Marihuana zwiększa podatność na psychozę?

To FAKT! Regularne używanie tego narkotyku zwiększa u młodzieży ryzyko wystąpienia psychozy aż o 159 proc.

Kanadyjski zespół z University of Montreal  przeanalizował dane na temat pięcioletnich obserwacji 4 tys. nastolatków z 31 szkół. 8 proc. z nich w wieku od 13 do 16 lat doświadczyło nawracających objawów przypominających psychozę. Następnie badacze sprawdzili na ile odurzanie się marihuaną, zwiększa prawdopodobieństwo znalezienia się wśród owych 8 proc. Badacze zarejestrowali, że przejście z okazjonalnego do codziennego lub cotygodniowego używania narkotyku zwiększało ryzyko wystąpienia psychozy o 159 proc.

Prof. Patricia Conrod, jedna z autorek badania uważa, że celem wszystkich strategii antynarkotykowych powinno być zniechęcanie młodzieży do sięgania po marihuanę, ale potrzeba specjalnie ukierunkowanego podejścia, by opóźnić lub zapobiec stosowaniu tego narkotyku przez młodych ludzi zagrożonych psychozą.

Badaczka zwraca przy tym uwagę na skuteczność tego rodzaju strategii. Jako przykład podaje opracowany przez nią program angażujący szkołę, który zmniejszył kontakt z marihuaną u uczniów aż o 33 proc. Pozostaje jeszcze do rozstrzygnięcia, czy takie podejście zmniejsza ryzyko psychozy - przyznają naukowcy.

apio

Źródło: Josiane Bourque, Mohammad H. Afzali, Maeve O'Leary-Barrett, Patricia Conrod, “Cannabis use and psychotic-like experiences trajectories during early adolescence: the coevolution and potential mediators”, Journal of Child Psychology and Psychiatry 2017.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Mięśnie dna miednicy – nieodkryta część ciała

    Mięśnie dna miednicy wymagają ćwiczeń. Świadomość tego miejsca w ciele okazuje się nieoceniona, gdy mierzymy się z chorobami ginekologicznymi. Kiedy i jak ćwiczyć dno miednicy – wyjaśnia mgr Katarzyna Grodzica, fizjoterapeutka uroginekologiczna.

  • Pracodawcy wciąż zbyt mało zaangażowani w promocję zdrowia

  • Operacje bariatryczne w większości dają dobre wyniki

  • Nie tylko kobiety mają latem problem z pęcherzem

  • Mikrobiom mózgu. Kontrowersyjna hipoteza, która może zmienić neurologię

  • AdobeStock

    Szkodliwy pocałunek? Czasem lepiej go unikać.

    Podczas pocałunku partnerzy wymieniają się mniej więcej 80 milionami bakterii – policzyli to holenderscy naukowcy z muzeum mikroorganizmów Micropia w Amsterdamie i Netherlands Organisation for Applied Scientific Research (TNO). Taki kontakt z innym, zdrowym mikrobiomem buduje naszą odporność. Niestety, czasami „w pakiecie” dostajemy chorobotwórcze drobnoustroje.

  • Klimatyzacja w aucie? Tak, ale rozsądnie.

  • Sprawdź, czy umiesz korzystać bezpiecznie ze słońca

Serwisy ogólnodostępne PAP