Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry


26.04.2023 , 16:08 Aktualizacja: 27.04.2023, 09:08
Materiał partnerski

Co warto wiedzieć o pierwszym trymestrze

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Z jednej strony to czas radości i podekscytowania, z drugiej natomiast, wiele kobiet może doświadczać różnych dolegliwości związanych z ciążą.

źródło: Femibion źródło: Femibion

Pierwszy trymestr, czyli okres od poczęcia do 12 tygodnia ciąży, jest szczególnie ważny i pełen emocji. W tym czasie kobieta przechodzi wiele zmian hormonalnych i fizycznych, a wraz z nimi pojawiają się pierwsze objawy ciąży. W tym artykule omówione zostaną najczęstsze symptomy występujące w pierwszych tygodniach ciąży oraz to, po jakim czasie można zrobić test ciążowy.

Wczesne objawy ciąży

Wczesne objawy ciąży są zazwyczaj łagodne i łatwo je pomylić z innymi dolegliwościami. W pierwszych tygodniach ciąży, kobieta może doświadczać zmęczenia, nudności, bólu piersi, wrażliwości na zapachy czy zmian nastroju. Niektóre kobiety odczuwają również delikatne plamienia. Warto jednak pamiętać, że każda ciąża jest inna i objawy mogą się znacznie różnić.

Pierwsze objawy ciąży zazwyczaj pojawiają się w ciągu pierwszych 2-3 tygodni od poczęcia. Zmęczenie to jedno z najczęstszych oznak ciąży, które jest związane ze zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety. Nudności to kolejny częsty objaw, który może wystąpić już kilka dni po zapłodnieniu. Wrażliwość piersi i delikatne plamienia to także typowe symptomy, ale mogą wystąpić także w innych okolicznościach, dlatego warto wykluczyć możliwość innych przyczyn.

Po jakim czasie zrobić test ciążowy?

Test ciążowy to najlepszy sposób, by potwierdzić ciążę. W większości przypadków można go wykonać po około 2 tygodniach od zapłodnienia. Należy zaznaczyć, że to, po jakim czasie zrobić test ciążowy (https://www.femibion.com/pl-pl/planuje-ciaze/ile-dni-po-stosunku-mozna-wykryc-ciaze), zależy w dużej mierze od rodzaju testu i jego czułości. Jeśli chodzi o testy moczu, to w większości przypadków najlepiej wykonać je po przynajmniej 1 tygodniu od spodziewanej miesiączki. Jednak wiele testów może wykryć ciążę już po kilku dniach od opóźnienia miesiączki, a niektóre nawet pojawiają się w ciągu kilku godzin od momentu, gdy wystąpiły pierwsze objawy ciąży. Testy zwykłe, dostępne w aptekach, zazwyczaj wykrywają hCG, czyli hormon ciążowy, w moczu po około 2 tygodniach od zapłodnienia.

Z kolei badania krwi są bardziej precyzyjne i w większości przypadków pozwalają na wykrycie ciąży już po około 7 dniach od zapłodnienia. Jednakże, jeśli kobieta chce być pewna wyniku, zaleca się wykonanie badania krwi po przynajmniej 2 tygodniach od spodziewanej miesiączki.

Więcej na: https://www.femibion.com/pl-pl

Źródło informacji: Femibion
 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Za materiał opublikowany jako "informacja prasowa" w „Serwisie Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jej nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji prasowej”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. Zdjęcie załączone do informacji prasowej można bezpłatnie wykorzystać wyłącznie z treścią niniejszej informacji. Materiały oznaczone jako „materiał partnerski” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami, instytucjami lub organizacjami w ramach umów na obsługę medialną. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3078

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.