Masa ciała wpływa na płodność kobiety

Zarówno niedowaga, jak i nadwaga mogą negatywie wpływać na płodność kobiet i przebieg ciąży. Dlatego warto, by kobieta już przed ciążą zadbała o to, by ważyła prawidłowo i by miała zbilansowaną dietę.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Kiedy kobieta starająca się o dziecko waży za mało, zazwyczaj je za mało ważnych do rozwoju płodu składników: białka, tłuszczy czy węglowodanów. Kobiety bardzo szczupłe mogą cierpieć na niedobory witamin czy składników mineralnych.

Za mało waży mama, za mało waży dziecko

Kobiety ze zbyt niską masą ciała to takie, u których BMI jest poniżej 18,5 (BMI – body mass index, wskaźnik masy ciała, wylicza się go w ten sposób, że wagę podaną w kilogramach, dzielimy przez wzrost mierzony w metrach podniesiony do kwadratu). U kobiet za szczupłych może dojść do zaburzenia owulacji (np.: nieregularne jajeczkowanie, brak miesiączki).

Fot. PAP

Niepłodność da się leczyć

Zbyt niska masa ciała kobiety może zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu i skutkować niską masą urodzeniową dziecka. Dlaczego? Z powodu długotrwałego niedoboru składników odżywczych w diecie przyszłej matki łożysko może być mniejsze, a to zaburza transport składników odżywczych z krwi kobiety do płodu. Z powodu niedoborów żywieniowych dziecko może wolniej rosnąć, a w skrajnych przypadkach może dojść do zaburzeń w jego rozwoju fizycznym i psychicznym. Po konsultacji z lekarzem – warto by szczupła przyszła mama, włączyła do diety suplementy.

Niebezpieczna otyłość w okolicy brzucha

Dla kobiet starających się o dziecko niebezpieczna jest także otyłość, zwłaszcza typu „jabłko”, czyli, kiedy tkanka tłuszczowa gromadzi się w okolicy brzucha. Trzeba pamiętać o tym, że tkanka tłuszczowa jest aktywnym gruczołem wpływającym na wydzielanie i działanie różnych hormonów.

W badaniach naukowych dowiedziono, że u kobiet z BMI powyżej 25, stężenie białka wiążącego hormony płciowe jest niższe. To dlatego kobiety otyłe (BMI powyżej 30) ponad dwukrotnie częściej zmagają się z zaburzeniami płodności z powodu zaburzeń jajeczkowania. Nadmiar tkanki tłuszczowej może zaburzać działanie jajników czy rozwój pęcherzyków Graafa, w których są komórki jajowe. Hormony wydzielane przez tkankę tłuszczową mogą także upośledzać implantację zarodka.

Kobiety z nadmierną masą ciała znajdują się także w grupie kobiet z ryzykiem samoistnego poronienia.

Spadek masy, większa szansa na zajście w ciążę

Z badań wynika, że zmniejszenie nadmiernej masy ciała u kobiet z zespołem policystycznych jajników(PCOS, ang. polycysic ovarian syndrome) poprawia parametry układu rozrodczego. Zmniejszenie masy ciała o 5 proc. może zmniejszać objętość jajnika i liczbę pęcherzyków Graafa, co znacznie zwiększa szansę na regularne miesiączki i zajście w ciążę.

Badania pokazują, że zdrowy styl życia, w tym zbilansowana dieta, mogą zmniejszyć ryzyko niepłodności spowodowane zaburzeniami owulacji prawie o 70 proc.

Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska

Źródło:

„Zdrowe od kołyski. Żywienie niemowląt i małych dzieci. Poradnik dla rodziców”. Opracowany przez Polskie Towarzystwo Dietetyki. www.zdroweodkolyski.pl

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

  • Adobe Stock

    Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

    U dziecka z trudnościami w czytaniu i pisaniu, które nie otrzyma odpowiedniego wsparcia, nieuchronnie pojawiają się niepowodzenia szkolne, które z czasem mogą doprowadzić do rozwoju wtórnych zaburzeń emocjonalnych. Lepiej więc nie lekceważyć pierwszych objawów dysleksji rozwojowej u dzieci. Dobrze też pamiętać, że dysleksja nie uniemożliwia uzyskiwania wielkich nawet osiągnięć. W gronie dyslektyków znajdziemy I. Newtona, J.Ch. Andersena i Agatę Christie.

  • Rys. PAP/j. Turczyk

    Jak się lepiej uczyć? Jest kilka trików

    Ręka do góry - kto lubił, albo lubi chodzić do szkoły! Kto lubi spędzać całe godziny w ławkach, wkuwać nazwy rzek, daty bitew albo zapamiętywać, co ma płucotchawki, a co nibynóżki? Czy pojawi się las rąk, czy może niezręczna cisza? Można chyba postawić orzechy przeciwko kamykom, że przynajmniej wiele osób będzie trzymało ręce w dole. Tylko dlaczego?

NAJNOWSZE

  • PAP

    Sztuka upadku

    Fizjoterapeuci namawiają, by uczyć się bezpiecznie upadać. Dzięki temu można uniknąć poważnych urazów, zwłaszcza zimą. Ważna jest pamięć mięśniowa, którą szczególnie w dojrzałym wieku też powinno się trenować. Jak upadać, by bez szwanku wstać?

  • Nowoczesne pompy insulinowe to furtka do normalnego życia

  • Jak dobrze przeżyć święta? Najpierw wyrzućmy słowo „muszę”

  • Sezon chorobowy w pełni

  • Otyłość – przez żołądek do…mózgu

  • Adobe Stock

    Krzyczysz? Krzywdzisz!

    Werbalna przemoc wobec dzieci może powodować różnego typu zaburzenia psychiczne w późniejszym życiu – alarmują naukowcy. Według ostrożnych szacunków, globalne koszty takiego zachowania wynoszą 300 mld dolarów rocznie.

  • Zwiększona aktywność fizyczna wpływa na lepsze zapamiętywanie

  • Zgryz ze zgryzem, czyli jak prostowano zęby