We wrześniu żar będzie lał się z nieba

Kończą się wakacje, ale nie upały. Znowu temperatura sięga, a niekiedy nawet przekracza 30 stopni. W pierwszym tygodniu szkoły czeka nas prawdziwy żar – synoptycy zapowiadają nawet 35 stopni! Możliwe są również gwałtowne burze.

zdj. Dariusz Delmanowicz, PAP
zdj. Dariusz Delmanowicz, PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II stopnia przed upałami. Alert II stopnia obowiązuje niemal w całym kraju (w części województwa zachodniopomorskiego, województwa pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, części województwa lubelskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego).

Nieco lepiej będzie w północno-zachodniej i południowej Polsce. Dla województwa zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, opolskiego, małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego, lubelskiego i świętokrzyskiego wydano alerty I stopnia.

Co oznaczają poszczególne stopnie zagrożenia pogodowego?

* Brak ostrzeżeń - zielony

* Stopień zagrożenia 1 - żółty

Przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych, na danym obszarze temperatura będzie wyższa lub równa 30 stopniom Celsjusza. Pogoda może stanowić utrudnienie dla codziennych działań, a nawet być niebezpieczna. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

* Stopień zagrożenia 2 - pomarańczowy

Przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Temperatura osiągnie co najmniej 30 stopni, ale nie więcej niż 34 stopnie Celsjusza; Jednocześnie temperatura minimalna nie spadnie poniżej 18 stopni; Taka sytuacja utrzyma się co najmniej dwa dni. Mogą wystąpić groźne zjawiska w silnym stopniu ograniczające prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

* Stopień zagrożenia 3 - czerwony

Przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze, wystąpienie bardzo dużych szkód lub wręcz szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska mogą uniemożliwić prowadzenie działalności. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Temperatura powietrza już powyżej zaledwie 24 stopni Celsjusza może wywoływać stres cieplny u niektórych osób. A to sytuacja niebezpieczna dla zdrowia. Dlatego pamiętajmy o kilku fundamentalnych zasadach postępowania w upały.

Jak postępować w trakcie upałów

  • ogranicz przebywanie w godzinach południowych na nasłonecznionym otwartym terenie do niezbędnego minimum, 
  • seniorzy oraz osoby mające problemy z chorobami układu krążenia, powinny ograniczyć wyjścia z budynków, szczególnie w godzinach 10-15;
  • noś nakrycie głowy chroniące przed nadmiernym nagrzaniem;
  • ubieraj luźne ubrania o jasnych kolorach, zakrywające możliwie jak największą powierzchnię ciała;
  • pij regularnie duże ilości płynów (minimum 2 litry dziennie; najlepiej wody mineralnej, niegazowanej) 
  • unikaj spożywania alkoholu.

Upały niebezpieczne dla seniorów

Upały są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych. Z wiekiem w organizmie zaczyna ubywać wody i w podeszłym wieku procentowy udział wody w organizmie ulega zmniejszeniu z 60 proc. do 45-50 proc. - dlatego tak łatwo u osób starszych o odwodnienie. To prowadzi do pogorszenia funkcji wielu narządów i obniża się rezerwa homeostazy, co sprawia, że nawet niewielkie zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej mogą inicjować proces chorobowy lub prowadzić do zaostrzenia chorób współistniejących. 

Skutki upałów mogą być naprawdę poważne, a czasami prowadzą nawet do śmierci.

„W upalne dni osobom starszym należy się szczególna uwaga. W podeszłym wieku zaczynają występować zaburzenia w odczuwaniu pragnienia. Dodatkowo przygotowanie napoju może czasem sprawić trudność osobom starszym. Dlatego pamiętajmy w upalne dni o nich – członkach naszych rodzin i sąsiadach, gdyż przegrzanie organizmu może prowadzić do niebezpiecznego dla zdrowia i życia udaru” -  przypominają specjaliści na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

Do głównych objawów udaru zalicza się: wyczerpanie, dezorientację, uczucie gorąca, zaczerwienioną i suchą skórę, pragnienie, szum w uszach i skroniach, mroczki przed oczami, zawroty i ból głowy, czasami nudności i wymioty, podwyższoną temperaturę ciała nawet powyżej 40°C, utratę przytomności. Objawy narastają szybko, w razie utraty przytomności konieczna jest pomoc lekarza.

Monika Grzegorowska, zdrowie.pap.pl

Źródło:

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej
https://www.meteoalarm.pl/
https://www.gov.pl/web/rodzina/upaly-niebezpieczne-dla-seniorow

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Kiedy w domu jest za zimno… czyli zdrowie a niska temperatura

    Zbyt niska temperatura w domu na różne sposoby może sprzyjać kłopotom ze zdrowiem - przestrzegają eksperci. Dla niektórych już niewielka różnica utraty ciepła może mieć niebagatelne znaczenie. Nie warto też jednak przesadzać z ogrzewaniem. Dowiedz się więcej.

  • Werewka/PAP

    Historia. Brudne ręce chirurgów zamiast leczyć uśmiercały 

    Jeszcze na początku XIX w. chirurdzy kroili pacjentów brudnymi rękami. Nie myli ich nawet po sekcji zwłok, gdy udawali się tuż po tym przyjmować porody. Nosili czarne fartuchy, by łatwiej było na nich ukryć ślady krwi. Lekarz, który wpadł na prostą zależność – brudne ręce – zakażenie – popadł w obłęd, bo środowisko nie dało mu wiary. Dlaczego tyle wieków musiało minąć od stworzenia mydła do jego powszechnego stosowania, również w medycynie? I komu udało się w końcu odkazić sale operacyjne?

  • P. Werewka

    Aromaterapia na pewno przyjemna

    Inhalacje z olejków eterycznych znane są od wieków, a i we współczesnych czasach mają wielu zwolenników. Na temat aromaterapii prowadzi się badania naukowe, ale często są one bardzo słabej jakości metodologicznej, a zatem nie można z nich wyciągać kategorycznego wniosku, że „działa” lub „nie działa”. Pewne jest zaś to, że o ile nie mamy alergii na jakiś olejek, aromaterapia nam nie zaszkodzi, a mamy duże szanse, że poprawi nam samopoczucie. To już coś.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Poezja ma większą moc niż myślisz

    Platon nie widział miejsca dla poetów i poezji w idealnym państwie, ale jego postulat tylko przyczynia się do tym większego uznania jej siły oddziaływania na jednostki i społeczeństwo. We współczesności poezja wciąż jest czytana i tworzona, choć tomiki raczej nie są często kupowane w księgarniach - wiersze przeniosły się do internetu. Poezja może wpływać na zdrowie - koi samotność, może wspierać w trudnym leczeniu. Jej czytanie, zwłaszcza głośne, reguluje oddech i synchronizuje pracę serca. Jesienne ponure wieczory to doskonały moment na wiersze.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy