Co warto wiedzieć o pierwszym trymestrze

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Z jednej strony to czas radości i podekscytowania, z drugiej natomiast, wiele kobiet może doświadczać różnych dolegliwości związanych z ciążą.

źródło: Femibion
źródło: Femibion

Pierwszy trymestr, czyli okres od poczęcia do 12 tygodnia ciąży, jest szczególnie ważny i pełen emocji. W tym czasie kobieta przechodzi wiele zmian hormonalnych i fizycznych, a wraz z nimi pojawiają się pierwsze objawy ciąży. W tym artykule omówione zostaną najczęstsze symptomy występujące w pierwszych tygodniach ciąży oraz to, po jakim czasie można zrobić test ciążowy.

Wczesne objawy ciąży

Wczesne objawy ciąży są zazwyczaj łagodne i łatwo je pomylić z innymi dolegliwościami. W pierwszych tygodniach ciąży, kobieta może doświadczać zmęczenia, nudności, bólu piersi, wrażliwości na zapachy czy zmian nastroju. Niektóre kobiety odczuwają również delikatne plamienia. Warto jednak pamiętać, że każda ciąża jest inna i objawy mogą się znacznie różnić.

Pierwsze objawy ciąży zazwyczaj pojawiają się w ciągu pierwszych 2-3 tygodni od poczęcia. Zmęczenie to jedno z najczęstszych oznak ciąży, które jest związane ze zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety. Nudności to kolejny częsty objaw, który może wystąpić już kilka dni po zapłodnieniu. Wrażliwość piersi i delikatne plamienia to także typowe symptomy, ale mogą wystąpić także w innych okolicznościach, dlatego warto wykluczyć możliwość innych przyczyn.

Po jakim czasie zrobić test ciążowy?

Test ciążowy to najlepszy sposób, by potwierdzić ciążę. W większości przypadków można go wykonać po około 2 tygodniach od zapłodnienia. Należy zaznaczyć, że to, po jakim czasie zrobić test ciążowy (https://www.femibion.com/pl-pl/planuje-ciaze/ile-dni-po-stosunku-mozna-wykryc-ciaze), zależy w dużej mierze od rodzaju testu i jego czułości. Jeśli chodzi o testy moczu, to w większości przypadków najlepiej wykonać je po przynajmniej 1 tygodniu od spodziewanej miesiączki. Jednak wiele testów może wykryć ciążę już po kilku dniach od opóźnienia miesiączki, a niektóre nawet pojawiają się w ciągu kilku godzin od momentu, gdy wystąpiły pierwsze objawy ciąży. Testy zwykłe, dostępne w aptekach, zazwyczaj wykrywają hCG, czyli hormon ciążowy, w moczu po około 2 tygodniach od zapłodnienia.

Z kolei badania krwi są bardziej precyzyjne i w większości przypadków pozwalają na wykrycie ciąży już po około 7 dniach od zapłodnienia. Jednakże, jeśli kobieta chce być pewna wyniku, zaleca się wykonanie badania krwi po przynajmniej 2 tygodniach od spodziewanej miesiączki.

Więcej na: https://www.femibion.com/pl-pl

Źródło informacji: Femibion
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Adobe Stock

    Dziecko ze spektrum autyzmu ma inaczej, rodzice jego też

    Dziecko rozwijające się w spektrum autyzmu to wyzwanie dla rodzica. Życie z nim ma wiele odcieni. Zdarzają się wzloty i upadki, jak w życiu każdego, tylko trochę inaczej. Czym jest spektrum autyzmu w czterech ścianach, 24 godziny na dobę?  - Przyciągał uwagę jak magnes metal, pochłaniał mój czas – opisuje jedna z mam już prawie dorosłego syna z zespołem Aspergera.

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Rodzina w podróży

    O szczepionkowym wirusie polio, który w ściekach nabiera zjadliwości, bagatelizowanych meningokokach i o zapomnianej wściekliźnie. Ale przede wszystkim o tym, jak bezpiecznie wyjechać na egzotyczne wakacje rozmawiamy z dr Joanną Stryczyńską-Kazubską, lekarzem pediatrą ze Steps Clinic Poznań.

  • Pracodawcy wciąż zbyt mało zaangażowani w promocję zdrowia

  • Operacje bariatryczne w większości dają dobre wyniki

  • Nie tylko kobiety mają latem problem z pęcherzem

  • Mikrobiom mózgu. Kontrowersyjna hipoteza, która może zmienić neurologię

  • Adobe Stock

    Mięśnie dna miednicy – nieodkryta część ciała

    Mięśnie dna miednicy wymagają ćwiczeń. Świadomość tego miejsca w ciele okazuje się nieoceniona, gdy mierzymy się z chorobami ginekologicznymi. Kiedy i jak ćwiczyć dno miednicy – wyjaśnia mgr Katarzyna Grodzica, fizjoterapeutka uroginekologiczna.

  • Dlaczego tak bardzo lubimy bób?

  • Klimatyzacja w czasie upału. Mieć czy nie mieć?

Serwisy ogólnodostępne PAP