Pandemia, inflacja czy wojna wpływają na kondycję psychiczną seniorów  

Za nami  III edycja Ogólnopolskiego Kongresu Pacjent w Centrum Uwagi zorganizowanego przez DOZ S.A. Wyjątkowe wydarzenie zgromadziło w Warszawie przedstawicieli niemal wszystkich środowisk związanych z szeroko rozumianą ochroną zdrowia. W kolejnych sesjach tematycznych, panelach dyskusyjnych i kuluarowych rozmowach brało udział wielu farmaceutów, lekarzy, naukowców, polityków oraz głównych bohaterów spotkania, czyli seniorów.

Infografika: Fundacja DOZ
Infografika: Fundacja DOZ

Coroczne wydarzenie stanowi dla wszystkich uczestników okazję nie tylko do wymiany doświadczeń i zdobycia nowej wiedzy, ale i sformułowania wspólnych postulatów dotyczących poprawy sytuacji osób starszych — jako pacjentów, użytkowników infrastruktury publicznej, obywateli. 

Tematem przewodnim III edycji Ogólnopolskiego Kongresu Pacjent w Centrum Uwagi była szeroko pojęta kondycja psychiczna polskich seniorów oraz rola aptek i farmaceutów w jej pielęgnacji. To kwestia kluczowa zwłaszcza po okresie pandemii, podczas której seniorzy, bardziej niż młodsi obywatele, narażeni byli na samotność i wykluczenie społeczne. 

- Dlatego właśnie teraz, w czasie odbudowywania relacji międzyludzkich nadwyrężonych przez pandemię, warto osobom starszym zapewnić jak najwięcej możliwości spotkań, rozmowy i podejmowania wspólnych inicjatyw – zauważyła Elżbieta Łacina, prezeska DOZ Fundacji.

Podczas kongresu poruszano również kwestie związane z oczywistymi trendami demograficznymi.

- W Polsce, podobnie jak w innych, europejskich krajach, seniorów będzie stale przybywać. Dlatego instytucje państwowe po prostu nie mogą sobie pozwolić na ignorowanie ich potrzeb oraz oczekiwań. W następnych latach interesy seniorów znajdą się w głównym nurcie debaty publicznej w Polsce, gdyż zwyczajnie będą dotyczyć one życia coraz większej liczby obywateli – zauważył dr hab. Konrad Janowski, rektor i prof. Akademii Ekonomiczno- Humanistycznej w Warszawie.

Źródło materiału partnerskiego: PAP MediaRoom  

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Dlaczego ludzie tracą wzrok?

    AMD, jaskra i cukrzyca to główne przyczyny utraty wzroku w krajach wysokorozwiniętych, także w Polsce. W wielu przypadkach ślepocie można zapobiec. Tymczasem w Polsce liczba osób niewidomych sięga 100 tysięcy i ze względu na starzenie się społeczeństwa, jak szacują specjaliści, będzie rosnąć. 

  • Fot. Aleksandra Went - Pracownia Wela Ont Ceramika współpracująca ze Stowarzyszeniem PARK ON

    Dostęp pacjentów z zaawansowaną chorobą Parkinsona do terapii jest często fikcyjny

    Materiał promocyjny

    Lekcje tańca, zajęcia z ceramiki, wsparcie psychologiczne: gdańskie Stowarzyszenie PARK ON na co dzień pomaga osobom z Parkinsonem mierzyć się z chorobą oraz motywuje je do regularnych ćwiczeń.

  • Adobe Stock

    „Więźniowie czwartego piętra” to często osoby starsze

    Starzeć zaczynamy się już od narodzin. To nieuchronny proces i większość z nas go doświadczy. Pytanie tylko, czy otrzyma odpowiednią opiekę. Jak wygląda życie osób starszych w Polsce, nie tylko z perspektywy oddziału geriatrycznego, opowiada lek. Agnieszka Skoczylas, ordynator Oddziału Geriatryczno-Internistycznego Szpitala Wolskiego w Warszawie.

  • AdobeStock, Pixel-Shot

    Linia wsparcia dla seniorów

    Telefon Zaufania dla osób starszych to często jedyna okazja, by opowiedzieć, jak minął dzień, co się wydarzyło, a także po prostu usłyszeć życzliwy głos.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/digicomphoto

    Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

    Osoby wracające z tropików i mające objawy chorobowe powinny być prowadzone przez ośrodki kliniczne. Malaria to pierwsza choroba, która powinna przyjść lekarzowi do głowy, gdy pacjent wraca z Afryki. Na dzień dobry powinno się wykonać diagnostykę potwierdzającą lub wykluczającą tę chorobę – twierdzi prof. Krzysztof Korzeniewski, specjalista medycyny morskiej i tropikalnej, epidemiologii, dermatologii i wenerologii.

  • Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Szybki test diagnozujący endometriozę

  • Adobe

    Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

    W Polsce rośnie liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). W odróżnieniu od boreliozy, przeciwko KZM można się zaszczepić. Specjaliści zachęcają do immunizacji, bo choroba może mieć dramatyczny przebieg. A roznoszących KZM kleszczy, ze względu na ciepłe zimy, jest coraz więcej. 

  • Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek

  • Czego nie wiecie o wit. B