Specjaliści, rodzina i przyjaciółki – tej trójce Polki ufają w kwestiach zdrowia

Choć nieustanny rozwój nowych mediów, czy choćby sztucznej inteligencji sprawia, że każda kobieta może łatwo sięgnąć po darmową poradę w kwestii zdrowia, to na szczęście Internet wciąż nie jest głównym źródłem informacji na ten temat. Jak pokazały badania przeprowadzone na zlecenie Herbapol Poznań, producenta leku Urosept, w przypadku choroby czy infekcji Polki najczęściej udają się do apteki lub lekarza. Co ciekawe, często korzystają też z doświadczeń rodziny i przyjaciółek.

zdj. Pexels
zdj. Pexels

 

Wydawać by się mogło, że w czasach niezwykle szybkiego rozwoju nowych technologii i postępującej cyfryzacji społeczeństwa, Internet, który staje się pierwszym krokiem w poszukiwaniu informacji w wielu obszarach, może przyczynić się też do podejmowania decyzji w kwestii zdrowia. Jak jednak pokazują badania przeprowadzone na zlecenie Herbapol Poznań, przez agencję badawczą K+Research, to porady uzyskane od specjalistów czy osób bliskich mają dla Polek największą wartość. Z sondażu agencji badawczej wynika, że w przypadku infekcji układu moczowego ponad połowa respondentek w pierwszej kolejności po zaobserwowaniu objawów zwraca się po pomoc do specjalisty w aptece (56%) i do lekarza (25%). Natomiast 11% ankietowanych w pierwszej kolejności szuka pomocy w wyszukiwarce internetowej, a 6% - u rodziny lub przyjaciółek.

Przy infekcjach układu moczowego kluczowe jest wdrożenie leczenia. Jednak skąd czerpać wiedzę na temat tego, które preparaty są najskuteczniejsze? Według badania, dla kobiet głównym źródłem informacji o preparatach stosowanych w leczeniu są specjaliści (67%). Wyraźnie widać, że bardzo ufają także doświadczeniom bliskich i przyjaciół (38%). Z takich porad najchętniej korzystają młode Polki. Potwierdziło to ponad 50% badanych kobiet w przedziale wiekowym 18-34 lata. Co istotne, to zdecydowanie większy odsetek respondentek niż w przypadku szukania informacji w Internecie.

Siła natury

Przeprowadzone badanie pokazuje również, że na znaczeniu zyskuje naturalne pochodzenie leków. Wartość leków roślinnych i ziołowych, jako wartościowe uzupełnienie w leczeniu chorób układu moczowego szczególnie doceniają respondentki powyżej 65 roku życia (aż 61%). W przypadku kobiet z grupy wiekowej 18-24 na środki naturalne decyduje się 32% badanych.

Szczególnie „sprzyjającym” infekcjom czasem są wakacje, kiedy to zmieniamy nasze środowisko, podejmujemy aktywności i uprawiamy sporty, a także korzystamy choćby z publicznych toalet.

Jak pokazują wyniki badań, problem infekcji dróg moczowych spotyka wiele kobiet. Aż 35% ankieterek przyznało, że przechodzi ją co najmniej raz w roku.

[*] Badanie zostało przeprowadzone przez K+Research by Insight Lab z wykorzystaniem ankiety internetowej (CAWI) w okresie od 24 maja do 30 maja 2023 r.. W badaniu wzięło udział 1000 pełnoletnich kobiet mieszkających w Polsce. Dobór próby badawczej miał charakter losowo-kwotowy.

Źródło informacji: Herbapol Poznań

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku