Co warto wiedzieć o pierwszym trymestrze

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Z jednej strony to czas radości i podekscytowania, z drugiej natomiast, wiele kobiet może doświadczać różnych dolegliwości związanych z ciążą.

źródło: Femibion
źródło: Femibion

Pierwszy trymestr, czyli okres od poczęcia do 12 tygodnia ciąży, jest szczególnie ważny i pełen emocji. W tym czasie kobieta przechodzi wiele zmian hormonalnych i fizycznych, a wraz z nimi pojawiają się pierwsze objawy ciąży. W tym artykule omówione zostaną najczęstsze symptomy występujące w pierwszych tygodniach ciąży oraz to, po jakim czasie można zrobić test ciążowy.

Wczesne objawy ciąży

Wczesne objawy ciąży są zazwyczaj łagodne i łatwo je pomylić z innymi dolegliwościami. W pierwszych tygodniach ciąży, kobieta może doświadczać zmęczenia, nudności, bólu piersi, wrażliwości na zapachy czy zmian nastroju. Niektóre kobiety odczuwają również delikatne plamienia. Warto jednak pamiętać, że każda ciąża jest inna i objawy mogą się znacznie różnić.

Pierwsze objawy ciąży zazwyczaj pojawiają się w ciągu pierwszych 2-3 tygodni od poczęcia. Zmęczenie to jedno z najczęstszych oznak ciąży, które jest związane ze zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety. Nudności to kolejny częsty objaw, który może wystąpić już kilka dni po zapłodnieniu. Wrażliwość piersi i delikatne plamienia to także typowe symptomy, ale mogą wystąpić także w innych okolicznościach, dlatego warto wykluczyć możliwość innych przyczyn.

Po jakim czasie zrobić test ciążowy?

Test ciążowy to najlepszy sposób, by potwierdzić ciążę. W większości przypadków można go wykonać po około 2 tygodniach od zapłodnienia. Należy zaznaczyć, że to, po jakim czasie zrobić test ciążowy (https://www.femibion.com/pl-pl/planuje-ciaze/ile-dni-po-stosunku-mozna-wykryc-ciaze), zależy w dużej mierze od rodzaju testu i jego czułości. Jeśli chodzi o testy moczu, to w większości przypadków najlepiej wykonać je po przynajmniej 1 tygodniu od spodziewanej miesiączki. Jednak wiele testów może wykryć ciążę już po kilku dniach od opóźnienia miesiączki, a niektóre nawet pojawiają się w ciągu kilku godzin od momentu, gdy wystąpiły pierwsze objawy ciąży. Testy zwykłe, dostępne w aptekach, zazwyczaj wykrywają hCG, czyli hormon ciążowy, w moczu po około 2 tygodniach od zapłodnienia.

Z kolei badania krwi są bardziej precyzyjne i w większości przypadków pozwalają na wykrycie ciąży już po około 7 dniach od zapłodnienia. Jednakże, jeśli kobieta chce być pewna wyniku, zaleca się wykonanie badania krwi po przynajmniej 2 tygodniach od spodziewanej miesiączki.

Więcej na: https://www.femibion.com/pl-pl

Źródło informacji: Femibion
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

  • Adobe Stock

    Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

    U dziecka z trudnościami w czytaniu i pisaniu, które nie otrzyma odpowiedniego wsparcia, nieuchronnie pojawiają się niepowodzenia szkolne, które z czasem mogą doprowadzić do rozwoju wtórnych zaburzeń emocjonalnych. Lepiej więc nie lekceważyć pierwszych objawów dysleksji rozwojowej u dzieci. Dobrze też pamiętać, że dysleksja nie uniemożliwia uzyskiwania wielkich nawet osiągnięć. W gronie dyslektyków znajdziemy I. Newtona, J.Ch. Andersena i Agatę Christie.

  • Rys. PAP/j. Turczyk

    Jak się lepiej uczyć? Jest kilka trików

    Ręka do góry - kto lubił, albo lubi chodzić do szkoły! Kto lubi spędzać całe godziny w ławkach, wkuwać nazwy rzek, daty bitew albo zapamiętywać, co ma płucotchawki, a co nibynóżki? Czy pojawi się las rąk, czy może niezręczna cisza? Można chyba postawić orzechy przeciwko kamykom, że przynajmniej wiele osób będzie trzymało ręce w dole. Tylko dlaczego?

NAJNOWSZE

  • zdj. AdobeStock/GordonGrand

    Sztuczna inteligencja pomaga w operacjach oczu

    31-letnia pacjentka niekwalifikująca się wcześniej do zabiegu odzyskała doskonały wzrok dzięki wspartej przez sztuczną inteligencję operacji LASIK. Jednak technologia SI ma dużo większy potencjał we wspieraniu diagnostyki i chirurgii oka.

  • Jak mówić o uzależnieniach?

  • Mięśnie, ścięgna i więzadła w sporcie

    Patronat Serwisu Zdrowie
  • Farmakoterapia pomoże osobom ze spektrum autyzmu?

  • Szykują się zmiany w szczepieniach dla dorosłych

  • PAP

    Enzybiotyki – następcy antybiotyków?

    Enzybiotyki to alternatywa dla coraz mniej skutecznych antybiotyków. Te białka pochodzące od bakteriofagów niszczą ściany komórkowe chorobotwórczych bakterii, co w efekcie prowadzi do ich rozpadu. Działają przy tym wyłącznie na patogeny, nie niszcząc korzystnej mikroflory organizmu.

  • Kongo zmaga się z nową epidemią, ale służby uspokają

  • Malaria – wcale nie tak odległa choroba