Materiał promocyjny

Raport: Przyszłości opieki diabetologicznej

Eksperci przewidują, że integracja ze sobą nowoczesnych wyrobów medycznych, spersonalizowana opieka i skupienie uwagi na cukrzycy typu 2 znajdą się wśród głównych trendów opieki diabetologicznej najbliższej dekady.

ExpertPR
ExpertPR

Z opublikowanego dziś raportu dotyczącego opieki diabetologicznej (Raport) wynika, że w najbliższą dekadę powinniśmy wejść zarówno z optymizmem, jak i z postanowieniem, żeby stawić czoła bezprecedensowym wyzwaniom. Opublikowany przez firmę Abbott raport „Przyszłość opieki diabetologicznej - opinia ekspercka” zawiera stanowisko 20 czołowych ekspertów w dziedzinie diabetologii z całej Europy. W raporcie podkreśla się cztery najważniejsze trendy, które będą kształtować przyszłość opieki diabetologicznej: integracja ze sobą wyrobów medycznych, spersonalizowana opieka, skupienie uwagi na cukrzycy typu 2 oraz nowoczesne terapie.

Najważniejsze informacje:

•    Integracja nowoczesnych wyrobów medycznych: raport podkreśla, że rosnące wykorzystanie hybrydowych systemów zamkniętej pętli czy systemów automatycznego podawania insuliny (ang. automated insulin delivery system, AID) to powód do optymizmu. Eksperci wskazują na potencjalny wpływ, jaki może mieć sztuczna inteligencja (ang. artificial intelligence, AI) na udoskonalenie hybrydowych systemów zamkniętej pętli - większa dokładność i personalizacja przełożą się na lepszą kontrolę glikemii, co przybliży do opracowania sztucznej trzustki lub systemu w pełni zamkniętej pętli. Systemy zamkniętej pętli są w pełni automatyczne - umożliwiają pomiar stężenia glukozy w czasie rzeczywistym oraz podawanie odpowiedniej dawki insuliny.

•    Spersonalizowana opieka: w raporcie podkreślono również, jak spersonalizowana opieka wpłynie na sposób kontrolowania cukrzycy w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Systemy ciągłego monitorowania glikemii (ang. continuous glucose monitoring, CGM) stale ewoluują - obecnie nie tylko umożliwiają podawanie lepiej dobranych dawek insuliny, lecz też dają wgląd w odpowiedź glikemiczną pacjenta na spożywane posiłki i styl życia, umożliwiając odpowiednią modyfikację zachowania. Innym ważnym osiągnięciem jest wynalezienie insuliny reagującej na glukozę, tak zwanej „inteligentnej insuliny”, która automatycznie reaguje na wahania stężenia glukozy we krwi. Inteligentna insulina może pomóc utrzymać stałe stężenie glukozy we krwi i ograniczyć ryzyko występowania epizodów hipoglikemii lub hiperglikemii.

•    Pilna potrzeba skupienia uwagi na wyzwaniach związanych z cukrzycą typu 2: spośród wszystkich wyzwań wskazanych w raporcie największym jest pilna potrzeba walki z cukrzycą typu 2. W raporcie podkreśla się spodziewany wzrost liczby chorych i obciążenia, i tak już przeciążonych systemów ochrony zdrowia. Eksperci wyrażają swoje zaniepokojenie tym, że błędne postrzeganie tego schorzenia doprowadziło do przekonania, iż chorzy na cukrzycę typu 2 są sami sobie „winni”, co przekłada się na niezamierzone konsekwencje zdrowotne - pacjenci nie są objęci niezbędną opieką. Eksperci podkreślają potrzebę wcześniejszego dostępu do takich narzędzi, jak system CGM, dla chorych na cukrzycę typu 2.

•    Zaawansowane terapie: w raporcie poruszono też kwestię potencjalnych postępów w terapiach, takich jak wykorzystanie komórek macierzystych do zastąpienia komórek beta wytwarzających insulinę, co istotnie poprawi zdolność organizmu do kontrolowania stężenia glukozy we krwi oraz ograniczy potrzebę podawania insuliny we wstrzyknięciach [3]. Badania są obecnie na bardzo wczesnym etapie, ale jeśli zakończą się sukcesem, zastępcza terapia komórkowa stanie się ważnym kamieniem milowym w leczeniu cukrzycy.

Cukrzyca w Europie

Cukrzyca nadal stanowi jedno z największych wyzwań dla systemu ochrony zdrowia na całym świecie - dotyka 1 na 10 osób dorosłych [4]. W Europie 64 miliony osób choruje na cukrzycę. Oczekuje się, że do 2030 r. liczba ta wzrośnie do 67 milionów. Szacuje się, że u jednej na trzy osoby chore na cukrzycę choroba pozostaje nierozpoznana [5], [6].

Informacje o raporcie „Przyszłość opieki diabetologicznej”

Firma Abbott powołała zespół konsultingowy „Thinks”, w skład którego weszło dwudziestu kluczowych liderów opinii (KOL) z ośmiu krajów europejskich. Ich zadaniem było wskazanie trendów, które w najbliższej dekadzie zmienią opiekę diabetologiczną, a także opisanie ich wpływu na życie osób chorych na cukrzycę. Czołowi przedstawiciele personelu medycznego, środowiska akademickiego, decydentów, liderów diabetologicznych organizacji charytatywnych oraz inwestorów z branży technologii medycznych podzielili się swoimi opiniami na podstawie własnych doświadczeń zawodowych.

Więcej informacji można znaleźć w raporcie „Przyszłość opieki diabetologicznej” (Raport).

Piśmiennictwo:

[1] IDF Diabetes Atlas
[2] Global inequity in diabetes (thelancet.com)
[3] Behind the headlines: Stem cell therapy for type 1 diabetes
[4] https://idf.org/news/diabetes-now-affects-one-in-10-adults-worldwide/
[5] https://idf.org/europe/media/uploads/sites/2/2023/06/IDF-Europe_Type-2-Diabetes.-A-preventable-catastrophe.pdf
[6] https://www.who.int/europe/news-room/fact-sheets/item/diabetes

Źródło informacji: ExpertPR
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Archiwum prywatne

    Polski lekarz wśród 100 najlepszych na świecie

    Dr n. med. Maciej Michalak został uznany za jednego ze 100 najlepszych lekarzy na świecie. Tytuł ten otrzymał za znaczący wkład w rozwój stomatologii i szeroko rozumianej medycyny oraz inspirowanie innych wzorową postawą lekarza.

  • Złośliwe nadciśnienie tętnicze wciąż istnieje

    Złośliwe nadciśnienie tętnicze to najcięższa postać nadciśnienia, stan ostry stanowiący bezpośrednie zagrożenie życia. Rokowanie pacjenta jest porównywalne z niekorzystnym przebiegiem chorób onkologicznych – stąd nazwa.

  • Adobe

    Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

    W ciągu ostatnich kilku dekad pojęcie anafilaksji przestało być znane wyłącznie medykom. Obecnie coraz częściej pojawia się w przestrzeni publicznej. O wstrząsie anafilaktycznym można usłyszeć w wiadomościach, przeczytać na etykietach produktów spożywczych, a nawet w regulaminach bhp. Powodem tej zmiany jest nie tylko wzrost liczby przypadków, ale też większa świadomość i lepsze mechanizmy rozpoznawania tego rodzaju reakcji.

  • Adobe Stock

    Naukowcy o mineralnym panaceum stosowanym w medycynie alternatywnej

    Chloryn sodu stosowany w medycynie alternatywnej doustnie jako „mineralne panaceum” (MMS) w kontakcie m.in. z kwasem żołądkowym uwalnia silnie żrący tlenek chloru, w przemyśle wykorzystywany do uzdatniania wody pitnej i wybielania tkanin. W efekcie niszczy komórki organizmu i uszkadza błony śluzowe. Jest zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia – wynika z publikacji polskich naukowców w czasopiśmie „Scientific Reports”.

NAJNOWSZE

  • Archiwum prywatne

    Polski lekarz wśród 100 najlepszych na świecie

    Dr n. med. Maciej Michalak został uznany za jednego ze 100 najlepszych lekarzy na świecie. Tytuł ten otrzymał za znaczący wkład w rozwój stomatologii i szeroko rozumianej medycyny oraz inspirowanie innych wzorową postawą lekarza.

  • Złośliwe nadciśnienie tętnicze wciąż istnieje

  • Współczesne wyroby tytoniowe i nikotynowe – nowe, ale czy lepsze?

  • Naukowcy o mineralnym panaceum stosowanym w medycynie alternatywnej

  • Przemoc relacyjna u dziewcząt to uderzenie w splot słoneczny

  • Adobe

    Czy rak szyjki macicy przejdzie do historii?

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Włoszka, która trzykrotnie zlekceważy zaproszenie na cytologię, może spodziewać się wizyty położnej środowiskowej w domu. Szwedka musi "odhaczyć" badanie, bo to jej zobowiązanie wobec ubezpieczyciela. Brytyjka dostaje pocztą zestaw do samodzielnego pobrania wymazu. A jak wygląda profilaktyka raka szyjki macicy i innych nowotworów kobiecych w Polsce? O to pytamy dr hab. n. med. Iwonę Gabriel – ginekolog-onkolog ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

  • Taniec jest dobry dla mózgu

Serwisy ogólnodostępne PAP