Stres matki zwiększa ryzyko zaburzeń zachowania u dziecka

Dzieci matek, które stresują się w ciąży, są obarczone dwukrotnie większym ryzykiem rozwoju nadpobudliwości i zaburzeń zachowania – czytamy na łamach „Biological Psychiatry”.

Naukowcy z kanadyjskiego Uniwersytetu Ottawy zebrali od ponad 10 tysięcy ciężarnych kobiet informacje na temat występowania stresujących wydarzeń w ich życiu, np.: problemów w pracy, kłótni z bliską osobą, przypadków chorób w rodzinie. Na podstawie tych danych ustalili, że dzieci kobiet, które podczas ciąży miały do czynienia z wieloma trudnymi sytuacjami, znacznie częściej przejawiały symptomy związane z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) oraz innymi zaburzeniami zachowania. Takie dzieci charakteryzują się wysokim poziomem aktywności, trudnością z hamowaniem impulsów oraz występowaniem agresywnych i antyspołecznych zachowań. To w konsekwencji może doprowadzić do niepowodzeń szkolnych, nadużywania substancji psychoaktywnych oraz łamania prawa.

apio/pap

Źródło:

http://www.biologicalpsychiatryjournal.com/article/S0006-3223(17)31810-3/fulltext

NAJNOWSZE

  • AdobeStock

    Paraliżujący strach przed lataniem

    Zbliża się majówka, a niedługo potem wakacje – to czas, kiedy wiele osób decyduje się na podróże. Niektóre z nich wymagają lotu samolotem. Ale co zrobić, jeśli boimy się latać?

  • Tłuszcze trans – metaboliczna trucizna

  • Cyfrowe technologie służą seniorom

  • Sarkoidoza – zagadkowa choroba o wielu obliczach

  • Niedoceniane badania laboratoryjne

  • Adobe

    Tłuszcze trans – metaboliczna trucizna

    Na początku XX wieku chemicy znaleźli sposób, by z taniego oleju roślinnego uzyskać produkt wyglądem i konsystencją przypominający masło, ale nie jełczejący i kosztujący grosze. Tak narodziły się tłuszcze trans – kulinarne wunderwaffe ery fast foodu. Dziś te same izomery są traktowane przez epidemiologów jak bomba z opóźnionym zapłonem: Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że co roku odbierają życie nawet 183 tys. osób i wciąż pozostają zagrożeniem dla 5 mld ludzi na świecie.

  • Przeszczep mikrobioty w chorobie alkoholowej

  • Komórki macierzyste – nadzieja w leczeniu cukrzycy