-
Nowoczesne monitorowanie cukrzycy daje świadomość własnej choroby
Materiał promocyjnyWraz z postępem medycyny i zmianami, jakie zachodzą w opiece nad pacjentem diabetologicznym, wszyscy uświadamiamy sobie rolę i znaczenie właściwego monitorowania glikemii. Nie chodzi już tylko o sprawdzenie poziomu cukru, ale również - poprzez podniesienie poziomu wiedzy osoby chorej oraz jej zaangażowania w proces leczenia - uniknięcie niebezpiecznych powikłań takich jak: retinopatia, nefropatia, neuropatia i choroby sercowo-naczyniowe.
6 minut czytania -
Polska bioniczna trzustka gotowa do przeszczepu
Polska bioniczna trzustka przeszła pomyślnie testy na zwierzętach, a pierwszy przeszczep u człowieka planowany jest na 2026 rok. Zespół prof. Michała Wszoły wydrukował w technologii 3D narząd, który ma rozwiązać problem braku dawców narządów i zrewolucjonizować leczenie cukrzycy.
5 minut czytania -
Dlaczego ludzie tracą wzrok?
AMD, jaskra i cukrzyca to główne przyczyny utraty wzroku w krajach wysokorozwiniętych, także w Polsce. W wielu przypadkach ślepocie można zapobiec. Tymczasem w Polsce liczba osób niewidomych sięga 100 tysięcy i ze względu na starzenie się społeczeństwa, jak szacują specjaliści, będzie rosnąć.
6 minut czytania -
Powikłania otyłości zagrażają zdrowiu i życiu milionów Polaków
Patronat Serwisu ZdrowieRuszyła druga edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej „Otyłość to choroba. Nie oceniaj, nie odchudzaj, tylko lecz.”, organizowanej przez FLO – Fundację na Rzecz Leczenia Otyłości.
6 minut czytania -
Otyłość - choroba społecznie niewidzialna
Patronat Serwisu ZdrowieOtyłość to poważna, przewlekła i nawracająca choroba, wciąż społecznie niedostrzegana. Często leczy się nie samą chorobę, tylko jej powikłania. Może to prowadzić do poważnych w skutkach konsekwencji – zaznacza Katarzyna Głowińska, prezes FLO – Fundacji na Rzecz Leczenia Otyłości.
1 minuta czytania -
Wczesna diagnoza CT1 – jak uniknąć stanu zagrożenia życia
W cukrzycy typu 1 (CT1) dochodzi do całkowitego wyniszczenia komórek produkujących insulinę. Chorobę nadal wykrywa się zbyt późno, gdy dziecko trafia na oddział w bardzo ciężkim stanie. Można tego uniknąć. Na Mazowszu ruszyło badanie przesiewowe dzieci w wieku 2-17 lat w kierunku wczesnego wykrycia choroby. O chorobie, ignorancji społecznej i tym, czy możliwy jest świat bez „jedynki” opowiada prof. Agnieszka Szypowska z Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM, koordynująca projekt EDENT1FI.
9 minut czytania -
Cukier szkodzi, a nie krzepi
Zrozumienie, że cukier szkodzi, przychodzi ludziom z oporami. Może dlatego, że nadmiar słodkości kojarzony jest przede wszystkim z otyłością i próchnicą, a rzadziej się mówi o poważnych schorzeniach, którym sprzyja: stłuszczeniu wątroby, chorobach trzustki, trwałych zmianach w metabolizmie, a nawet demencji.
5 minut czytania -
Pompy insulinowe również dla pacjentów po 26. roku życia
Refundacją pomp insulinowych powinni być objęci pacjenci z cukrzycą typu 1 również po ukończeniu 26 lat. Zbiegamy o takie rozwiązanie w Ministerstwie Zdrowia. Dlaczego? Bo nowoczesne technologie pozwalają na lepszą kontrolę glikemii i minimalizują ryzyko powikłań – zaznacza prof. Małgorzata Myśliwiec, specjalistka endokrynologii i diabetologii dziecięcej z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
1 minuta czytania -
Abbott zdobywa nagrodę Prix Galien Polska
Materiał promocyjnyAbbott otrzymał prestiżową nagrodę Prix Galien Polska 2024 w kategorii „Najlepsza technologia medyczna” za swój system monitorowania glikemii FreeStyle Libre® 2.
4 minuty czytania -
Nowoczesne pompy insulinowe to furtka do normalnego życia
Zautomatyzowany system podawania insuliny za pomocą najnowocześniejszych pomp insulinowych pozwala młodym pacjentom z cukrzycą typu 1 i ich rodzicom żyć praktycznie normalnie, a osiągane dzięki niemu wyniki glikemii są jednymi z najlepszych, jeśli chodzi o małych pacjentów w Europie – wyjaśnia prof. Małgorzata Myśliwiec, specjalista endokrynologii i diabetologii dziecięcej z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
1 minuta czytania
NAJNOWSZE
-
Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk
Co najmniej 475 300 dzieci i 2 121 placówek oświatowych z Polski oraz 9 polonijnych weźmie udział w Niebieskich Igrzyskach, by integrować i szerzyć wiedzę o spektrum autyzmu. Jest jeszcze czas, by dołączyć.
-
Nieswoiste Choroby Zapalne Jelit spychają pacjentów na drugi tor
-
Operacja bariatryczna to nie koniec choroby otyłościowej
-
Polscy naukowcy na tropie nowych leków w SM i chorobie Crohna
-
Wizyta adaptacyjna u stomatologa