-
Gdy mleko kobiece staje się darem
Regionalny Bank Mleka Kobiecego powstał na wzór stacji krwiodawstwa. Pokarm z niego każdego roku otrzymuje około tysiąca noworodków. Na czym polega funkcjonowanie tej instytucji, wyjaśnia dr n. med. Beata Pawlus kierująca Oddziałem Neonatologii w warszawskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Rodziny, konsultantka województwa mazowieckiego ds. neonatologii.
1 minuta czytania -
Powrót do domu z noworodkiem – emocje i rodzące się pytania
Powrót do domu z noworodkiem to niezapomniane chwile, ale też ogromne emocje. Wokół wielu doradców, ale jeden głos powinien być szczególnie brany pod uwagę - położnej. To o jej opiekę warto postarać się już na wczesnym etapie ciąży, bo przysługuje ona każdej kobiecie niezależnie, czy jest zatrudniona czy nie.
4 minuty czytania -
Koronawirus - czy można karmić piersią?
WHO rekomenduje, by zakażone nowym koronawirusem matki, z zachowaniem najwyższych zasad higieny, karmiły piersią; karmienia piersią przez zakażone matki nie wyklucza amerykańskie CDC. Polska krajowa konsultant w dziedzinie neonatologii rekomenduje na razie izolację noworodka od zakażonej matki do czasu ozdrowienia i ściąganie pokarmu, by utrzymać laktację. Ma ku temu ważne przesłanki.
5 minut czytania -
Mleko mamy najlepsze – nie daj się przekonać reklamie
Choć wiele kobiet bardzo chce karmić swoje dzieci piersią, nie zawsze jest to łatwe. Sytuację utrudniać mogą… reklamy mleka zastępczego i sposoby jego dystrybucji – taki jest główny wniosek raportu z badania zgodności marketingu produktów dla niemowląt i małych dzieci z międzynarodowym kodeksem produktów zastępujących mleko kobiece.
5 minut czytania -
Jak przechowywać mleko kobiece
Kobiece mleko jest najlepszym pokarmem dla malutkiego dziecka. Czasem jednak matka nie może karmić piersią, bo nie będzie jej przy nim z powodu wyjazdu, leczenia itp. Mleko można jednak wcześniej odciągnąć i przechować, nawet przez szereg dni, o czym przypominamy przed Światowym Dniem Karmienia Piersią, przypadającym na 1 sierpnia.
2 minuty czytania -
Karmić piersią - tak, ale z miłości
Karmienie piersią kilkulatka nie ma sensu, ale dla niemowlęcia mleko matki jest idealne. Pod warunkiem, że mama karmi piersią nieprzymuszona - mówi pediatra prof. Piotr Albrecht.
Prof. Piotr Albrecht, pediatra8 minut czytania -
10 praw kobiet w ciąży
Kobieta w ciąży ma prawo do tego, by dostać się do każdego lekarza w ramach NFZ w dniu zgłoszenia lub najpóźniej w ciągu 7 dni roboczych. Podajemy także inne ważne prawa przysługujące przyszłym mamom.
6 minut czytania -
Mleko karmiącej roczne dziecko - wciąż dobry pokarm?
Mleko mamy, która karmi swoje dziecko piersią dłużej niż 6 miesięcy to już sama woda - to tylko jeden z wciąż rozpowszechnianych i szkodliwych mitów na temat laktacji.
4 minuty czytania -
Kiedy NIE karmić piersią
Mleko matki jest bez wątpliwości najzdrowszym pokarmem noworodka i niemowlęcia. Są sytuacje, kiedy jednak karmić nie można.
2 minuty czytania
NAJNOWSZE
-
Atak paniki to jak utrata zmysłów
Atak paniki to reakcja organizmu na przeciążenie stresem, nadmiarem bodźców lub traumatycznych przeżyć sprzed lat. Może być też objawem choroby somatycznej. Jeżeli takie intensywne napady lęku nawracają, lepiej zgłosić się po pomoc do specjalisty. Mamy dziś wiele możliwości, by pomóc w takiej sytuacji - mówi psychiatra dr n. med. Ewa Drozdowicz-Jastrzębska, Kierownik Poradni Nerwic i Lęku w Poradni Dialog.
-
Gdy mleko kobiece staje się darem
-
Kotlet sojowy kontra schabowy
-
Nieśmiałość można zwalczyć
-
Gdy śliskie chodniki, bądź jak... pingwin