Co warto wiedzieć o pierwszym trymestrze

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Z jednej strony to czas radości i podekscytowania, z drugiej natomiast, wiele kobiet może doświadczać różnych dolegliwości związanych z ciążą.

źródło: Femibion
źródło: Femibion

Pierwszy trymestr, czyli okres od poczęcia do 12 tygodnia ciąży, jest szczególnie ważny i pełen emocji. W tym czasie kobieta przechodzi wiele zmian hormonalnych i fizycznych, a wraz z nimi pojawiają się pierwsze objawy ciąży. W tym artykule omówione zostaną najczęstsze symptomy występujące w pierwszych tygodniach ciąży oraz to, po jakim czasie można zrobić test ciążowy.

Wczesne objawy ciąży

Wczesne objawy ciąży są zazwyczaj łagodne i łatwo je pomylić z innymi dolegliwościami. W pierwszych tygodniach ciąży, kobieta może doświadczać zmęczenia, nudności, bólu piersi, wrażliwości na zapachy czy zmian nastroju. Niektóre kobiety odczuwają również delikatne plamienia. Warto jednak pamiętać, że każda ciąża jest inna i objawy mogą się znacznie różnić.

Pierwsze objawy ciąży zazwyczaj pojawiają się w ciągu pierwszych 2-3 tygodni od poczęcia. Zmęczenie to jedno z najczęstszych oznak ciąży, które jest związane ze zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety. Nudności to kolejny częsty objaw, który może wystąpić już kilka dni po zapłodnieniu. Wrażliwość piersi i delikatne plamienia to także typowe symptomy, ale mogą wystąpić także w innych okolicznościach, dlatego warto wykluczyć możliwość innych przyczyn.

Po jakim czasie zrobić test ciążowy?

Test ciążowy to najlepszy sposób, by potwierdzić ciążę. W większości przypadków można go wykonać po około 2 tygodniach od zapłodnienia. Należy zaznaczyć, że to, po jakim czasie zrobić test ciążowy (https://www.femibion.com/pl-pl/planuje-ciaze/ile-dni-po-stosunku-mozna-wykryc-ciaze), zależy w dużej mierze od rodzaju testu i jego czułości. Jeśli chodzi o testy moczu, to w większości przypadków najlepiej wykonać je po przynajmniej 1 tygodniu od spodziewanej miesiączki. Jednak wiele testów może wykryć ciążę już po kilku dniach od opóźnienia miesiączki, a niektóre nawet pojawiają się w ciągu kilku godzin od momentu, gdy wystąpiły pierwsze objawy ciąży. Testy zwykłe, dostępne w aptekach, zazwyczaj wykrywają hCG, czyli hormon ciążowy, w moczu po około 2 tygodniach od zapłodnienia.

Z kolei badania krwi są bardziej precyzyjne i w większości przypadków pozwalają na wykrycie ciąży już po około 7 dniach od zapłodnienia. Jednakże, jeśli kobieta chce być pewna wyniku, zaleca się wykonanie badania krwi po przynajmniej 2 tygodniach od spodziewanej miesiączki.

Więcej na: https://www.femibion.com/pl-pl

Źródło informacji: Femibion
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Adobe Stock

    Dziecko ze spektrum autyzmu ma inaczej, rodzice jego też

    Dziecko rozwijające się w spektrum autyzmu to wyzwanie dla rodzica. Życie z nim ma wiele odcieni. Zdarzają się wzloty i upadki, jak w życiu każdego, tylko trochę inaczej. Czym jest spektrum autyzmu w czterech ścianach, 24 godziny na dobę?  - Przyciągał uwagę jak magnes metal, pochłaniał mój czas – opisuje jedna z mam już prawie dorosłego syna z zespołem Aspergera.

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/ Przemysław Głowik

    Przesilenie wiosenne to żadna choroba, ale…

    Gdy natura budzi się ze snu zimowego, organizm potrzebuje nieraz czasu na odzyskanie równowagi po zimie. Osłabienie, które wtedy odczuwamy, zwane przesileniem wiosennym, nie jest żadną chorobą, ale zespołem objawów. Może też być pewną wymówką. Warto pamiętać, że jeśli gorsze samopoczucie utrzymuje się dłużej, trzeba zdiagnozować problem. Może okazać się, że to wcale nie wiosna jest jego przyczyną.

  • Statyny – leki niedoceniane, a jednak ratujące życie

  • Zroluj zdrowie – siła wyborów

  • Waga małżeństwa i inne miary

  • Plan finansowy NFZ pisany na serwetce

  • zdj. AdobeStock

    Złe nawyki w toalecie prowadzą do dysfunkcji

    Stres i pośpiech jaki towarzyszy nam we współczesnym życiu źle wpływają na dno miednicy. Dodatkowo znaczna część społeczeństwa praktykuje złe nawyki w toalecie. Te oraz inne czynniki powodują, że mięśnie dna miednicy pracują na zwiększonych obrotach. Są permanentnie przeciążone. Nauczyliśmy się funkcjonować w biegu i ta nasza ciągła gotowość do działania stopniowo nas oddala od pełnego odczuwania naszych ciał, zaburza jego świadomość i powoduje chroniczne napięcie mięśni. Często dzieje się to do tego stopnia, że w końcu „zapominamy”, jak to jest umieć się rozluźniać – mówi fizjoterapeutka uroginekologiczna Barbara Forczek-Iwon.

  • Nie musisz biegać

  • Opryszczka może być groźna dla mózgu