Materiał promocyjny

Kiedy warto udać się z dzieckiem do psychologa?

Problemy psychologiczne dotyczą nie tylko osób dorosłych. W ostatnich latach rośnie liczba dzieci i młodzieży, którzy nie radzą sobie z otaczającą rzeczywistością oraz pilnie potrzebują profesjonalnej pomocy.

zdj.freepik.com
zdj.freepik.com

Wsparcie psychologiczne dla dzieci pomaga im w uświadomieniu źródła problemu, uczy rozmawiania o trudnych emocjach, a także umiejętnego radzenia sobie z problemami, których nie brakuje w życiu współczesnych młodych ludzi. Sprawdźmy, w jakich sytuacjach warto udać się z dzieckiem do psychologa i dlaczego korzystanie z profesjonalnej pomocy jest takie ważne dla jego zdrowia psychicznego.

Skąd biorą się problemy psychologiczne u najmłodszych?

Wiele osób sądzi, że problemy psychologiczne dotyczą głównie osób dorosłych. To w końcu oni muszą troszczyć się o swoich najbliższych, zdobywać niezbędne środki do życia oraz radzić sobie z problemami, jakie praktycznie na każdym kroku stawia przed nimi współczesny świat. Okazuje się jednak, że z problemami w sferze psychologicznej borykają się także najmłodsi. Mogą pojawić się one w różnych, zwykle trudnych sytuacjach, np. w czasie zmiany szkoły i miejsca zamieszkania, przy rozwodzie czy separacji rodziców lub po zdiagnozowaniu u członka rodziny groźnej choroby. To stresujące szczególnie dla dziecka sytuacje, które bardzo obciążają jego psychikę oraz mogą skutkować m. in. depresją, agresywnymi zachowaniami czy wycofaniem.

Jako że za dobrostan dzieci odpowiedzialni są dorośli, to rodzice lub opiekunowie prawni powinni jako pierwsi dostrzec niepokojące symptomy w zachowaniu dziecka i jak najszybciej postarać się ustalić ich źródło. Problem jednak w tym, że dzieci zazwyczaj niechętnie mówią o swoich problemach i zmartwieniach, zwłaszcza rodzicom. W takiej sytuacji wsparcie psychologiczne dla dzieci, które otoczy małego pacjenta profesjonalną opieką oraz pomoże mu przejść przez trudny etap w jego życiu. Do psychologa warto zgłosić się w każdej sytuacji, która wzbudza niepokój. Lepiej bowiem podjąć reakcję niż zbagatelizować problem, który w przyszłości może się tylko pogłębić.

Jakie sytuacje powinny skłonić do wizyty u psychologa dziecięcego?

Rodzice powinni obserwować swoje dziecko na co dzień oraz zwracać uwagę na wszelkie zmiany w jego zachowaniu. Jeśli niemożliwe jest ustalenie ich przyczyny lub dziecko nie chce rozmawiać o swoich problemach z opiekunami, warto zgłosić się po profesjonalną pomocą. Udzielone przez specjalistę wsparcie psychologiczne dla dzieci pozwoli ustalić źródło problemu oraz podjąć odpowiednie działania, które zapobiegną jego pogłębieniu się.

Psychologa warto odwiedzić m. in. w sytuacji, kiedy obserwujemy u dziecka trudności w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami, zaburzenia odżywiania, nadmierny smutek czy przygnębienie bez wyraźnej przyczyny, a także jeśli podejrzewamy dziecko o sięganie po używki. Do wizyty w gabinecie psychologa powinny skłonić także problemy w rodzinie – rozstanie rodziców, choroba najbliższej osoby czy śmierć bardzo często negatywnie odbijają się na zdrowiu psychicznym najmłodszych oraz mogą sprzyjać rozwojowi problemów w przyszłości.
 

źródło: gajusz.org.pl 

ZOBACZ PODOBNE

  • Rys. PAP/j. Turczyk

    Jak się lepiej uczyć? Jest kilka trików

    Ręka do góry - kto lubił, albo lubi chodzić do szkoły! Kto lubi spędzać całe godziny w ławkach, wkuwać nazwy rzek, daty bitew albo zapamiętywać, co ma płucotchawki, a co nibynóżki? Czy pojawi się las rąk, czy może niezręczna cisza? Można chyba postawić orzechy przeciwko kamykom, że przynajmniej wiele osób będzie trzymało ręce w dole. Tylko dlaczego?

  • Piotr, AdobeStock

    Trudna droga do zabezpieczenia macierzyństwa

    Obowiązująca w Polsce Ustawa o leczeniu niepłodności z 2015 roku dopuszcza możliwość pobrania i zamrożenia komórek jajowych tylko przy odpowiednich wskazaniach medycznych. Nie ma w Polsce żadnej legalnej możliwości mrożenia oocytów, jeśli kobieta jest zdrowa, ale chce zabezpieczyć swoją płodność. O drodze do tego opowiedziała Serwisowi Zdrowie Magdalena Fidor.

  • Fot. PAP/ Książka z wierszami Juliana Tuwima wyd. przez Wydawnictwo Wilga, 2004

    Warto czytać dzieciom, nawet niemowlętom

    Kiedyś była to intuicja, ale aktualnie dysponujemy badaniami, pokazującymi korzystny wpływ głośnego czytania książek dzieciom i wpływ bogactwa słownego na rozwój ich mózgu – mówi prof.  Teresa Jackowska, prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Małym dzieciom warto czytać codziennie. Korzyści jest mnóstwo, oprócz oczywistej przyjemności ze spędzania z dzieckiem czasu.

  • P. Werewka/PAP

    Wilczy apetyt, a dziecko chudnie: to może być "jedynka"

    Pomimo tego, że dziecko je jak wilk, to - nie wiedzieć czemu - niknie w oczach. Pije wodę nie szklankami, ale butelkami. Ciągle biega do toalety, moczy się w nocy. Jest apatyczne i nie ma na nic siły. To może to być bardzo groźna autoimmunologiczna choroba z mylącą nieco nazwą - cukrzyca typu 1. Niewykryta w porę zagraża nawet życiu dziecka.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Nigdy nie będziemy gotowi na śmierć. Jak o niej rozmawiać?

    Jakie mamy marzenia i pragnienia w obliczu śmierci? Jakiej opieki i wsparcia oczekują osoby umierające? Jak rozmawiać o rzeczach ostatecznych? Co powiedzieć osobie, która umiera? – na te pytania odpowiada „Raport o dobrym umieraniu” przygotowany przez ekspertów Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio. Towarzyszą oni w ostatnich chwilach życia swoich podopiecznych.

  • Mikroplastik można znaleźć nawet w mózgu czy sercu – wskazują wstępne badania

  • Nie do kosza ani do WC, czyli jak utylizować leki 

  • Historia. Brudne ręce chirurgów zamiast leczyć uśmiercały 

  • Generator Innowacyjności - od pomysłu do więzi międzypokoleniowych

  • PAP/P. Werewka

    Od śmierci do życia, czyli o transplantacji narządów

    Zanim dojdzie do przeszczepienia organów, odbywa się wiele rozmaitych procedur, które trwają wiele godzin. Zaangażowanych w nie jest wiele osób. O tym, jak to przebiega, opowiada Edyta Karpeta, z zawodu pielęgniarka instrumentariuszka ze Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie, koordynatorka transplantacji. Zaznacza, że nie jest tak łatwo zostać dawcą organów.

  • Rany trudno gojące się pod kontrolą