Karmienie piersią zmniejsza ryzyko nowotworów u kobiet?
To FAKT. W brzuchu dziecka z pokarmu kobiecego tworzy się HAMLET – kompleks, który uśmierca komórki raka. To jednak nie jedyne korzyści zdrowotne, jakie daje karmienie piersią.
HAMLET to skrót, za którym kryje się Human α-lactalbumin made lethal to tumor cells (ludzka alfa-laktoalbumina zdolna do uśmiercania komórek nowotworowych). Tworzy się w brzuszku dziecka z połączenia Alfa-Laktoalbuminy (Alfa-LA) z mleka kobiecego i kwasu oleinowego. Odkryty został przypadkiem. Pojawia się tylko w obecności mleka matki. HAMLET jest zabójczy dla komórek nowotworowych. Prowadzone badania nad tą strukturą pokazały, że w przyszłości mógłby on być stosowany w leczeniu nowotworów. Prowadzone testy pokazały znaczne zmniejszenie się guzów nowotworowych u pacjentów z nowotworem pęcherza. HAMLET poradził sobie również z komórkami nowotworowymi raka mózgu. Co najciekawsze, jego działanie ogranicza się tylko do chorych tkanek, a zdrowe pozostają nienaruszone.
HAMLET wnika w uszkodzone komórki i zabija je na różne sposoby: atakuje organelle komórek nowotworowych, powoduje obumieranie komórek rakowych, zaburza strukturę histonów jądra komórki nowotworowej, uderza w mitochondria i zmusza komórki zmienione chorobowo do zapoczątkowania samoistnego procesu obumierania.
To właśnie m.in.: dzięki tym właściwościom karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia kilku nowotworów u kobiet (m.in. piersi, jajnika, trzonu macicy), a także otyłości matek i dzieci oraz białaczki u dzieci!
W Polsce statystyki dotyczące karmienia piersią nie wyglądają dobrze. W 6. tygodniu po urodzeniu, piersią karmi 46 proc. kobiet, a od 2. do 6. miesiąca już tylko 42 proc. Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowa (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią do ukończenia przez dziecko 6 miesiąca życia i dalsze jego kontynuowanie przy jednoczesnym wprowadzaniu produktów uzupełniających.
Karmienie piersią jest określane jako „złoty standard” w karmieniu niemowląt. Mleko matki zawiera w odpowiednich stężeniach i proporcjach optymalne dla dziecka białka, tłuszcze, węglowodany, mikro i makroelementy oraz substancje biologicznie czynne. Dzięki temu wpływa korzystnie na odporność dziecka, stymuluje także wzrost i dojrzewanie komórek nabłonka jelit, poprawia ich motorykę, funkcje trawienia i wchłaniania, zapewnia prawidłową florę bakteryjną, co chroni maluszka przed rozwojem niepożądanych drobnoustrojów w przewodzie pokarmowym.
Mleko kobiecie zawiera o połowę mniej białka w porównaniu do mleka krowiego czy koziego.
gap
Źródło:
Strona internetowa Fundacji Promocji Karmienia Piersią: www.mleko.fpkp.pl.