Stres matki zwiększa ryzyko zaburzeń zachowania u dziecka

Dzieci matek, które stresują się w ciąży, są obarczone dwukrotnie większym ryzykiem rozwoju nadpobudliwości i zaburzeń zachowania – czytamy na łamach „Biological Psychiatry”.

Naukowcy z kanadyjskiego Uniwersytetu Ottawy zebrali od ponad 10 tysięcy ciężarnych kobiet informacje na temat występowania stresujących wydarzeń w ich życiu, np.: problemów w pracy, kłótni z bliską osobą, przypadków chorób w rodzinie. Na podstawie tych danych ustalili, że dzieci kobiet, które podczas ciąży miały do czynienia z wieloma trudnymi sytuacjami, znacznie częściej przejawiały symptomy związane z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) oraz innymi zaburzeniami zachowania. Takie dzieci charakteryzują się wysokim poziomem aktywności, trudnością z hamowaniem impulsów oraz występowaniem agresywnych i antyspołecznych zachowań. To w konsekwencji może doprowadzić do niepowodzeń szkolnych, nadużywania substancji psychoaktywnych oraz łamania prawa.

apio/pap

Źródło:

http://www.biologicalpsychiatryjournal.com/article/S0006-3223(17)31810-3/fulltext

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Pompy insulinowe również dla pacjentów po 26. roku życia

    Refundacją pomp insulinowych powinni być objęci pacjenci z cukrzycą typu 1 również po ukończeniu 26 lat. Zbiegamy o takie rozwiązanie w Ministerstwie Zdrowia. Dlaczego? Bo nowoczesne technologie pozwalają na lepszą kontrolę glikemii i minimalizują ryzyko powikłań – zaznacza prof. Małgorzata Myśliwiec, specjalista endokrynologii i diabetologii dziecięcej z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

  • Alkohol wcale nie rozgrzewa na chłodzie

  • Krioterapia – zimno ratujące życie 

  • Geofagia, czyli jedzenie ziemi

  • Pacjent z wrodzoną wadą serca musi mieć zdrowe zęby

  • AdobeStock

    Chatbot-psychoterapeuta? Lepiej zachować ostrożność

    Eksperci analizują coraz intensywniej rozwijane programy, które dzięki sztucznej inteligencji (AI) mają pomagać osobom doświadczających kryzysu psychicznego, a nawet – jak sugeruje niekiedy marketing – potencjalnie zastąpić terapeutę. Wniosek? Przy ich stosowaniu trzeba bardzo uważać.

  • Postanowienie noworoczne: z przyjemnością o siebie zadbam

  • Nadmiar herbat ziołowych nie sprzyja zdrowiu