Nowa moda: zabiegi zmieniające kolor oczu. Lekarze ostrzegają.

Jakiś czas temu w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, w którym młoda dziewczyna chwali się efektem zabiegu trwałej zmiany koloru oczu. Specjaliści ostrzegają przed kolejną modą, która niesie ze sobą niebezpieczeństwo uszkodzenia a nawet utraty wzroku.

zdj. AdobeStock
zdj. AdobeStock

Operacje plastyczne, które mają na celu trwałe zmiany kolor znane są od około dekady, ale w ciągu ostatnich kilku lat stają się coraz bardziej popularne.

Zabiegi zwane implantami tęczówki uzyskały aprobatę US Food and Drug Administration dla osób, którym brakuje części lub całej tęczówki, ale żaden zabieg nie został zatwierdzony do celów kosmetycznych.

W styczniu Amerykańska Akademia Okulistyki wydała nawet ostrzeżenie o ryzyku utraty wzroku i komplikacjach związanych z dwoma zabiegami zmiany koloru oczu: implantami tęczówki i keratopigmentacją.

Keratopigmentacja polega na użyciu lasera do utworzenia tunelu w powierzchownej rogówce i umieszczenia w niej pigmentu. Taki zabieg może powodować komplikacje, które obejmują m.in. ślepotę, jaskrę, zapalenie błony naczyniowej oka.

Choć w 2018 roku zrobiło się głośno o kobiecie, która poleciała do Kolumbii, aby zmienić kolor swoich oczu, a na skutek komplikacji niemal całkowicie utraciła wzrok, zabiegi nadal znajdują zwolenników.

Na TikToku można obejrzeć kilka filmików ukazujących efekty zabiegów przeprowadzonych w klinice znajdująca się we Nicei we Francji. Najpopularniejsze nagranie ma ponad 20 mln wyświetleń i niemal 15 tys. komentarzy. 

Lekarze odradzają

Amerykańska Akademia Okulistyki  ostrzega społeczeństwo przed zabiegami chirurgii zmieniającej kolor oczu. „Nie myślcie, że te operacje nie niosą ze sobą żadnego ryzyka. Żadna operacja nie jest pozbawiona ryzyka. W przypadku czysto kosmetycznych operacji oka ryzyko nie jest tego warte” - powiedziała dr JoAnn A. Giaconi, rzeczniczka prasowa AAO. 

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Można zachować wzrok, nawet gdy nasze oczy zaatakowała jaskra

Jaskra uszkadza wzrok nieodwracalnie. Jednak jej wczesne wykrycie i prawidłowe leczenie pozwala zachować widzenie, a razem z odpowiednimi nawykami w życiu codziennym można spowolnić rozwój jaskry. Warto też regularnie badać wzrok, bo u wielu pacjentów początek tej choroby jest bezobjawowy.

Specjaliści podkreślają, że jednym z głównych problemów jest to, że nie wiemy wystarczająco dużo o tej procedurze.
Także polscy eksperci ostrzegają przed nową możliwością ingerencji w barwę oczu.

W programie Pytanie na śniadanie dr n. med. Anna Maria Ambroziak wyjaśniała, że „to zabieg, który nie zmienia koloru tęczówek, polega natomiast na wprowadzeniu z wykorzystaniem lasera pigmentu trwale w rogówkę, czyli przezierną część naszego oka odpowiedzialną za odbieranie bodźców wzrokowych. Światło załamując się na rogówce z wprowadzonym trwałym barwnikiem zmienia kolor tęczówki oka – czyli wykorzystywany jest tutaj efekt odbicia, wchłaniania, rozproszenia światła”.

„Należy jednak pamiętać, że rogówka jest najważniejszym elementem optycznym naszego widzenia, a jej uszkodzenie może prowadzić do poważnych konsekwencji. Zatem aplikowanie do niej toksycznych substancji, nie tylko ogranicza pole widzenia, ale doprowadza do poważnych powikłań. Niestety, niektóre z nich mogą nawet skutkować utratą gałki ocznej” – ostrzega lekarka.

Mg

Źródła:
- strona Amerykańskiej Akademii Okulistyki
- swiatoka.pl

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy