Tag:
  • Nie zmarnuj szansy na pomoc

    Media społecznościowe stały się miejscem do którego przenosi się nasze życie i coraz częściej to właśnie tu można zauważyć, że ktoś jest w kryzysie psychicznym. Niestety, wiele osób nie wie, jak prawidłowo rozpoznać te sygnały, ani jak na nie reagować w sposób wspierający i pomocny. Tymczasem każda niepodjęta reakcja to potencjalnie utracona szansa na realną pomoc – zwraca uwagę Joanna Bogdanowicz-Antos, prezes Fundacji Zdrowego Postępu.

  • PAP – Kadr z filmu

    Fundacja LPP: działamy na rzecz poprawy życia dzieci i młodzieży z problemami psychicznymi

    Materiał promocyjny

    W Polsce młodzi ludzie borykają się z depresją, nie mają motywacji do działania, myślą o próbach samobójczych. Dlatego trzeba podejmować działania, żeby im pomóc – podkreślała Patrycja Zbytniewska, prezeska zarządu Fundacji LPP, podczas panelu na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

    1 minuta czytania
  • zdj.freepik.com

    Kiedy warto udać się z dzieckiem do psychologa?

    Materiał promocyjny

    Problemy psychologiczne dotyczą nie tylko osób dorosłych. W ostatnich latach rośnie liczba dzieci i młodzieży, którzy nie radzą sobie z otaczającą rzeczywistością oraz pilnie potrzebują profesjonalnej pomocy.

    2 minuty czytania
  • Fot. PAP/ P. Werewka

    Postulaty IV Kongresu Zdrowia Psychicznego

    Kongres odbył się pod hasłem: „Razem ku zdrowiu psychicznemu – wspólny cel, wspólne dobro!”. Uczestnicy wypracowali kluczowe postulaty odnośnie do reformy psychiatrii. Są to m.in. psychiatra dostępny dla każdego, czas oczekiwania na terapię krótszy niż sześć miesięcy, psycholog w każdej szkole. Jak co roku postulaty trafią do Ministerstwa Zdrowia.

    2 minuty czytania
  • Fot. PAP/P. Werewka

    Dramaterapia – co to takiego i czy pomaga?

    Mieszkający w Szkocji David przez 20 lat zmagał się z uzależnieniami, w tym od ciężkich narkotyków, myślał o odebraniu sobie życia. Dzisiaj się świetnie bawi, gdy pomaga innym wyjść z nałogów sposobem, który, jak twierdzi, uratował jego życie. To dramaterapia, której jednak nie należy mylić z inną techniką terapeutyczną – psychodramą. 

    5 minut czytania
  • Fot. PAP/P. Werewka

    Diagnoza: „rak” i chorować może rodzina

    To, że diagnoza tak wyniszczającej choroby u bliskiego jest czynnikiem ryzyka rozwoju zaburzeń nastroju, a i nierzadko zaburzeń psychicznych, nie dziwi. Coraz więcej wiemy jednak, kto jest bardziej na nie narażony i w jakiej fazie choroby osoby bliskiej. Ta wiedza pozwala być czujnym i kierować wsparcie do członków rodziny pacjentów onkologicznych. Także to przyjacielskie.

    5 minut czytania
  • Fot. PAP/P. Werewka

    Nie bójmy się prosić o pomoc!

    Boimy się prosić o pomoc, bo obawiamy się, że inni uznają że jesteśmy słabi i sobie nie radzimy. Jednak proszenie o pomoc nie jest niczym złym. Co więcej - w sytuacji dużego kryzysu pomaganie jest dobre także dla pomagającego, bo pozwala mu poczuć się potrzebnym – uważa psycholog Dorota Minta. Podpowiada, jak poprosić o pomoc.

    Dorota Minta, psycholog i psychoterapeuta i Monika Grzegorowska
    7 minut czytania
  • PAP

    Polskie dzieci za dużo ważą - relacja z konferencji

    Otyłość i nadwaga to problem polskich dzieci, zarówno z pierwszych klas szkoły podstawowej, jak i starszych. Na konferencji „Ograniczanie otyłości wśród dzieci” eksperci przedstawili skalę problemu oraz sposoby, jak by mu zaradzić.

    1 minuta czytania

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Komórki macierzyste – nadzieja w leczeniu cukrzycy

    Trwa ostatni etap badań klinicznych nad komórkami macierzystymi, które mają przejąć funkcję wyniszczonych w procesie autoagresji komórek beta trzustki u pacjentów z cukrzycą typu 1 i produkować niezbędną do życia insulinę – na początku w połączeniu z koniecznością współterapii immunosupresyjnej. O pracach naukowych i praktyce klinicznej opowiada prof. ucz., dr hab. Krzysztof Kobielak, kierownik Laboratorium Komórek Macierzystych, Rozwoju i Regeneracji Tkanek.

  • Równowaga energetyczna klucz do zdrowia

  • Etykiety alkoholu powinny ostrzegać o ryzyku raka

  • Wirusy opryszczki – globalny problem

  • Badanie: co czwarty przedszkolak ma nadwagę

  • AdobeStock

    Trendy na TikToku: szkodliwe, a nawet niebezpieczne

    Obserwujemy dziś 10 tys. dzieci w wieku od 10 do 18 lat, które publikują niepokojące i niebezpieczne treści w aplikacji TikTok. Ich wspólne motto to „nie radzę sobie z życiem". Dzielą się smutkiem, żalem, treściami autoagresywnymi czy suicydalnymi. Gdy sytuacja jest krytyczna (np. dziecko siedzi na moście lub na torach), zawiadamiamy odpowiednie organy – mówi Kinga Szostko, twórczyni portalu bezpiecznedziecko.org, w którym edukuje rodziców przed zagrożeniami czyhającymi na najmłodszych w sieci.

  • Wielkanocna rzeżucha kontra złogi amyloidu

  • Bullying karmi się ciszą i samotnością