniśmy być dumni ze stworzenia w Polsce systemu opartego na zasadzie subsydiarności, w którym przedsiębiorcy i obywatele wspólnie dążą do poprawy efektywności systemu opieki zdrowotnej — brzmi konkluzja z debaty ekspertów zorganizowanej podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

Fot. PAP/M. Kmieciński
Fot. PAP/M. Kmieciński

Zdaniem uczestniczącego w niej przedstawiciela Medicover, poprawa jakości całej służby zdrowia zależy od współpracy wszystkich tworzących ją świadczeniodawców.

Goście panelu pt. „Co w dzisiejszym systemie ochrony zdrowia znaczy medycyna prywatna?” przyznali, że funkcjonujący w Polsce, hybrydowy system opieki zdrowotnej (oparty na  obowiązkowej składce zdrowotnej i świadczeniach finansowanych przez NFZ oraz na prywatnej opiece zdrowotnej finansowanej przez samych pacjentów np. w formie abonamentów) nie jest idealny I poprawa jego efektywności możliwa jest jedynie poprzez systematyczny dialog.  

Obecnie, w obliczu rosnącego długu zdrowotnego Polaków, kluczową kwestią jest wypracowanie wspólnych dla obu typu placówek standardów, aby pacjenci uzyskali dostęp do najwyższej jakości usług — niezależnie od wybranej przez nich, prywatnej czy publicznej, ścieżki leczenia.  

- W interesie wszystkich pacjentów leży dialog oraz wielopoziomowa współpraca pomiędzy prywatnym i publicznym sektorem zdrowia. Jesteśmy otwarci na dzielenie się własnymi, wieloletnimi doświadczeniami oraz pomysłami na poprawę jakości oraz dostępności leczenia – deklarował Marcin Łukasiewicz, dyrektor zarządzający, członek zarządu Medicover.

Prywatne współpracuje z publicznym

Jako przykład takiej efektywnej współpracy ekspert podał klinikę położniczą Medicover w Krakowie, utrzymującą bliskie relacje z publicznym Szpitalem Uniwersyteckim oraz Szpital Medicover na warszawskim Wilanowie, w którym z powodzeniem realizowane są procedury medyczne finansowane zarówno w modelu komercyjnym, jak i w ramach kontraktów z NFZ

Fot. PAP

Profilaktyka zdrowotna na wyciągnięcie ręki

Już wkrótce każdy Polak będzie mógł pobrać na smartfona specjalną aplikację, dzięki której będzie na bieżąco otrzymywał informacje o prowadzonych w jego okolicy programach profilaktyki zdrowotnej. Umożliwi to przełomowy projekt informatyczny o nazwie ProfiBaza, realizowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny.

- Realizujemy tam cele i zadania, które warto zaimplementować na poziomie ogólnokrajowym: sprawną wymianę informacji, wzmacnianie bezpieczeństwa cyfrowego danych pacjentów i budowanie jasnych kryteriów jakościowych, które pokazywałyby, co jest do poprawy w danym punkcie medycznym oraz jak porównywać jego wyniki do innych – tłumaczył Marcin Łukasiewicz.

Codzienne wybory milionów polskich pacjentów wskazują, że chętnie korzystają oni z prywatnych usług medycznych, jednocześnie nie wypadając z systemu publicznego, płacąc składki zdrowotne i regularnie korzystając z oferty NFZ, o ile spełnia ona ich potrzeby.

Z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń: pod koniec 2021 roku ponad 3,8 mln Polek i Polaków korzystało z prywatnej opieki medycznej. O ile jeszcze w 2005 roku tylko 27 proc. gospodarstw domowych deklarowało wizyty w niepublicznych klinikach czy przychodniach, to obecnie odsetek ten wyniósł ponad 54 proc.  

Z kolei respondenci pytani przez CBOS o podstawowe mankamenty systemu publicznej ochrony zdrowia wskazywali kolejno: niewłaściwą lokalizację placówek (51 proc.), niskie tempo obsługi (54 proc.) oraz brak możliwości umówienia dogodnego terminu wykonania badań diagnostycznych (ponad 60 proc.). Jednocześnie prywatne placówki postrzegane są jako znacznie lepiej zorganizowane i przyjazne pacjentom. 

Grafika PAP/M. Samczuk

Ranking WHO: 10 największych zagrożeń zdrowotnych

Czynników ryzyka, które doprowadzają do przedwczesnej śmierci jest mnóstwo. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyodrębniła dziesięć, na które zamierza zwrócić większą uwagę w 2019 roku i poprzez rozmaite działania zmniejszyć ich chorobotwórczy potencjał. Na pierwszym miejscu znalazło się zanieczyszczenie powietrza. 

Marcin Łukasiewicz zaznaczył, że sektor prywatny dysponuje wiedzą oraz narzędziami do efektywnego wykorzystywania środków publicznych, jako przykład podając szpital Medicover w Wilanowie, gdzie stworzono unikalne centrum kardiowaskularne połączone z integrowanymi oddziałami kariologii, kardiochirurgii i OIOM. 

- Szpital ten jest całkowicie prywatny, jednak przede wszystkim udzielana jest w nim pomoc pacjentom na podstawie środków publicznych. Osiągamy znakomite wyniki kliniczne i cieszymy się fantastycznymi opiniami wśród pacjentów oraz ich bliskich – powiedział przedstawiciel Medicover.

VIII Kongres Wyzwań Zdrowotnych, który odbył się w dniach 9-10 marca br. w Katowicach, zgromadził setki menadżerów ochrony zdrowia, samorządowców, polityków, lekarzy, przedstawicieli biznesu i naukowców. Serwis Zdrowie był jednym partnerów medialnych Kongresu.

Źródło materiału partnerskiego: PAP MediaRoom

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP - kadr z filmu

    Sanofi: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki ocaliły ponad 150 milionów ludzi

    Materiał promocyjny

    „Kluczowe jest przyjęcie proaktywnego podejścia w ramach systemu opieki zdrowotnej, koncentrując się na zapobieganiu chorobom, a nie czekaniu na leczenie po ich wystąpieniu. ” - powiedziała Goze Umurhan, General Manager Vaccines, Central & South Europe MCO, Sanofi.

  • zdj.AdobeStock

    Świat wspiera Afrykę w walce z małpią ospą

    Epidemia mpox w Afryce to stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (PHEIC) – ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To najwyższy poziom alarmu zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi (IHR). Aby wesprzeć kraje afrykańskie w walce z epidemią, Komisja Europejska koordynuje zakup i darowiznę 215 tys. dawek szczepionki.

  • zdj. pexels

    Co może oznaczać ból żeber przy dotyku?

    Materiał promocyjny

    Żebra to istotna część układu szkieletowego człowieka. Ich głównym zadaniem jest ochrona narządów klatki piersiowej, takich jak serce i płuca. Odgrywają też rolę w procesie oddychania – stanowią miejsce przyczepu mięśni odpowiedzialnych za ruchy oddechowe, a także umożliwiają zmiany objętości klatki piersiowej.

  • zdj.P.Werewka

    Techniki wspomaganego rozrodu nie wywołują raka u dzieci

    Wokół technik wspomaganego rozrodu (assisted reproductive technology, ART) narosło wiele mitów. Z jednym z nich, dotyczącym zwiększonej zapadalności na nowotwory dzieci urodzonych z ich pomocą, rozprawili się francuscy badacze. 

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy