Materiał promocyjny

Raport: Przyszłości opieki diabetologicznej

Eksperci przewidują, że integracja ze sobą nowoczesnych wyrobów medycznych, spersonalizowana opieka i skupienie uwagi na cukrzycy typu 2 znajdą się wśród głównych trendów opieki diabetologicznej najbliższej dekady.

ExpertPR
ExpertPR

Z opublikowanego dziś raportu dotyczącego opieki diabetologicznej (Raport) wynika, że w najbliższą dekadę powinniśmy wejść zarówno z optymizmem, jak i z postanowieniem, żeby stawić czoła bezprecedensowym wyzwaniom. Opublikowany przez firmę Abbott raport „Przyszłość opieki diabetologicznej - opinia ekspercka” zawiera stanowisko 20 czołowych ekspertów w dziedzinie diabetologii z całej Europy. W raporcie podkreśla się cztery najważniejsze trendy, które będą kształtować przyszłość opieki diabetologicznej: integracja ze sobą wyrobów medycznych, spersonalizowana opieka, skupienie uwagi na cukrzycy typu 2 oraz nowoczesne terapie.

Najważniejsze informacje:

•    Integracja nowoczesnych wyrobów medycznych: raport podkreśla, że rosnące wykorzystanie hybrydowych systemów zamkniętej pętli czy systemów automatycznego podawania insuliny (ang. automated insulin delivery system, AID) to powód do optymizmu. Eksperci wskazują na potencjalny wpływ, jaki może mieć sztuczna inteligencja (ang. artificial intelligence, AI) na udoskonalenie hybrydowych systemów zamkniętej pętli - większa dokładność i personalizacja przełożą się na lepszą kontrolę glikemii, co przybliży do opracowania sztucznej trzustki lub systemu w pełni zamkniętej pętli. Systemy zamkniętej pętli są w pełni automatyczne - umożliwiają pomiar stężenia glukozy w czasie rzeczywistym oraz podawanie odpowiedniej dawki insuliny.

•    Spersonalizowana opieka: w raporcie podkreślono również, jak spersonalizowana opieka wpłynie na sposób kontrolowania cukrzycy w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Systemy ciągłego monitorowania glikemii (ang. continuous glucose monitoring, CGM) stale ewoluują - obecnie nie tylko umożliwiają podawanie lepiej dobranych dawek insuliny, lecz też dają wgląd w odpowiedź glikemiczną pacjenta na spożywane posiłki i styl życia, umożliwiając odpowiednią modyfikację zachowania. Innym ważnym osiągnięciem jest wynalezienie insuliny reagującej na glukozę, tak zwanej „inteligentnej insuliny”, która automatycznie reaguje na wahania stężenia glukozy we krwi. Inteligentna insulina może pomóc utrzymać stałe stężenie glukozy we krwi i ograniczyć ryzyko występowania epizodów hipoglikemii lub hiperglikemii.

•    Pilna potrzeba skupienia uwagi na wyzwaniach związanych z cukrzycą typu 2: spośród wszystkich wyzwań wskazanych w raporcie największym jest pilna potrzeba walki z cukrzycą typu 2. W raporcie podkreśla się spodziewany wzrost liczby chorych i obciążenia, i tak już przeciążonych systemów ochrony zdrowia. Eksperci wyrażają swoje zaniepokojenie tym, że błędne postrzeganie tego schorzenia doprowadziło do przekonania, iż chorzy na cukrzycę typu 2 są sami sobie „winni”, co przekłada się na niezamierzone konsekwencje zdrowotne - pacjenci nie są objęci niezbędną opieką. Eksperci podkreślają potrzebę wcześniejszego dostępu do takich narzędzi, jak system CGM, dla chorych na cukrzycę typu 2.

•    Zaawansowane terapie: w raporcie poruszono też kwestię potencjalnych postępów w terapiach, takich jak wykorzystanie komórek macierzystych do zastąpienia komórek beta wytwarzających insulinę, co istotnie poprawi zdolność organizmu do kontrolowania stężenia glukozy we krwi oraz ograniczy potrzebę podawania insuliny we wstrzyknięciach [3]. Badania są obecnie na bardzo wczesnym etapie, ale jeśli zakończą się sukcesem, zastępcza terapia komórkowa stanie się ważnym kamieniem milowym w leczeniu cukrzycy.

Cukrzyca w Europie

Cukrzyca nadal stanowi jedno z największych wyzwań dla systemu ochrony zdrowia na całym świecie - dotyka 1 na 10 osób dorosłych [4]. W Europie 64 miliony osób choruje na cukrzycę. Oczekuje się, że do 2030 r. liczba ta wzrośnie do 67 milionów. Szacuje się, że u jednej na trzy osoby chore na cukrzycę choroba pozostaje nierozpoznana [5], [6].

Informacje o raporcie „Przyszłość opieki diabetologicznej”

Firma Abbott powołała zespół konsultingowy „Thinks”, w skład którego weszło dwudziestu kluczowych liderów opinii (KOL) z ośmiu krajów europejskich. Ich zadaniem było wskazanie trendów, które w najbliższej dekadzie zmienią opiekę diabetologiczną, a także opisanie ich wpływu na życie osób chorych na cukrzycę. Czołowi przedstawiciele personelu medycznego, środowiska akademickiego, decydentów, liderów diabetologicznych organizacji charytatywnych oraz inwestorów z branży technologii medycznych podzielili się swoimi opiniami na podstawie własnych doświadczeń zawodowych.

Więcej informacji można znaleźć w raporcie „Przyszłość opieki diabetologicznej” (Raport).

Piśmiennictwo:

[1] IDF Diabetes Atlas
[2] Global inequity in diabetes (thelancet.com)
[3] Behind the headlines: Stem cell therapy for type 1 diabetes
[4] https://idf.org/news/diabetes-now-affects-one-in-10-adults-worldwide/
[5] https://idf.org/europe/media/uploads/sites/2/2023/06/IDF-Europe_Type-2-Diabetes.-A-preventable-catastrophe.pdf
[6] https://www.who.int/europe/news-room/fact-sheets/item/diabetes

Źródło informacji: ExpertPR
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/digicomphoto

    Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

    Osoby wracające z tropików i mające objawy chorobowe powinny być prowadzone przez ośrodki kliniczne. Malaria to pierwsza choroba, która powinna przyjść lekarzowi do głowy, gdy pacjent wraca z Afryki. Na dzień dobry powinno się wykonać diagnostykę potwierdzającą lub wykluczającą tę chorobę – twierdzi prof. Krzysztof Korzeniewski, specjalista medycyny morskiej i tropikalnej, epidemiologii, dermatologii i wenerologii.

  • PAP-kadr z filmu

    Prezes Sandoz w Polsce: rozwój Sandoz w Polsce przede wszystkim z korzyścią dla pacjenta

    Materiał promocyjny

    Obecność Sandoz na 10. Kongresie Wyzwań Zdrowotnych (HCC 2025) w Katowicach nie była przypadkowa: firma ta jest jednym z liderów leków generycznych i biologicznych biorównoważnych. Posiada swoje zakłady w Polsce i w Europie, a w portfolio ma ok. 1300 produktów leczniczych, w tym ok. 500 dedykowanych dla rynku polskiego.

  • AdobeStock/Minerva Studio

    Nowoczesne monitorowanie cukrzycy daje świadomość własnej choroby

    Materiał promocyjny

    Wraz z postępem medycyny i zmianami, jakie zachodzą w opiece nad pacjentem diabetologicznym, wszyscy uświadamiamy sobie rolę i znaczenie właściwego monitorowania glikemii. Nie chodzi już tylko o sprawdzenie poziomu cukru, ale również - poprzez podniesienie poziomu wiedzy osoby chorej oraz jej zaangażowania w proces leczenia - uniknięcie niebezpiecznych powikłań takich jak: retinopatia, nefropatia, neuropatia i choroby sercowo-naczyniowe.

  • AdobeStock/Felix/peopleimages.com

    Brak apetytu może być winą nowotworu

    „Pacjenci chorzy onkologicznie często mają problem z jedzeniem. Ważne jest, aby zrozumieć, że to nie ich wina. Guz nowotworowy produkuje związki, które informują nasz mózg: „jesteś najedzony”. Do tego dochodzą dolegliwości bólowe, wymioty, zaparcia albo biegunki. Trudno myśleć wtedy o jedzeniu” - tłumaczy dr n. med. Aleksandra Kapała Kierownik Działu Żywienia Klinicznego w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/digicomphoto

    Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

    Osoby wracające z tropików i mające objawy chorobowe powinny być prowadzone przez ośrodki kliniczne. Malaria to pierwsza choroba, która powinna przyjść lekarzowi do głowy, gdy pacjent wraca z Afryki. Na dzień dobry powinno się wykonać diagnostykę potwierdzającą lub wykluczającą tę chorobę – twierdzi prof. Krzysztof Korzeniewski, specjalista medycyny morskiej i tropikalnej, epidemiologii, dermatologii i wenerologii.

  • Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Szybki test diagnozujący endometriozę

  • Adobe

    Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

    W Polsce rośnie liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). W odróżnieniu od boreliozy, przeciwko KZM można się zaszczepić. Specjaliści zachęcają do immunizacji, bo choroba może mieć dramatyczny przebieg. A roznoszących KZM kleszczy, ze względu na ciepłe zimy, jest coraz więcej. 

  • Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek

  • Czego nie wiecie o wit. B