Materiał promocyjny

Kiedy warto udać się z dzieckiem do psychologa?

Problemy psychologiczne dotyczą nie tylko osób dorosłych. W ostatnich latach rośnie liczba dzieci i młodzieży, którzy nie radzą sobie z otaczającą rzeczywistością oraz pilnie potrzebują profesjonalnej pomocy.

zdj.freepik.com
zdj.freepik.com

Wsparcie psychologiczne dla dzieci pomaga im w uświadomieniu źródła problemu, uczy rozmawiania o trudnych emocjach, a także umiejętnego radzenia sobie z problemami, których nie brakuje w życiu współczesnych młodych ludzi. Sprawdźmy, w jakich sytuacjach warto udać się z dzieckiem do psychologa i dlaczego korzystanie z profesjonalnej pomocy jest takie ważne dla jego zdrowia psychicznego.

Skąd biorą się problemy psychologiczne u najmłodszych?

Wiele osób sądzi, że problemy psychologiczne dotyczą głównie osób dorosłych. To w końcu oni muszą troszczyć się o swoich najbliższych, zdobywać niezbędne środki do życia oraz radzić sobie z problemami, jakie praktycznie na każdym kroku stawia przed nimi współczesny świat. Okazuje się jednak, że z problemami w sferze psychologicznej borykają się także najmłodsi. Mogą pojawić się one w różnych, zwykle trudnych sytuacjach, np. w czasie zmiany szkoły i miejsca zamieszkania, przy rozwodzie czy separacji rodziców lub po zdiagnozowaniu u członka rodziny groźnej choroby. To stresujące szczególnie dla dziecka sytuacje, które bardzo obciążają jego psychikę oraz mogą skutkować m. in. depresją, agresywnymi zachowaniami czy wycofaniem.

Jako że za dobrostan dzieci odpowiedzialni są dorośli, to rodzice lub opiekunowie prawni powinni jako pierwsi dostrzec niepokojące symptomy w zachowaniu dziecka i jak najszybciej postarać się ustalić ich źródło. Problem jednak w tym, że dzieci zazwyczaj niechętnie mówią o swoich problemach i zmartwieniach, zwłaszcza rodzicom. W takiej sytuacji wsparcie psychologiczne dla dzieci, które otoczy małego pacjenta profesjonalną opieką oraz pomoże mu przejść przez trudny etap w jego życiu. Do psychologa warto zgłosić się w każdej sytuacji, która wzbudza niepokój. Lepiej bowiem podjąć reakcję niż zbagatelizować problem, który w przyszłości może się tylko pogłębić.

Jakie sytuacje powinny skłonić do wizyty u psychologa dziecięcego?

Rodzice powinni obserwować swoje dziecko na co dzień oraz zwracać uwagę na wszelkie zmiany w jego zachowaniu. Jeśli niemożliwe jest ustalenie ich przyczyny lub dziecko nie chce rozmawiać o swoich problemach z opiekunami, warto zgłosić się po profesjonalną pomocą. Udzielone przez specjalistę wsparcie psychologiczne dla dzieci pozwoli ustalić źródło problemu oraz podjąć odpowiednie działania, które zapobiegną jego pogłębieniu się.

Psychologa warto odwiedzić m. in. w sytuacji, kiedy obserwujemy u dziecka trudności w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami, zaburzenia odżywiania, nadmierny smutek czy przygnębienie bez wyraźnej przyczyny, a także jeśli podejrzewamy dziecko o sięganie po używki. Do wizyty w gabinecie psychologa powinny skłonić także problemy w rodzinie – rozstanie rodziców, choroba najbliższej osoby czy śmierć bardzo często negatywnie odbijają się na zdrowiu psychicznym najmłodszych oraz mogą sprzyjać rozwojowi problemów w przyszłości.
 

źródło: gajusz.org.pl 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

  • Adobe Stock

    Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

    U dziecka z trudnościami w czytaniu i pisaniu, które nie otrzyma odpowiedniego wsparcia, nieuchronnie pojawiają się niepowodzenia szkolne, które z czasem mogą doprowadzić do rozwoju wtórnych zaburzeń emocjonalnych. Lepiej więc nie lekceważyć pierwszych objawów dysleksji rozwojowej u dzieci. Dobrze też pamiętać, że dysleksja nie uniemożliwia uzyskiwania wielkich nawet osiągnięć. W gronie dyslektyków znajdziemy I. Newtona, J.Ch. Andersena i Agatę Christie.

  • Rys. PAP/j. Turczyk

    Jak się lepiej uczyć? Jest kilka trików

    Ręka do góry - kto lubił, albo lubi chodzić do szkoły! Kto lubi spędzać całe godziny w ławkach, wkuwać nazwy rzek, daty bitew albo zapamiętywać, co ma płucotchawki, a co nibynóżki? Czy pojawi się las rąk, czy może niezręczna cisza? Można chyba postawić orzechy przeciwko kamykom, że przynajmniej wiele osób będzie trzymało ręce w dole. Tylko dlaczego?

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku