Materiał promocyjny

Cukrzyca typu 2 – poważne powikłanie choroby otyłościowej

Na cukrzycę choruje co najmniej 3,2 mln Polaków, a 5 mln ma tzw. stan przedcukrzycowy. Aż 85-90 proc. chorych, czyli prawie 3 mln Polaków, cierpi na cukrzycę typu 2. Specjaliści podają, że blisko 90 proc. dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2 zmaga się też z nadwagą lub otyłością. Okazuje się, że nawet nieduża redukcja masy ciała, może znacząco wpłynąć na remisję tej groźnej choroby a nadzieje dają również nowoczesne metody leczenia obu chorób.

Adobe Stock/natchas
Adobe Stock/natchas

Według raportu „Choroba otyłościowa-wyzwania społeczne, kliniczne i ekonomiczne” otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 aż o 450 proc. Wczesna interwencja, leczenie otyłości i zmiana stylu życia mogą prowadzić nawet do pełnej remisji cukrzycy typu 2.

„Skutecznie redukując co najmniej 15-20 proc. wyjściowej masy ciała pacjenta chorującego na otyłość, jesteśmy w stanie uzyskać remisję cukrzycy typu 2 u ponad 68 proc. osób. U tych, którzy redukują ponad 20 proc. wyjściowej masy ciała, jesteśmy w stanie osiągnąć remisję cukrzycy u około 80 proc. pacjentów. Jest to niebywałe, bo do tej pory nie mieliśmy takich narzędzi. Nie wiedzieliśmy, że skuteczna, tak naprawdę nieduża redukcja masy ciała, może tak znacząco wpłynąć na remisję tej groźnej choroby" - mówi prof. Lucyna Ostrowska, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.

Podobne wnioski mają sami pacjenci. 

„Niektórzy z naszych Ambasadorów doświadczyli remisji cukrzycy typu 2, bo w końcu zaczęli leczyć jej pierwotną przyczynę - chorobę otyłościową. Niestety, większość pacjentów przez lata jest leczonych tylko z powodu cukrzycy typu 2, a choroba otyłościowa pozostaje niezdiagnozowana i nie jest leczona” - zaznacza Ewa Godlewska, Prezes FLO-Fundacji na Rzecz Leczenia Otyłości.

Adobe Stock/ladislav Gajic

Otyłość to dopiero początek

Otyłość to choroba, której nie można oceniać tylko leczyć. To dopiero początek. Jej przebieg można porównać do gry w klasy, którą wymalowano kredą na chodniku. Pola, które często zmywa deszcz, mijasz nieraz obojętnie. Ale otyłości nie da się zignorować. Warto zacząć ją leczyć – zaznacza Katarzyna Głowińska, prezes FLO – Fundacji na Rzecz Leczenia Otyłości.

Nowoczesna medycyna szansą dla pacjentów

Prof. Leszek Czupryniak, diabetolog i kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych WUM, zwraca uwagę na prawdziwą rewolucję w diabetologii - nowoczesne leki oraz systemy ciągłego monitorowania glikemii (CGM), które pozwalają znacznie lepiej kontrolować cukrzycę. Dzięki nim wielu pacjentów już na początku leczenia zauważa poprawę samopoczucia i spadek masy ciała. Profesor podkreśla jednak, że najskuteczniejszym sposobem zapobiegania cukrzycy typu 2 jest odpowiednie leczenie otyłości. W końcu - dodaje - do pacjentów zaczyna docierać trudna prawda: bez leczenia otyłości będą musieli przyjmować leki przeciwcukrzycowe do końca życia.

Polska znajduje się w czołówce krajów o najszybszym wzroście liczby osób z chorobą otyłościową. Według prognoz NFZ w 2035 roku ponad 35 proc. dorosłych Polaków i ponad 25 proc. dorosłych Polek będzie zmagać się z otyłością . O tym, jak skutecznie lecząc otyłość, można doprowadzić do remisji cukrzycy typu 2, opowiedzieli sami pacjenci oraz eksperci w filmie w ramach kampanii „Otyłość to choroba. Nie oceniaj, nie odchudzaj, tylko lecz”, która w tym roku nosi hasło: „Powikłaniom otyłości mówimy NIE”.

Image
FLO-Fundacja na Rzecz Leczenia Otyłości
FLO-Fundacja na Rzecz Leczenia Otyłości

 

Źródło informacji: FLO-Fundacja na Rzecz Leczenia Otyłości
 

Źródła

 „Prawie 8 mln Polaków ma cukrzycę lub stan przedcukrzycowy” https://www.pap.pl/aktualnosci/prawie-8-mln-polakow-ma-cukrzyce-lub-stan-przedcukrzycowy 

https://www.kardiologia-i-diabetologia.pl/artykul/leczenie-otylosci-u-pacjenta-z-cukrzyca-wedlug-wytycznych-polskiego-towarzystwa-leczenia-otylosci-2024

Raport “Choroba otyłościowa – wyzwania społeczne, kliniczne i ekonomiczne”. Warszawa 2024. https://flo.org.pl/index.php/raporty/ 

Prof. Lucyna Ostrowska. Powikłania choroby otyłościowej - cukrzyca typu 2. Video Fundacja FLO: https://youtu.be/cOCadgLoyn0?si=CDsdPAsusQUE4k03&t=452 

Oprac. własne na podstawie: Leczenie otyłości to jedyna skuteczna metoda prewencji cukrzycy typu 2 – NewsMed.pl

Raport „NFZ o zdrowiu. Otyłość i jej konsekwencje”. Warszawa 2024. Dostęp: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/europejski-dzien-walki-z-otyloscia-nowy-raport-nfz-otylosc-i-jej-konsekwencje,8611.html (17.02.2025)

ZOBACZ PODOBNE

  • IRSS

    Debata ekspercka IRSS: nie możemy być obojętni na trudną sytuację pacjentów z chorobami mózgu

    Materiał promocyjny

    Wzrost nierówności dostępu do świadczeń medycznych, brak opieki skoordynowanej nad pacjentami neurologicznymi, odwieczny problem wydłużających się kolejek do specjalistów to, zdaniem uczestników panelu eksperckiego zorganizowanego przez Instytut Rozwoju Spraw Społecznych, najpilniejsze wyzwania stojące przed polską neurologią.

  • Adobe

    Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

    W ciągu ostatnich kilku dekad pojęcie anafilaksji przestało być znane wyłącznie medykom. Obecnie coraz częściej pojawia się w przestrzeni publicznej. O wstrząsie anafilaktycznym można usłyszeć w wiadomościach, przeczytać na etykietach produktów spożywczych, a nawet w regulaminach bhp. Powodem tej zmiany jest nie tylko wzrost liczby przypadków, ale też większa świadomość i lepsze mechanizmy rozpoznawania tego rodzaju reakcji.

  • Adobe Stock

    RSV – szczególnie niebezpieczny po 60. roku życia, nowe dane potwierdzają niewystarczającą świadomość w grupie ryzyka

    Materiał promocyjny

    RSV to jeden z najczęstszych i najbardziej zaraźliwych wirusów atakujących drogi oddechowe, szczególnie niebezpieczny dla seniorów po 60. roku życia. Tymczasem, jak wynika z badania przeprowadzonego w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Wygraj z RSV. Zaszczep się”, aż 50 proc. osób w grupie wiekowej 65+ nigdy nie słyszało o RSV, a 38 proc. nie ma szczegółowej wiedzy na temat przebiegu infekcji. Jednocześnie niemal jedna trzecia badanych ocenia swój stan zdrowia jako zły, podczas gdy choroby przewlekłe dodatkowo zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia.

  • Polskie Stowarzyszenie Diabetyków

    Sytuacja polskich pacjentów diabetologicznych

    Materiał promocyjny

    Wedle wyliczeń ekspertów już co 12. mieszkaniec Polski żyje z cukrzycą, a ok. milion Polaków ma niezdiagnozowaną chorobę lub stan przedcukrzycowy. W Unii Europejskiej z cukrzycą żyje ponad 32 miliony dorosłych i 170 tys. dzieci. Chorych przybywa, szczególnie wśród dzieci i młodych dorosłych, u których wykrywana jest cukrzyca typu 1. Okazją do przypomnienia wyzwań, przeglądu nowości diabetologicznych i oczekiwań refundacyjnych był zakończony w minioną sobotę Ogólnopolski Dzień Diabetyka, organizowany od lat przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków (PSD).

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Naukowcy o mineralnym panaceum stosowanym w medycynie alternatywnej

    Chloryn sodu stosowany w medycynie alternatywnej doustnie jako „mineralne panaceum” (MMS) w kontakcie m.in. z kwasem żołądkowym uwalnia silnie żrący tlenek chloru, w przemyśle wykorzystywany do uzdatniania wody pitnej i wybielania tkanin. W efekcie niszczy komórki organizmu i uszkadza błony śluzowe. Jest zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia – wynika z publikacji polskich naukowców w czasopiśmie „Scientific Reports”.

  • Przemoc relacyjna u dziewcząt to uderzenie w splot słoneczny

  • Młode influencerki na TikToku promują szkodliwą pielęgnację skóry

  • Bruceloza groźna nie tylko dla bydła

  • Choroby przyzębia infekują cały organizm

  • Adobe Stock

    Współczesne wyroby tytoniowe i nikotynowe – nowe, ale czy lepsze?

    Nowe wyroby nikotynowe i tytoniowe są szkodliwe – nie dajmy się zwieść pozorom. Choć różnią się mechanizmem działania od tradycyjnych papierosów, nadal niosą poważne zagrożenia dla zdrowia – podkreśla prof. Paweł Koczkodaj z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

  • Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

  • Taniec jest dobry dla mózgu

Serwisy ogólnodostępne PAP