Materiał promocyjny

„Żywioły kobiet” - 14. edycja Kalendarza Artystycznego Gedeon Richter Polska

Gedeon Richter Polska rozpoczyna nowy rok od niezwykłego projektu i z dumą prezentuje kolejną odsłonę Kalendarza Artystycznego [1]. Już po raz 14. marka połączyła siły z grafikiem Andrzejem Pągowskim, by stworzyć limitowane wydawnictwo, tradycyjnie już poświęcone kobietom. Na dwunastu kartach kalendarza znalazły się dzieła sztuki stworzone przez artystów. Tym razem ich zadaniem było przedstawienie kobiecych wcieleń w roli żywiołów.

Gedeon Richter Polska
Gedeon Richter Polska

Marka Gedeon Richter od ponad 120 lat troszczy się o zdrowie kobiet. W Polsce jest obecna od ponad trzech dekad i specjalizuje się w m.in. w terapiach hormonalnych takich jak antykoncepcja, leczenie niepłodności, objawów menopauzy, mięśniaków macicy i innych. Jednak sama produkcja leków to nie wszystko, firma stara się wspierać kobiety, także poświęcając im wyjątkowe akcje edukacyjne i wizerunkowe. Jedną z nich jest właśnie Kalendarz Artystyczny, który ukazuje się regularnie już od 14 lat.

„To unikatowe wydawnictwo stanowi siłę samą w sobie. Jego misją od początku jest zwrócenie oczu na kobiety w kontekście ich fundamentalnej roli we współczesnym świecie. Jako lider i ekspert w obszarze zdrowia kobiet czujemy się zobowiązani, aby szerzyć świadomość na temat ich zdrowia i profilaktyki. Kalendarz Artystyczny trafia do ściśle określonej grupy odbiorców, w tym liderów opinii ze świata medycyny, farmacji czy decydentów. Naszym celem jest zwrócenie ich uwagi na konieczność troski o zdrowie kobiet i szukania rozwiązań ułatwiających im codzienne życie” - wyjaśnia dyrektor ds. korporacyjnych i relacji zewnętrznych Gedeon Richter Polska Aneta Grzegorzewska, która jest jednocześnie sponsorem i mecenasem tego projektu.

„Sztuka jest wyjątkowo skutecznym nośnikiem treści edukacyjnych, szczególnie kiedy przybiera formę użytkową, a taki jest nasz kalendarz. Nie tylko inspiruje, ale łączy edukację i piękno w praktycznym przekazie, który zwraca uwagę na to, co naprawdę ważne - zdrowie i codzienne wsparcie kobiet” - dodaje Aneta Grzegorzewska.

Dyrektorem artystycznym projektu od pierwszej edycji jest znakomity grafik Andrzej Pągowski. Tym razem do współpracy zaprosił dwie artystki, z którymi stworzył zbiór dzieł sztuki pod nazwą „Żywioły kobiet”. Najnowsza edycja Kalendarza Artystycznego ponownie fascynuje i przypomina o tak ważnej roli kobiet.

Cztery żywioły

Kobiety są barwne, pełne sprzeczności, pasji i nierzadko są w stanie poświęcić wiele, by walczyć o swoich bliskich i siebie. Z pewnością są niezwykle różnorodne, jak ogień, woda, ziemia i powietrze. Dlatego właśnie to te cztery żywioły idealnie oddają niezwykłość kobiecej natury i stały się inspiracją do stworzenia 14. edycji Kalendarza Artystycznego.

„Kobieta Woda jest emocjonalna, intuicyjna, empatyczna. Potrafi z łatwością dostosować się do otoczenia i innych ludzi. Jej zmysłowość i kreatywność sprawiają, że jest często artystyczną duszą. Jej wysoko rozwinięta empatia pozwala doskonale rozumieć emocje innych. Potrafi inspirować i wspierać w trudnych chwilach” – opowiada Agnieszka Boryś, PR Manager Gedeon Richter Polska.

„Kobieta Ogień jest pasjonująca, energetyczna, odważna. Jest pełna entuzjazmu i zapału do działania. Często podejmuje ryzyko i dąży do spełnienia swoich marzeń. Jej determinacja sprawia, że osiąga zamierzone cele. Kobieta Powietrze jest komunikatywna, kreatywna. Często dogłębnie analizuje świat wokół siebie. Ma otwarty umysł i potrafi spojrzeć na sytuacje z różnych perspektyw. Z łatwością nawiązuje relacje, potrafi być doskonałą rozmówczynią. Kobieta Ziemia jest stabilna, praktyczna, zmysłowa. To osoba, na którą można liczyć. Jest ugruntowana, pragmatyczna i ceni sobie bezpieczeństwo oraz tradycję. Często związana z naturą. Potrafi zapewnić wsparcie” - podsumowuje Agnieszka Boryś.

Unikatowy zbiór dzieł sztuki

Wyjątkowość Kalendarza Artystycznego i limitowana dostępność sprawiają, że z roku na rok wzrasta jego prestiż. Sam w sobie stał się też niezwykłym zbiorem minidzieł sztuki. Tym razem Andrzej Pągowski do współpracy zaprosił dwie artystki: Joannę Szumską i Renatę Magdę, które wraz z nim stworzyły wizualizacje żywiołów: wody, powietrza, ognia i ziemi.

„W trudnych i niespokojnych czasach często patrzymy w przeszłość, czerpiąc z dawnych tradycji wzorce, pomagające nam funkcjonować w teraźniejszości. Dlatego w tym roku postanowiliśmy wybrać temat, który od wieków wiązał się z cyklami przemijania i odradzania: żywioły. To pojęcie powstało już w starożytności, występuje w kulturach od europejskiej przez chińską po japońską i hinduistyczną, jego wielopłaszczyznowe spektrum znaczeniowe otwiera możliwości obrazowania idei, emocji i sensu życia. W każdym żywiole współistnieją przeciwieństwa, które doskonale się uzupełniają. Dlatego skojarzenie czterech żywiołów z naturą kobiety jest dla mnie oczywiste, bo przecież kobieca natura jest pełna sprzeczności, które jednak tworzą harmonijną całość. Nasze żywioły są kobietami, pełnymi pasji, uroku, pewnymi siebie, niosącymi nadzieję i spełnienie. Każdy z artystów mógł zaprezentować swoją wizję dla każdego z czterech żywiołów” - opowiada dyrektor artystyczny przedsięwzięcia, Andrzej Pągowski. Dzięki temu możemy podziwiać różne interpretacje, a także poznać styl poszczególnych artystów. To sprawia, że wydawnictwo po raz kolejny pozytywnie zaskakuje i inspiruje.

Więcej informacji o Kalendarzu Artystycznym Gedeon Richter Polska dostępnych jest na oficjalnej stronie:  https://www.gedeonrichter.pl/kalendarz-artystyczny/

[1] Kalendarz Artystyczny Gedeon Richter to wydanie w edycji limitowanej; niedostępny w sprzedaży. Więcej informacji: www.gedeonrichter.pl/kalendarz-artystyczny

Źródło informacji: Gedeon Richter Polska

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Przemoc wobec starszych osób

    Przemoc wobec osób starszych rzadko jest zgłaszana. Osoby, które jej doświadczają, najczęściej wstydzą się o tym mówić albo nie wiedzą, gdzie szukać pomocy. Niekiedy nie uświadamiają sobie swojego położenia, gdyż przemoc nie musi zostawiać śladów na ciele – to także porzucenie czy zaniedbanie.

  • Adobe

    Wyzwania medycyny: pokonać barierę krew–mózg

    Bariera krew–mózg od ponad stu lat intryguje lekarzy, biologów, farmakologów i badaczy z całego świata. Wiemy, że pełni ona rolę wyrafinowanego filtru, który z jednej strony chroni mózg przed szkodliwymi cząsteczkami i drobnoustrojami, a z drugiej – komplikuje proces dostarczania terapeutycznych substancji do tkanki nerwowej. 

  • IRSS

    Biała Księga o priorytetach zdrowotnych polskiej prezydencji w Radzie UE – już dostępna

    Materiał promocyjny

    Biała Księga została zaprezentowana 21 lutego 2025 r. na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym podczas konferencji „Zdrowie i bezpieczeństwo dla przyszłości”, siódmego wydarzenia z cyklu „Droga do Prezydencji”, organizowanego przez Instytut Rozwoju Spraw Społecznych pod patronatem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej oraz Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego.

  • Adobe

    Żylaki – nowe fakty, nowe szanse

    Żylaki jeszcze do niedawno uchodziły za problem czysto estetyczny: niebieskawo-fioletowe żyły rysujące się na nogach, psują wygląd. Dziś wiemy, że żylaki to też groźba zdrowotnych komplikacji – od obrzęków i bólu, przez zmiany zapalne, aż po groźne owrzodzenia żył. Dlatego naukowcy wciąż badają istotę tej choroby. 

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Przemoc wobec starszych osób

    Przemoc wobec osób starszych rzadko jest zgłaszana. Osoby, które jej doświadczają, najczęściej wstydzą się o tym mówić albo nie wiedzą, gdzie szukać pomocy. Niekiedy nie uświadamiają sobie swojego położenia, gdyż przemoc nie musi zostawiać śladów na ciele – to także porzucenie czy zaniedbanie.

  • Wyzwania medycyny: pokonać barierę krew–mózg

  • Przychodzi pacjent do lekarza i „świeci się" na czerwono

  • Żylaki – nowe fakty, nowe szanse

  • Grypa w ciąży to ryzyko. Szczep się

  • AdobeStock/Marcin

    Nie bójmy się mówić dzieciom o swojej chorobie

    Nie ma co chronić dzieci przed trudnymi tematami, bo to jak zakłamywanie rzeczywistości. Śmierć, niepowodzenia, rozwód, trudne sytuacje w domu - to są rzeczy, które dzieją się i będą się działy, a sztuczne chronienie dzieci przed tymi sytuacjami prowadzi do jeszcze większych stresów i kłopotów w życiu dorosłym - uważa Lidia Dyndor, autorka wspierającego kobiety z rakiem piersi kanału „OnkoFitka Lidka” na YouTube.

  • ADHD u dorosłych – spóźniona diagnoza

  • Swędzenie to sygnał alarmowy