Specjaliści, rodzina i przyjaciółki – tej trójce Polki ufają w kwestiach zdrowia

Choć nieustanny rozwój nowych mediów, czy choćby sztucznej inteligencji sprawia, że każda kobieta może łatwo sięgnąć po darmową poradę w kwestii zdrowia, to na szczęście Internet wciąż nie jest głównym źródłem informacji na ten temat. Jak pokazały badania przeprowadzone na zlecenie Herbapol Poznań, producenta leku Urosept, w przypadku choroby czy infekcji Polki najczęściej udają się do apteki lub lekarza. Co ciekawe, często korzystają też z doświadczeń rodziny i przyjaciółek.

zdj. Pexels
zdj. Pexels

 

Wydawać by się mogło, że w czasach niezwykle szybkiego rozwoju nowych technologii i postępującej cyfryzacji społeczeństwa, Internet, który staje się pierwszym krokiem w poszukiwaniu informacji w wielu obszarach, może przyczynić się też do podejmowania decyzji w kwestii zdrowia. Jak jednak pokazują badania przeprowadzone na zlecenie Herbapol Poznań, przez agencję badawczą K+Research, to porady uzyskane od specjalistów czy osób bliskich mają dla Polek największą wartość. Z sondażu agencji badawczej wynika, że w przypadku infekcji układu moczowego ponad połowa respondentek w pierwszej kolejności po zaobserwowaniu objawów zwraca się po pomoc do specjalisty w aptece (56%) i do lekarza (25%). Natomiast 11% ankietowanych w pierwszej kolejności szuka pomocy w wyszukiwarce internetowej, a 6% - u rodziny lub przyjaciółek.

Przy infekcjach układu moczowego kluczowe jest wdrożenie leczenia. Jednak skąd czerpać wiedzę na temat tego, które preparaty są najskuteczniejsze? Według badania, dla kobiet głównym źródłem informacji o preparatach stosowanych w leczeniu są specjaliści (67%). Wyraźnie widać, że bardzo ufają także doświadczeniom bliskich i przyjaciół (38%). Z takich porad najchętniej korzystają młode Polki. Potwierdziło to ponad 50% badanych kobiet w przedziale wiekowym 18-34 lata. Co istotne, to zdecydowanie większy odsetek respondentek niż w przypadku szukania informacji w Internecie.

Siła natury

Przeprowadzone badanie pokazuje również, że na znaczeniu zyskuje naturalne pochodzenie leków. Wartość leków roślinnych i ziołowych, jako wartościowe uzupełnienie w leczeniu chorób układu moczowego szczególnie doceniają respondentki powyżej 65 roku życia (aż 61%). W przypadku kobiet z grupy wiekowej 18-24 na środki naturalne decyduje się 32% badanych.

Szczególnie „sprzyjającym” infekcjom czasem są wakacje, kiedy to zmieniamy nasze środowisko, podejmujemy aktywności i uprawiamy sporty, a także korzystamy choćby z publicznych toalet.

Jak pokazują wyniki badań, problem infekcji dróg moczowych spotyka wiele kobiet. Aż 35% ankieterek przyznało, że przechodzi ją co najmniej raz w roku.

[*] Badanie zostało przeprowadzone przez K+Research by Insight Lab z wykorzystaniem ankiety internetowej (CAWI) w okresie od 24 maja do 30 maja 2023 r.. W badaniu wzięło udział 1000 pełnoletnich kobiet mieszkających w Polsce. Dobór próby badawczej miał charakter losowo-kwotowy.

Źródło informacji: Herbapol Poznań

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Forsycja działa przeciwzapalnie

    Forsycja cieszy oko intensywnie żółtymi kwiatami już wczesną wiosną, ale od wieków jest też znana w tradycyjnej medycynie jako roślina lecznicza. W ostatnich latach właściwości tej rośliny zaczęły przyciągać uwagę badaczy. Polscy naukowcy zbadali jej zdolność do obniżania poziomu cytokin prozapalnych w organizmie, okazało się, że może łagodzić przebieg chorób o podłożu zapalnym.

  • Nowoczesne leczenie cukrzycy to inwestycja z wysoką stopą zwrotu

  • Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

  • Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

  • Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

  • AdobeStock/Photobank

    Depresja kasuje ochotę na życie

    „Kiedy miałam depresję, często udawałam, że wszystko jest dobrze. Chociaż moje przyjaciółki widziały, że coś się dzieje, potrafiłam postawić się na baczność i sprawiać wrażenie, że wszystko jest ok. Musiałam sama dojść do tego, że warto mówić otwarcie, ale to wymagało pozbycia się wstydu, uznania tego, że depresja to choroba” – mówi Gośka Serafin, dziennikarka, która w swoim podcaście „Bez Farbowania” pokazuje, że depresja to choroba, z którą można żyć i nie jest to powód do wstydu.

  • Odczulanie przywraca zdrowie

  • Spektrum autyzmu: diagnozy na wyrost czy faktyczny wzrost przypadków?