Materiał partnerski

Profilaktyka klucz do długiego życia zawodowego

Kluczem do wydłużenia aktywności zawodowej jest kompleksowa opieka profilaktyczna, tym ważniejsza, że polskie społeczeństwo starzeje się. Żyjemy dłużej, dzięki postępowi medycyny i poprawie jakości życia, ale … spada liczba urodzeń. Rynek pracy staje więc przed ogromnym wyzwaniem - co zrobić, by wydłużyć aktywność zawodową?*

IMP
IMP

Analiza danych demograficznych wskazuje na narastający problem starzenia się społeczeństwa, czyli zwiększający się udział osób starszych w ogólnej liczbie ludności. Jest to problem wszystkich krajów, zwłaszcza rozwiniętych, w tym Polski, będący wynikiem zjawisk pozytywnych do jakich należy wydłużenie życia dzięki zmianom cywilizacyjnym, postępowi medycyny i poprawie jakości życia, a także zjawisk negatywnych takich jak zmniejszenie się liczby urodzeń i w konsekwencji zmniejszenie liczby dzieci i osób młodych w społeczeństwie. 

Zmieniająca się struktura demograficzna, uwzględniająca postępujące starzenie się społeczeństwa spowoduje, że sytuacja na rynku pracy będzie ewoluować w stronę coraz większego udziału osób starszych w strukturze zatrudnienia. 

Mimo stałej poprawy sytuacji zdrowotnej ludności, o czym świadczy zwiększająca się liczba lat życia w zdrowiu, nie można nie dostrzegać, że wraz z wiekiem narasta problem chorób przewlekłych. Według Europejskiego Badania Warunków Życia Ludności (EU-SILC) w 2021 r. w Polsce ok. 34% osób w wieku 16 lat i więcej deklarowało występowanie długotrwałych problemów zdrowotnych. Odsetek osób wskazujących na występowanie długotrwałych problemów zdrowotnych w grupie wiekowej 30–44 lata wynosił 17%, w grupie wiekowej 45–59 lat wzrósł do 31%, a wśród osób w wieku 60–74 lata do 55%. Prawie jedna na cztery osoby choruje na co najmniej dwie choroby przewlekłe.  
Z analiz stanu zdrowia wynika, że osoby pracujące mają zwykle lepsze wyniki mierników stanu zdrowia niż ogół populacji. Z drugiej strony, to często z powodów zdrowotnych pracownicy nie mogą dłużej wykonywać swojej pracy. Rolą lekarza medycyny pracy jest więc nie tylko ocena możliwości podjęcia lub wykonywania pracy dokonywana z uwzględnieniem stanu zdrowia i zagrożeń występujących w miejscu pracy, ale również jak najwcześniejsza identyfikacja zagrożenia utratą zdolności do pracy. To stałe monitorowanie sytuacji zdrowotnej w takcie zatrudnienia pozwala na utrzymywanie dobrego zdrowia pracowników, a także wskazanie osób zagrożonych pogorszeniem zdolności do pracy z przyczyn zdrowotnych, jak również na wykrycie innych problemów zdrowotnych, ujawniających się często podczas badania i wnikliwej rozmowy z osobami badanymi, co umożliwia podjęcie odpowiednich działań profilaktycznych. 

Jak zostało podkreślone, zmieniająca się struktura demograficzna powoduje, że sytuacja na rynku pracy będzie ewoluować w stronę coraz większego udziału osób starszych w strukturze zatrudnienia. Stąd opieka profilaktyczna nad starszymi pracownikami stanowić będzie rosnącą część zadań służby medycyny pracy. Szczególna uwaga musi być skierowana na ocenę stopnia, w jakim postępujące z wiekiem zmiany funkcji istotnych dla wykonywania pracy i mogące występować u starszych pracowników problemy zdrowotne ograniczają zdolność do pracy. Niezwykle ważny jest również udział lekarza sprawującego opiekę profilaktyczną w poradnictwie dla pracowników i pracodawców w zakresie modyfikacji lub zmianie stanowisk pracy dla osób starszych w celu wydłużenia okresu ich aktywności zawodowej. 

Pixabay

Zdrowie psychiczne bez granic wieku

Wydłużanie okresu aktywności zawodowej sprawia, że na rynku pracy jest coraz więcej seniorów, a to stawia przed pracodawcami nowe wyzwania. Zdrowie psychiczne oraz radzenie sobie ze stresem przez starszych pracowników to istotne aspekty, które mają wpływ na ich zdolność do kontynuowania pracy. *

Jednym z zadań realizowanych przez Instytut Medycyny Pracy im. Prof. dra med. Jerzego Nofera w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025, finansowanego przez Ministra Zdrowia było opracowanie cyklu trzech broszur o zasadach opieki profilaktycznej nad starszym pracownikiem – opracowania są dostępne do bezpłatnego pobrania na stronie https://pracanazdrowie.pl/broszury/. Materiały edukacyjne są skierowane do profesjonalistów służby medycyny pracy, pracodawców oraz pracowników. Omówiono w nich zachodzące wraz z wiekiem zmiany poszczególnych funkcji organizmu i wpływie starzenia się na zdolność do pracy oraz poziom aktywności zawodowej, a także możliwe rozwiązania w przypadku związanych z wiekiem problemów zdrowotnych stanowiących przeciwwskazanie do kontynuowania pracy na dotychczasowym stanowisku/w wyuczonym zawodzie.

W pierwszym z opracowań przedstawiono zakres działań lekarzy medycyny pracy w opiece profilaktycznej. Na wstępie przypomniano podstawy prawne w opiece nad starzejącym się pracownikiem. Zwrócono uwagę na zwiększenie częstotliwości badań profilaktycznych nie tylko w zależności od występujących narażeń, ale także od wieku pracowników. Przedstawiono również zasady dobrej praktyki w opiece profilaktycznej nad starzejącym się pracownikiem, które mają na celu wspieranie i pozytywne kształtowanie determinant zdrowia pracujących i ich zdolności do pracy. Szczegółowo omówiono rolę lekarza medycyny pracy w sprawowaniu opieki profilaktycznej nad pracownikami z problemami zdrowotnymi w zakresie układu krążenia, oddechowego, układu ruchu, nerwowego oraz chorób nowotworowych, zaburzeń metabolicznych, narządów zmysłów i zdrowia psychicznego. Zwrócono uwagę na przypadki, w których lekarz sprawujący opiekę profilaktyczną nad pracownikiem może poszerzyć zakres badania o konsultację specjalistyczną (psychiatryczną, psychologiczną, neurologiczną), a także kierować pracownika na rehabilitację leczniczą uzasadnioną patologią zawodową w zakresie układu ruchu i układu nerwowego oraz obniżonej sprawności psychoruchowej. 

W broszurze skierowanej do pracodawców obok omówienia objawów i skutków najczęstszych problemów zdrowotnych występujących w populacji pracowników, zwłaszcza starszych, zwrócono uwagę na specyficzne ograniczenia w zakresie możliwości wykonywania pewnych rodzajów pracy w zależności od problemu zdrowotnego. Przedstawiono działania pracodawców we współpracy z lekarzem medycyny pracy w zakresie wzmacniania zdrowia pracowników poprzez m.in. wspieranie zachowań prozdrowotnych pracowników, wspieranie starzejących się pracowników poprzez modyfikacje na stanowiskach pracy, podejmowanie uzasadnionych wiekiem lub specyficznymi problemami zdrowotnymi prób przekwalifikowania pracownika i przenoszenie na alternatywne stanowiska. Podkreślono również konieczność zapewnienia pracownikom środków ochrony zbiorowej i indywidualnej.

Z kolei opracowanie skierowane do pracowników koncentruje się na działaniach wzmacniających zdrowie, w tym w zakresie zdrowego trybu życia, unikania zbędnych obciążeń i narażeń nie tylko w miejscu pracy, ale i w życiu pozazawodowym, poddawania się badaniom profilaktycznym, szczepieniom czy przestrzegania zaleceń lekarskich. Omówiono również podstawowe zasady profilaktyki najczęstszych problemów zdrowotnych, w tym przestrzegania zasad prawidłowego wykonywania pracy i korzystania z ochron osobistych. Zwrócono także uwagę na konieczność sygnalizowania przełożonym i lekarzowi medycyny pracy wczesnych objawów lub problemów zdrowotnych, tak aby wspólnie poszukać rozwiązań w zakresie modyfikacji lub zmiany stanowiska pracy aby możliwe było bezpieczne i jak najdłuższe kontynuowanie aktywności zawodowej.  

Więcej informacji na temat projektu, realizowanych działań, a także narzędzia i materiały do bezpłatnego pobrania można znaleźć na stronie: https://pracanazdrowie.pl/

Image
IMP
IMP


* tytuł i lead od redakcji
 

ZOBACZ PODOBNE

  • AdobeStock, marcinmaslowski

    Przygotuj zdrowe święta

    Święta coraz bliżej, a przygotowania już trwają! Główny Inspektor Sanitarny przypomina o kilku ważnych zasadach podczas zakupów, które pomogą zadbać o nasze zdrowie.


  • Adobe

    Wegańskie dzieci są często niższe i mają słabsze kości

    Diety wegańskie u dzieci mogą niekorzystnie wpływać na ich wzrost, kościec oraz zwiększać ryzyko niedoborów żywieniowych. Jednocześnie wyniki badań sugerują, że mali weganie są mniej zagrożeni niektórymi chorobami cywilizacyjnymi – wynika z badania przeprowadzonego w Klinice Pediatrii Instytutu – „Pomnik Zdrowia Dziecka”.

  • Nastolatki kochają „suple”, lekarzy to martwi

    Nastolatki przyjmują „suple”, by schudnąć, szybciej rosnąć, mieć lepszą cerę, większą wydolność na zajęciach sportowych czy umysłowe supermoce przed egzaminem. Rynek suplementów diety to zauważył. Tymczasem specjaliści alarmują, że suplementowanie bez stwierdzonego niedoboru, zwłaszcza u dzieci, może być groźne.

  • Adobe Stock

    Krzyczysz? Krzywdzisz!

    Werbalna przemoc wobec dzieci może powodować różnego typu zaburzenia psychiczne w późniejszym życiu – alarmują naukowcy. Według ostrożnych szacunków, globalne koszty takiego zachowania wynoszą 300 mld dolarów rocznie.

NAJNOWSZE

  • AdobeStock

    Zawał już dawno przestał być chorobą mężczyzn

    Zawał u kobiet jest chorobą podstępną – kobiety często nie czują typowych bólów, w związku z tym zanim zorientują się, że to może dotyczyć serca zabiera to więcej czasu. Później docierają do izby przyjęć, później są kwalifikowane do leczenie, a to skutkuje gorszymi wynikami.

  • Pod choinką zdrowie!

  • Zdrowie psychiczne bez granic wieku

    Materiał partnerski
  • Roślinożercy kontra wszystkożercy. Zdrowotne konsekwencje diet roślinnych u dzieci

  • Niewiadoma w rehabilitacji domowej

  • Adobe Stock

    Znikną białe plamy na mapie rehabilitacji domowej

    Rehabilitacja domowa dostępna będzie w każdym powiecie – zapewnia Anna Miszczak, dyrektorka Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej Narodowego Funduszu Zdrowia. Dodaje, że zapowiadane od pół roku zmiany mają rozdzielić fizjoterapię domową od fizjoterapii ambulatoryjnej. W ośmiu województwach rozpisano dodatkowe konkursy, które uzupełnią sieć podmiotów prowadzących rehabilitację domową w ramach NFZ.

  • Przygotuj zdrowe święta

  • Wegańskie dzieci są często niższe i mają słabsze kości