Cukrzyca typu 2 – poważne powikłanie choroby otyłościowej
Na cukrzycę choruje co najmniej 3,2 mln Polaków, a 5 mln ma tzw. stan przedcukrzycowy. Aż 85-90 proc. chorych, czyli prawie 3 mln Polaków, cierpi na cukrzycę typu 2. Specjaliści podają, że blisko 90 proc. dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2 zmaga się też z nadwagą lub otyłością. Okazuje się, że nawet nieduża redukcja masy ciała, może znacząco wpłynąć na remisję tej groźnej choroby a nadzieje dają również nowoczesne metody leczenia obu chorób.

Według raportu „Choroba otyłościowa-wyzwania społeczne, kliniczne i ekonomiczne” otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 aż o 450 proc. Wczesna interwencja, leczenie otyłości i zmiana stylu życia mogą prowadzić nawet do pełnej remisji cukrzycy typu 2.
„Skutecznie redukując co najmniej 15-20 proc. wyjściowej masy ciała pacjenta chorującego na otyłość, jesteśmy w stanie uzyskać remisję cukrzycy typu 2 u ponad 68 proc. osób. U tych, którzy redukują ponad 20 proc. wyjściowej masy ciała, jesteśmy w stanie osiągnąć remisję cukrzycy u około 80 proc. pacjentów. Jest to niebywałe, bo do tej pory nie mieliśmy takich narzędzi. Nie wiedzieliśmy, że skuteczna, tak naprawdę nieduża redukcja masy ciała, może tak znacząco wpłynąć na remisję tej groźnej choroby" - mówi prof. Lucyna Ostrowska, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.
Podobne wnioski mają sami pacjenci.
„Niektórzy z naszych Ambasadorów doświadczyli remisji cukrzycy typu 2, bo w końcu zaczęli leczyć jej pierwotną przyczynę - chorobę otyłościową. Niestety, większość pacjentów przez lata jest leczonych tylko z powodu cukrzycy typu 2, a choroba otyłościowa pozostaje niezdiagnozowana i nie jest leczona” - zaznacza Ewa Godlewska, Prezes FLO-Fundacji na Rzecz Leczenia Otyłości.
Nowoczesna medycyna szansą dla pacjentów
Prof. Leszek Czupryniak, diabetolog i kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych WUM, zwraca uwagę na prawdziwą rewolucję w diabetologii - nowoczesne leki oraz systemy ciągłego monitorowania glikemii (CGM), które pozwalają znacznie lepiej kontrolować cukrzycę. Dzięki nim wielu pacjentów już na początku leczenia zauważa poprawę samopoczucia i spadek masy ciała. Profesor podkreśla jednak, że najskuteczniejszym sposobem zapobiegania cukrzycy typu 2 jest odpowiednie leczenie otyłości. W końcu - dodaje - do pacjentów zaczyna docierać trudna prawda: bez leczenia otyłości będą musieli przyjmować leki przeciwcukrzycowe do końca życia.
Polska znajduje się w czołówce krajów o najszybszym wzroście liczby osób z chorobą otyłościową. Według prognoz NFZ w 2035 roku ponad 35 proc. dorosłych Polaków i ponad 25 proc. dorosłych Polek będzie zmagać się z otyłością . O tym, jak skutecznie lecząc otyłość, można doprowadzić do remisji cukrzycy typu 2, opowiedzieli sami pacjenci oraz eksperci w filmie w ramach kampanii „Otyłość to choroba. Nie oceniaj, nie odchudzaj, tylko lecz”, która w tym roku nosi hasło: „Powikłaniom otyłości mówimy NIE”.
Źródło informacji: FLO-Fundacja na Rzecz Leczenia Otyłości