Materiał partnerski

Profilaktyka klucz do długiego życia zawodowego

Kluczem do wydłużenia aktywności zawodowej jest kompleksowa opieka profilaktyczna, tym ważniejsza, że polskie społeczeństwo starzeje się. Żyjemy dłużej, dzięki postępowi medycyny i poprawie jakości życia, ale … spada liczba urodzeń. Rynek pracy staje więc przed ogromnym wyzwaniem - co zrobić, by wydłużyć aktywność zawodową?*

IMP
IMP

Analiza danych demograficznych wskazuje na narastający problem starzenia się społeczeństwa, czyli zwiększający się udział osób starszych w ogólnej liczbie ludności. Jest to problem wszystkich krajów, zwłaszcza rozwiniętych, w tym Polski, będący wynikiem zjawisk pozytywnych do jakich należy wydłużenie życia dzięki zmianom cywilizacyjnym, postępowi medycyny i poprawie jakości życia, a także zjawisk negatywnych takich jak zmniejszenie się liczby urodzeń i w konsekwencji zmniejszenie liczby dzieci i osób młodych w społeczeństwie. 

Zmieniająca się struktura demograficzna, uwzględniająca postępujące starzenie się społeczeństwa spowoduje, że sytuacja na rynku pracy będzie ewoluować w stronę coraz większego udziału osób starszych w strukturze zatrudnienia. 

Mimo stałej poprawy sytuacji zdrowotnej ludności, o czym świadczy zwiększająca się liczba lat życia w zdrowiu, nie można nie dostrzegać, że wraz z wiekiem narasta problem chorób przewlekłych. Według Europejskiego Badania Warunków Życia Ludności (EU-SILC) w 2021 r. w Polsce ok. 34% osób w wieku 16 lat i więcej deklarowało występowanie długotrwałych problemów zdrowotnych. Odsetek osób wskazujących na występowanie długotrwałych problemów zdrowotnych w grupie wiekowej 30–44 lata wynosił 17%, w grupie wiekowej 45–59 lat wzrósł do 31%, a wśród osób w wieku 60–74 lata do 55%. Prawie jedna na cztery osoby choruje na co najmniej dwie choroby przewlekłe.  
Z analiz stanu zdrowia wynika, że osoby pracujące mają zwykle lepsze wyniki mierników stanu zdrowia niż ogół populacji. Z drugiej strony, to często z powodów zdrowotnych pracownicy nie mogą dłużej wykonywać swojej pracy. Rolą lekarza medycyny pracy jest więc nie tylko ocena możliwości podjęcia lub wykonywania pracy dokonywana z uwzględnieniem stanu zdrowia i zagrożeń występujących w miejscu pracy, ale również jak najwcześniejsza identyfikacja zagrożenia utratą zdolności do pracy. To stałe monitorowanie sytuacji zdrowotnej w takcie zatrudnienia pozwala na utrzymywanie dobrego zdrowia pracowników, a także wskazanie osób zagrożonych pogorszeniem zdolności do pracy z przyczyn zdrowotnych, jak również na wykrycie innych problemów zdrowotnych, ujawniających się często podczas badania i wnikliwej rozmowy z osobami badanymi, co umożliwia podjęcie odpowiednich działań profilaktycznych. 

Jak zostało podkreślone, zmieniająca się struktura demograficzna powoduje, że sytuacja na rynku pracy będzie ewoluować w stronę coraz większego udziału osób starszych w strukturze zatrudnienia. Stąd opieka profilaktyczna nad starszymi pracownikami stanowić będzie rosnącą część zadań służby medycyny pracy. Szczególna uwaga musi być skierowana na ocenę stopnia, w jakim postępujące z wiekiem zmiany funkcji istotnych dla wykonywania pracy i mogące występować u starszych pracowników problemy zdrowotne ograniczają zdolność do pracy. Niezwykle ważny jest również udział lekarza sprawującego opiekę profilaktyczną w poradnictwie dla pracowników i pracodawców w zakresie modyfikacji lub zmianie stanowisk pracy dla osób starszych w celu wydłużenia okresu ich aktywności zawodowej. 

Pixabay

Zdrowie psychiczne bez granic wieku

Wydłużanie okresu aktywności zawodowej sprawia, że na rynku pracy jest coraz więcej seniorów, a to stawia przed pracodawcami nowe wyzwania. Zdrowie psychiczne oraz radzenie sobie ze stresem przez starszych pracowników to istotne aspekty, które mają wpływ na ich zdolność do kontynuowania pracy. *

Jednym z zadań realizowanych przez Instytut Medycyny Pracy im. Prof. dra med. Jerzego Nofera w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025, finansowanego przez Ministra Zdrowia było opracowanie cyklu trzech broszur o zasadach opieki profilaktycznej nad starszym pracownikiem – opracowania są dostępne do bezpłatnego pobrania na stronie https://pracanazdrowie.pl/broszury/. Materiały edukacyjne są skierowane do profesjonalistów służby medycyny pracy, pracodawców oraz pracowników. Omówiono w nich zachodzące wraz z wiekiem zmiany poszczególnych funkcji organizmu i wpływie starzenia się na zdolność do pracy oraz poziom aktywności zawodowej, a także możliwe rozwiązania w przypadku związanych z wiekiem problemów zdrowotnych stanowiących przeciwwskazanie do kontynuowania pracy na dotychczasowym stanowisku/w wyuczonym zawodzie.

W pierwszym z opracowań przedstawiono zakres działań lekarzy medycyny pracy w opiece profilaktycznej. Na wstępie przypomniano podstawy prawne w opiece nad starzejącym się pracownikiem. Zwrócono uwagę na zwiększenie częstotliwości badań profilaktycznych nie tylko w zależności od występujących narażeń, ale także od wieku pracowników. Przedstawiono również zasady dobrej praktyki w opiece profilaktycznej nad starzejącym się pracownikiem, które mają na celu wspieranie i pozytywne kształtowanie determinant zdrowia pracujących i ich zdolności do pracy. Szczegółowo omówiono rolę lekarza medycyny pracy w sprawowaniu opieki profilaktycznej nad pracownikami z problemami zdrowotnymi w zakresie układu krążenia, oddechowego, układu ruchu, nerwowego oraz chorób nowotworowych, zaburzeń metabolicznych, narządów zmysłów i zdrowia psychicznego. Zwrócono uwagę na przypadki, w których lekarz sprawujący opiekę profilaktyczną nad pracownikiem może poszerzyć zakres badania o konsultację specjalistyczną (psychiatryczną, psychologiczną, neurologiczną), a także kierować pracownika na rehabilitację leczniczą uzasadnioną patologią zawodową w zakresie układu ruchu i układu nerwowego oraz obniżonej sprawności psychoruchowej. 

W broszurze skierowanej do pracodawców obok omówienia objawów i skutków najczęstszych problemów zdrowotnych występujących w populacji pracowników, zwłaszcza starszych, zwrócono uwagę na specyficzne ograniczenia w zakresie możliwości wykonywania pewnych rodzajów pracy w zależności od problemu zdrowotnego. Przedstawiono działania pracodawców we współpracy z lekarzem medycyny pracy w zakresie wzmacniania zdrowia pracowników poprzez m.in. wspieranie zachowań prozdrowotnych pracowników, wspieranie starzejących się pracowników poprzez modyfikacje na stanowiskach pracy, podejmowanie uzasadnionych wiekiem lub specyficznymi problemami zdrowotnymi prób przekwalifikowania pracownika i przenoszenie na alternatywne stanowiska. Podkreślono również konieczność zapewnienia pracownikom środków ochrony zbiorowej i indywidualnej.

Z kolei opracowanie skierowane do pracowników koncentruje się na działaniach wzmacniających zdrowie, w tym w zakresie zdrowego trybu życia, unikania zbędnych obciążeń i narażeń nie tylko w miejscu pracy, ale i w życiu pozazawodowym, poddawania się badaniom profilaktycznym, szczepieniom czy przestrzegania zaleceń lekarskich. Omówiono również podstawowe zasady profilaktyki najczęstszych problemów zdrowotnych, w tym przestrzegania zasad prawidłowego wykonywania pracy i korzystania z ochron osobistych. Zwrócono także uwagę na konieczność sygnalizowania przełożonym i lekarzowi medycyny pracy wczesnych objawów lub problemów zdrowotnych, tak aby wspólnie poszukać rozwiązań w zakresie modyfikacji lub zmiany stanowiska pracy aby możliwe było bezpieczne i jak najdłuższe kontynuowanie aktywności zawodowej.  

Więcej informacji na temat projektu, realizowanych działań, a także narzędzia i materiały do bezpłatnego pobrania można znaleźć na stronie: https://pracanazdrowie.pl/

Image
IMP
IMP


* tytuł i lead od redakcji
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Dr Rabczenko: mężczyźni palą więcej niż kobiety, co przekłada się na poważne skrócenie długości życia.

    Materiał promocyjny

    Behawioralne czynniki ryzyka jak np. palenie papierosów silnie wpływają na zdrowie całej populacji, często te nawyki wyrabiane są w dzieciństwie pod wpływem domu i otoczenia - wskazał dr Daniel Rabczenko z Zakładu Monitorowania i Analiz Stanu Zdrowia Ludności Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-PIB podczas konferencji prezentującej raport pt.: „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowaniach 2025”. Ekspert zwrócił uwagę, że mężczyźni palą więcej niż kobiety w każdej grupie wiekowej, co mocno skraca im życie.           

  • AdobeStock

    Proste sposoby na upały

    Uwaga - gdy jest zbyt gorąco, wentylator może nawet zaszkodzić – przestrzegają specjaliści. Istnieją jednak różne, proste metody, które w razie naprawdę wysokich temperatur pomogą zachować zdrowie i komfort.

  • Adobe

    Rodzina w podróży

    Materiał promocyjny

    O szczepionkowym wirusie polio, który w ściekach nabiera zjadliwości, bagatelizowanych meningokokach i o zapomnianej wściekliźnie. Ale przede wszystkim o tym, jak bezpiecznie wyjechać na egzotyczne wakacje rozmawiamy z dr Joanną Stryczyńską-Kazubską, lekarzem pediatrą ze Steps Clinic Poznań.

  • iStock

    Tak klimat uderza w nasze zdrowie

    Materiał promocyjny

    Zmiana klimatu oznacza realne zagrożenia dla zdrowia Polek i Polaków. Rosnąca liczba i długość fal upałów, ekstremalne zjawiska pogodowe i coraz częstsze przypadki chorób wektorowych to tylko wierzchołek góry lodowej. Ale dobra wiadomość jest taka, że wiemy, jak się na to przygotować.

NAJNOWSZE

  • AdobeStock

    Zanim kupisz przeczytaj skład

    W 2023 roku do GIS zgłoszono ponad 26 tys. nowych suplementów. "Tymczasem z raportu UOKiK i danych z Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że nie wszystkie produkty zawierają deklarowane substancje w odpowiednich dawkach. Dlatego studenci farmacji postanowili zaanagażować się w kampanię edukacyjną" - mówi mgr farmacji Artur Chojnacki Przewodniczący PTSF.

  • Proste sposoby na upały

  • Kiedy rozpocząć ćwiczenia po porodzie?

  • Lex Szarlatan uderza w pseudoterapie

  • Zawał serca bez miażdżycy. Przyczyną bywa stres, zmęczenie lub używki

  • AdobeStock

    Polskie dzieci z szansą na refundację ultranowoczesnego leczenia białaczki

    W leczeniu białaczek limfoblastycznych immunoterapia zwiększa szanse na wyzdrowienie także dzieciom z grupy wysokiego ryzyka nawrotu choroby. Daje też mniej toksycznych skutków ubocznych i nie wymaga hospitalizacji. Staramy się, aby była dostępna w ramach programu lekowego – mówi prof. dr hab. n. med. Wojciech Młynarski, kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

  • Lato z komarami, swędzące lato

Serwisy ogólnodostępne PAP