Kiedy warto udać się z dzieckiem do psychologa?
Problemy psychologiczne dotyczą nie tylko osób dorosłych. W ostatnich latach rośnie liczba dzieci i młodzieży, którzy nie radzą sobie z otaczającą rzeczywistością oraz pilnie potrzebują profesjonalnej pomocy.
Wsparcie psychologiczne dla dzieci pomaga im w uświadomieniu źródła problemu, uczy rozmawiania o trudnych emocjach, a także umiejętnego radzenia sobie z problemami, których nie brakuje w życiu współczesnych młodych ludzi. Sprawdźmy, w jakich sytuacjach warto udać się z dzieckiem do psychologa i dlaczego korzystanie z profesjonalnej pomocy jest takie ważne dla jego zdrowia psychicznego.
Skąd biorą się problemy psychologiczne u najmłodszych?
Wiele osób sądzi, że problemy psychologiczne dotyczą głównie osób dorosłych. To w końcu oni muszą troszczyć się o swoich najbliższych, zdobywać niezbędne środki do życia oraz radzić sobie z problemami, jakie praktycznie na każdym kroku stawia przed nimi współczesny świat. Okazuje się jednak, że z problemami w sferze psychologicznej borykają się także najmłodsi. Mogą pojawić się one w różnych, zwykle trudnych sytuacjach, np. w czasie zmiany szkoły i miejsca zamieszkania, przy rozwodzie czy separacji rodziców lub po zdiagnozowaniu u członka rodziny groźnej choroby. To stresujące szczególnie dla dziecka sytuacje, które bardzo obciążają jego psychikę oraz mogą skutkować m. in. depresją, agresywnymi zachowaniami czy wycofaniem.
Jako że za dobrostan dzieci odpowiedzialni są dorośli, to rodzice lub opiekunowie prawni powinni jako pierwsi dostrzec niepokojące symptomy w zachowaniu dziecka i jak najszybciej postarać się ustalić ich źródło. Problem jednak w tym, że dzieci zazwyczaj niechętnie mówią o swoich problemach i zmartwieniach, zwłaszcza rodzicom. W takiej sytuacji wsparcie psychologiczne dla dzieci, które otoczy małego pacjenta profesjonalną opieką oraz pomoże mu przejść przez trudny etap w jego życiu. Do psychologa warto zgłosić się w każdej sytuacji, która wzbudza niepokój. Lepiej bowiem podjąć reakcję niż zbagatelizować problem, który w przyszłości może się tylko pogłębić.
Jakie sytuacje powinny skłonić do wizyty u psychologa dziecięcego?
Rodzice powinni obserwować swoje dziecko na co dzień oraz zwracać uwagę na wszelkie zmiany w jego zachowaniu. Jeśli niemożliwe jest ustalenie ich przyczyny lub dziecko nie chce rozmawiać o swoich problemach z opiekunami, warto zgłosić się po profesjonalną pomocą. Udzielone przez specjalistę wsparcie psychologiczne dla dzieci pozwoli ustalić źródło problemu oraz podjąć odpowiednie działania, które zapobiegną jego pogłębieniu się.
Psychologa warto odwiedzić m. in. w sytuacji, kiedy obserwujemy u dziecka trudności w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami, zaburzenia odżywiania, nadmierny smutek czy przygnębienie bez wyraźnej przyczyny, a także jeśli podejrzewamy dziecko o sięganie po używki. Do wizyty w gabinecie psychologa powinny skłonić także problemy w rodzinie – rozstanie rodziców, choroba najbliższej osoby czy śmierć bardzo często negatywnie odbijają się na zdrowiu psychicznym najmłodszych oraz mogą sprzyjać rozwojowi problemów w przyszłości.
źródło: gajusz.org.pl