Co warto wiedzieć o pierwszym trymestrze

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Z jednej strony to czas radości i podekscytowania, z drugiej natomiast, wiele kobiet może doświadczać różnych dolegliwości związanych z ciążą.

źródło: Femibion
źródło: Femibion

Pierwszy trymestr, czyli okres od poczęcia do 12 tygodnia ciąży, jest szczególnie ważny i pełen emocji. W tym czasie kobieta przechodzi wiele zmian hormonalnych i fizycznych, a wraz z nimi pojawiają się pierwsze objawy ciąży. W tym artykule omówione zostaną najczęstsze symptomy występujące w pierwszych tygodniach ciąży oraz to, po jakim czasie można zrobić test ciążowy.

Wczesne objawy ciąży

Wczesne objawy ciąży są zazwyczaj łagodne i łatwo je pomylić z innymi dolegliwościami. W pierwszych tygodniach ciąży, kobieta może doświadczać zmęczenia, nudności, bólu piersi, wrażliwości na zapachy czy zmian nastroju. Niektóre kobiety odczuwają również delikatne plamienia. Warto jednak pamiętać, że każda ciąża jest inna i objawy mogą się znacznie różnić.

Pierwsze objawy ciąży zazwyczaj pojawiają się w ciągu pierwszych 2-3 tygodni od poczęcia. Zmęczenie to jedno z najczęstszych oznak ciąży, które jest związane ze zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety. Nudności to kolejny częsty objaw, który może wystąpić już kilka dni po zapłodnieniu. Wrażliwość piersi i delikatne plamienia to także typowe symptomy, ale mogą wystąpić także w innych okolicznościach, dlatego warto wykluczyć możliwość innych przyczyn.

Po jakim czasie zrobić test ciążowy?

Test ciążowy to najlepszy sposób, by potwierdzić ciążę. W większości przypadków można go wykonać po około 2 tygodniach od zapłodnienia. Należy zaznaczyć, że to, po jakim czasie zrobić test ciążowy (https://www.femibion.com/pl-pl/planuje-ciaze/ile-dni-po-stosunku-mozna-wykryc-ciaze), zależy w dużej mierze od rodzaju testu i jego czułości. Jeśli chodzi o testy moczu, to w większości przypadków najlepiej wykonać je po przynajmniej 1 tygodniu od spodziewanej miesiączki. Jednak wiele testów może wykryć ciążę już po kilku dniach od opóźnienia miesiączki, a niektóre nawet pojawiają się w ciągu kilku godzin od momentu, gdy wystąpiły pierwsze objawy ciąży. Testy zwykłe, dostępne w aptekach, zazwyczaj wykrywają hCG, czyli hormon ciążowy, w moczu po około 2 tygodniach od zapłodnienia.

Z kolei badania krwi są bardziej precyzyjne i w większości przypadków pozwalają na wykrycie ciąży już po około 7 dniach od zapłodnienia. Jednakże, jeśli kobieta chce być pewna wyniku, zaleca się wykonanie badania krwi po przynajmniej 2 tygodniach od spodziewanej miesiączki.

Więcej na: https://www.femibion.com/pl-pl

Źródło informacji: Femibion
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

  • Adobe Stock

    Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

    U dziecka z trudnościami w czytaniu i pisaniu, które nie otrzyma odpowiedniego wsparcia, nieuchronnie pojawiają się niepowodzenia szkolne, które z czasem mogą doprowadzić do rozwoju wtórnych zaburzeń emocjonalnych. Lepiej więc nie lekceważyć pierwszych objawów dysleksji rozwojowej u dzieci. Dobrze też pamiętać, że dysleksja nie uniemożliwia uzyskiwania wielkich nawet osiągnięć. W gronie dyslektyków znajdziemy I. Newtona, J.Ch. Andersena i Agatę Christie.

  • Rys. PAP/j. Turczyk

    Jak się lepiej uczyć? Jest kilka trików

    Ręka do góry - kto lubił, albo lubi chodzić do szkoły! Kto lubi spędzać całe godziny w ławkach, wkuwać nazwy rzek, daty bitew albo zapamiętywać, co ma płucotchawki, a co nibynóżki? Czy pojawi się las rąk, czy może niezręczna cisza? Można chyba postawić orzechy przeciwko kamykom, że przynajmniej wiele osób będzie trzymało ręce w dole. Tylko dlaczego?

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy