Materiał promocyjny

Nowe wytyczne Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich

„Ogłoszone 9 grudnia nowe wytyczne Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich (SCOP) to ważne i przydatne narzędzie dla pacjentów poszukujących możliwości korekty wady wzroku” -komentuje Agnieszka Szpara, prezes zarządu sieci klinik Optegra.

Optegra
Optegra

„Pacjenci poszukujący kliniki chirurgii refrakcyjnej i chcący bezpiecznie zrobić korekcję wady wzroku wręcz powinni postępować zgodnie z wytycznymi Stowarzyszenia” - podkreśla ekspertka.

Pacjent powinien uzyskać od placówki medycznej informację, czy stosuje się ona do wytycznych w zakresie: od kwalifikacji, poprzez sam zabieg i opiekę pooperacyjną, a także wzorce jakości opieki nad pacjentem poddanym zabiegowi.

Wytyczne zawierają także konkretne wskazania dotyczące placówki medycznej. Opisują wymagania techniczne i formalne dotyczące urządzenia laserowego służącego do przeprowadzania operacji.

„Jednolity model postępowania chirurgicznego ma zapewnić pacjentom bezpieczeństwo” - zapewnia Agnieszka Szpara.

Według niej, rosnąca popularność metod korekcji wzroku wymagała stworzenia rekomendacji dla świadczeniodawców, aby pacjent czuł się bezpiecznie i mógł podejmować decyzję o wyborze placówki medycznej zgodnej właśnie z rekomendowanymi standardami.

Te wytyczne zostały podpisane przez kluczowe osoby ze środowiska chirurgów refrakcyjnych, reprezentujące najważniejsze ośrodki w Polsce.

Jak podkreśla Agnieszka Szpara pacjenci dla swojego bezpieczeństwa przede wszystkim powinni sprawdzić, czy chirurdzy refrakcyjni są zarejestrowani w Sekcji Chirurgii Refrakcyjnej Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich (SCOP) lub Polskiego Towarzystwa Okulistycznego (PTO), lub czy są członkami międzynarodowego stowarzyszenia chirurgii refrakcyjnej (np. ESCRS).

Według ekspertów przy okazji kwalifikacji do zabiegu korekcji wzroku warto poprosić o pokazanie urządzeń i gabinetu zabiegowego oraz zapytać o sprzęt personel medyczny lub obsługę placówki. Jeśli budzi to wątpliwości, warto rozważyć inną placówkę.

„Badanie w klinice i kontakt z doświadczonym chirurgiem są kluczowe. Bezpośrednia rozmowa z operatorem wykonującym zabieg to możliwość uzyskania wiarygodnych informacji o jego efektach" - mówi Andrzej Dmitriew, dyrektor Medyczny Kliniki Okulistycznej reOptis w Poznaniu.

Więcej informacji na stronie SCOP.

Źródła

PAP MediaRoom

ZOBACZ PODOBNE

  • Supermoce ludzkiego ciała

    W dzisiejszym świecie, gdzie klimatyzacja ratuje nas od upałów, a aspiryna od gorączki, łatwo zapomnieć, że nasze ciała to prawdziwe maszyny przetrwania. Zanim zbudowaliśmy domy, wytworzyliśmy ciepłe odzienie, zanim ktoś wpadł na pomysł centralnego ogrzewania – byliśmy zdani wyłącznie na nasze biologiczne możliwości. I właśnie tam, w głębi naszego ciała, ukryte są historie adaptacji tak niesamowitych, że brzmią niemal jak fantastyka naukowa.

  • PAP

    Eksperci: biologiczne leczenie łuszczycy poprawia jakość życia pacjenta, hamuje rozwój powikłań i chorób współistniejących

    Materiał promocyjny

    Chorzy na łuszczycę w Polsce są leczeni z wykorzystaniem nowych terapii. Ale żeby mogła z nich korzystać coraz większa liczba pacjentów, potrzebna jest racjonalizacja wydatków i likwidacja barier administracyjnych - podkreślił prof. Witold Owczarek, konsultant krajowy ds. dermatologii i wenerologii, podczas debaty poświęconej łuszczycy, która odbyła się 7 maja 2025 r. w Centrum Prasowym PAP.

  • Depositphotos

    Dlaczego warto stosować krople bez konserwantów przy alergii oczu?

    Materiał promocyjny

    Objawy alergiczne mogą być różne, przy czym duża część z nich dotyczy oczu. Przy kontakcie z alergenem oczy zaczynają łzawić, są zaczerwienione lub opuchnięte, swędzą i pieką. Sposobem na złagodzenie tego stanu jest zastosowanie przeciwalergicznych kropli do oczu, które szybko wyciszają uporczywe objawy. Szukasz bezpiecznego i skutecznego produktu? W takim razie sprawdź, czy wybrany przez Ciebie preparat nie zawiera konserwantów.

  • Oddychaj wolniej

    Powolne oddychanie pomaga nie tylko w codziennym stresie, ale i w łagodzeniu skutków zaburzeń nerwicowych czy PTSD. Według najnowszych badań kontrolowane wdechy i wydechy obniżają ciśnienie krwi, pozwalają zasnąć i poprawiają funkcje poznawcze.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Ruch w ciąży

    Ciąża wcale nie wyklucza ruchu, wręcz przeciwnie. Kobiety o prawidłowym przebiegu ciąży powinny podejmować umiarkowaną aktywność fizyczną 3–5 razy w tygodniu, łącznie co najmniej 150 minut sportów, które nie grożą upadkiem i urazem, jak chodzenie na spacery, basen, joga czy pilates – zaznacza mgr Katarzyna Kowalska, fizjoterapeutka uroginekologiczna z warszawskiego Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny. Wyjaśnia też, dlaczego w tym czasie kobieta powinna unikać pewnych ćwiczeń mięśni brzucha.

  • Mężczyzna – zagrożona płeć

  • Chemioterapią nie tylko w nowotwory

  • Onkologia i kardiologia jednym głosem o profilaktyce

  • Umieranie dopełnia życie

  • Supermoce ludzkiego ciała

    W dzisiejszym świecie, gdzie klimatyzacja ratuje nas od upałów, a aspiryna od gorączki, łatwo zapomnieć, że nasze ciała to prawdziwe maszyny przetrwania. Zanim zbudowaliśmy domy, wytworzyliśmy ciepłe odzienie, zanim ktoś wpadł na pomysł centralnego ogrzewania – byliśmy zdani wyłącznie na nasze biologiczne możliwości. I właśnie tam, w głębi naszego ciała, ukryte są historie adaptacji tak niesamowitych, że brzmią niemal jak fantastyka naukowa.

  • Oddychaj wolniej

  • Niepoczytalność - czyn z kodeksu karnego, a winy nie ma

Serwisy ogólnodostępne PAP