Pandemia, inflacja czy wojna wpływają na kondycję psychiczną seniorów  

Za nami  III edycja Ogólnopolskiego Kongresu Pacjent w Centrum Uwagi zorganizowanego przez DOZ S.A. Wyjątkowe wydarzenie zgromadziło w Warszawie przedstawicieli niemal wszystkich środowisk związanych z szeroko rozumianą ochroną zdrowia. W kolejnych sesjach tematycznych, panelach dyskusyjnych i kuluarowych rozmowach brało udział wielu farmaceutów, lekarzy, naukowców, polityków oraz głównych bohaterów spotkania, czyli seniorów.

Infografika: Fundacja DOZ
Infografika: Fundacja DOZ

Coroczne wydarzenie stanowi dla wszystkich uczestników okazję nie tylko do wymiany doświadczeń i zdobycia nowej wiedzy, ale i sformułowania wspólnych postulatów dotyczących poprawy sytuacji osób starszych — jako pacjentów, użytkowników infrastruktury publicznej, obywateli. 

Tematem przewodnim III edycji Ogólnopolskiego Kongresu Pacjent w Centrum Uwagi była szeroko pojęta kondycja psychiczna polskich seniorów oraz rola aptek i farmaceutów w jej pielęgnacji. To kwestia kluczowa zwłaszcza po okresie pandemii, podczas której seniorzy, bardziej niż młodsi obywatele, narażeni byli na samotność i wykluczenie społeczne. 

- Dlatego właśnie teraz, w czasie odbudowywania relacji międzyludzkich nadwyrężonych przez pandemię, warto osobom starszym zapewnić jak najwięcej możliwości spotkań, rozmowy i podejmowania wspólnych inicjatyw – zauważyła Elżbieta Łacina, prezeska DOZ Fundacji.

Podczas kongresu poruszano również kwestie związane z oczywistymi trendami demograficznymi.

- W Polsce, podobnie jak w innych, europejskich krajach, seniorów będzie stale przybywać. Dlatego instytucje państwowe po prostu nie mogą sobie pozwolić na ignorowanie ich potrzeb oraz oczekiwań. W następnych latach interesy seniorów znajdą się w głównym nurcie debaty publicznej w Polsce, gdyż zwyczajnie będą dotyczyć one życia coraz większej liczby obywateli – zauważył dr hab. Konrad Janowski, rektor i prof. Akademii Ekonomiczno- Humanistycznej w Warszawie.

Źródło materiału partnerskiego: PAP MediaRoom  

ZOBACZ PODOBNE

  • AdobeStock

    Pozbądź się presji, ruszaj się dla przyjemności

    Jest dobra wiadomość - nie musimy codziennie robić 10 tys. kroków i „zaliczać” kilka treningów w tygodniu, aby być zdrowym. Specjaliści obalają ten popularny mit i przekonują, że każda forma aktywności fizycznej ma pozytywny wpływ na zdrowie, niezależnie od wieku i aktualnej kondycji.

  • Adobe Stock

    Opieka długoterminowa pod jednym parasolem

    Opiekę długoterminową powinno się przeorganizować, by zmieściła się pod jednym parasolem. Pacjent nie może czekać. By tak się stało, potrzebny jest dialog, również między resortami rządowymi. Standardy właśnie powstają w oparciu o sprawdzone rozwiązania i rozmowy z kadrą zarządzającą zakładami opieki długoterminowej. To oddolna inicjatywa – opowiada o niej prof. dr hab. n.med. Agnieszka Neumann-Podczaska, dyrektor Instytutu Senioralnego Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.

  • Adobe

    Eksperci wskazują, że szczepienia ochronne dorosłych to sposób na zdrowsze i dłuższe życie

    Materiał promocyjny

    Populacja w Europie szybko się starzeje, a osoby dorosłe, szczególnie po pięćdziesiątce są grupą narażoną na choroby zakaźnie i wywołane przez nie powikłania. Poprawę ich bezpieczeństwa ma zapewnić opracowywany w UE program szczepień ochronnych. Pierre Van Damme z Uniwersytetu w Antwerpii (Belgia) i prof. Paolo Bonanni z Uniwersytetu we Florencji (Włochy), założyciele Adult Immunization Board (AIB), mówią w rozmowie z PAP, jak i dlaczego powinno się zachęcać dorosłych do szczepień.

  • Oddychaj wolniej

    Powolne oddychanie pomaga nie tylko w codziennym stresie, ale i w łagodzeniu skutków zaburzeń nerwicowych czy PTSD. Według najnowszych badań kontrolowane wdechy i wydechy obniżają ciśnienie krwi, pozwalają zasnąć i poprawiają funkcje poznawcze.

NAJNOWSZE

  • AdobeStock

    Pozbądź się presji, ruszaj się dla przyjemności

    Jest dobra wiadomość - nie musimy codziennie robić 10 tys. kroków i „zaliczać” kilka treningów w tygodniu, aby być zdrowym. Specjaliści obalają ten popularny mit i przekonują, że każda forma aktywności fizycznej ma pozytywny wpływ na zdrowie, niezależnie od wieku i aktualnej kondycji.

  • Opieka długoterminowa pod jednym parasolem

  • Trzeba śledziony, by wyleczyć serce

  • Badanie: większość Polaków za zakazem reklam alkoholu

  • Ćwicz dla siebie i dziecka

  • Adobe

    Gen inteligencji nie istnieje

    Domniemanie dziedziczności inteligencji od dawna rozpala wyobraźnię, jednak nie istnieje jeden „gen IQ”. Współczesna nauka pokazuje zupełnie inny obraz: inteligencja wynika z działania tysięcy genów w skomplikowanej interakcji z wpływem środowiska. Kolejne odkrycia genetyki nie upraszczają, lecz komplikują odpowiedź na pytanie o naturę naszych zdolności poznawczych. 

  • Życie duchowe sprzyja zdrowiu

  • VR - nowe narzędzie do leczenia fobii

Serwisy ogólnodostępne PAP