Materiał promocyjny

Jak dbać o zdrowie po 40. roku życia? Kompleksowe przeglądy zdrowia

Profilaktyka zdrowotna to zespół działań mających na celu dbanie o zdrowie człowieka i prawidłowe funkcjonowanie jego organizmu. To także działania mające na celu ograniczenie ryzyka wystąpienia groźnych chorób lub wykrycie ich w zarodku, zanim się rozwiną, siejąc spustoszenie w organizmie.

Głównym elementem profilaktyki zdrowotnej są regularnie wykonywane badania profilaktyczne. Kompleksowe przeglądy zdrowia w wieku 40+ powinny być podstawą dbania o siebie i działań na rzecz utrzymania organizmu w dobrej kondycji. Jakie badania warto wykonywać po 40. roku życia regularnie?

Lepiej zapobiegać niż leczyć – profilaktyka zdrowotna 40+

Starasz się dbać o siebie na co dzień, pilnować zdrowej diety i prowadzić zdrowy tryb życia? To niestety za mało. Ważne jest również regularne odwiedzanie lekarza i kontrolowanie zdrowia oraz prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nawet osoba, która dba o siebie na co dzień, może być narażona na wystąpienie wielu groźnych chorób, dlatego warto się systematycznie badać i kontrolować, jak funkcjonuje nasz organizm. 

Regularne przeglądy zdrowia są istotne w każdym wieku, a w przypadku osób w wieku 40+ powinny stanowić już stały element profilaktyki zdrowotnej. To właśnie wraz z wiekiem rośnie bowiem ryzyko wystąpienia wielu zaburzeń, w tym m.in. cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca, miażdżycy, zakrzepicy, chorób zwyrodnieniowych czy groźnych nowotworów. Wiele schorzeń może niestety rozwijać się latami, nie dając żadnych niepokojących objawów lub dając jedynie objawy, które na co dzień przypisujemy zmęczeniu czy przepracowaniu, ignorując je. Gdy już natomiast pojawią się ich objawy, rokowania pacjenta nie są najlepsze. Wyniki badań profilaktycznych mogą dostarczyć szeregu istotnych danych dotyczących zaburzeń funkcjonowania organizmu, co pozwoli wdrożyć działania zaradcze, zanim problem się nasili.

Kompleksowe przeglądy zdrowia 40+ – jakie badania warto wykonywać?

Do podstawowych badań profilaktycznych, które warto wykonywać regularnie w wieku powyżej 40 lat, można zaliczyć:

●    morfologię krwi,
●    badanie poziomu cukru we krwi,
●    pomiary ciśnienia tętniczego,
●    badanie poziomu cholesterolu i trójglicerydów,
●    badanie moczu.

Można wymienić również badania ważne w profilaktyce zdrowotnej 40+, które są polecane szczególnie kobietom lub mężczyznom. Dla kobiet ważne są regularne konsultacje ginekologiczne, a także regularnie wykonywana cytologia, USG transwaginalne oraz mammografia lub USG piersi. Mężczyźni po 40. roku życia powinni natomiast regularnie konsultować się z urologiem, badać PSA i prostatę, a także wykonywać USG układu moczowego i jąder. 

Do ważnych badań, które mogą dostarczyć szeregu kluczowych danych dotyczących zdrowia pacjenta i prawidłowego funkcjonowania jego organizmu można też zaliczyć spirometrię, EKG spoczynkowe i USG jamy brzusznej, a także USG tarczycy, Echo serca, USG doppler tętnic szyjnych, gastroskopię, kolonoskopię i rezonans magnetyczny głowy. Kompleksowy przegląd zdrowia 40+ powinien również obejmować konsultacje ze specjalistami, w tym m.in. z kardiologiem.

Kto powinien wykonać kompleksowy screening stanu zdrowia 40+?

Regularnie badać się powinien każdy bez wyjątku. Odwiedzanie lekarza wyłącznie w chorobie, czyli z widocznymi już objawami i dolegliwościami, to zdecydowanie za mało. By zapobiegać, zamiast leczyć, należy kontrolować swój stan zdrowia regularnie, nawet jeśli nic nie wskazuje na to, że z naszym organizmem dzieje się coś niepokojącego. Wcale nie jest prawdą, że wykonanie ważnych badań profilaktycznych wymaga czasu, cierpliwości i „chodzenia od lekarza do lekarza”. Absorbująca praca, wiele obowiązków i brak czasu nie powinny być zatem wymówką, gdyż zadbać o siebie obecnie może każdy, poświęcając zaledwie 2 dni na wykonanie kompleksowych badań. Kompleksowy przegląd zdrowia można wykonać prywatnie w szpitalu, nie martwiąc się o kolejki, skierowania i jeżdżenie od specjalisty do specjalisty. Taka opcja jest polecana wszystkim pacjentom w wieku powyżej 40 lat, którzy poważnie podchodzą do swojego zdrowia i chcą zadbać o siebie jak najlepiej, ale jednocześnie cenią swój czas i poszukują najbardziej komfortowych rozwiązań.
 

Źródła

szpitalse

ZOBACZ PODOBNE

  • AdobeStock

    Sektor zdrowia wzywa do pilnej zmiany regulacji w sprawie chemikaliów

    Materiał promocyjny

    Health and Environment Alliance (HEAL), wspólnie z przedstawicielami środowisk medycznych, naukowych oraz organizacji społecznych, apeluje do decydentów o opracowanie krajowego planu działania na rzecz ograniczenia wpływu szkodliwych chemikaliów na zdrowie oraz o rewizję unijnych przepisów. Apel został zaprezentowany 10 czerwca w Warszawie podczas „I Międzynarodowej Konferencji: Profilaktyka chorób przez ograniczenie narażenia na szkodliwe chemikalia”.

  • Adobe

    Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

    W ciągu ostatnich kilku dekad pojęcie anafilaksji przestało być znane wyłącznie medykom. Obecnie coraz częściej pojawia się w przestrzeni publicznej. O wstrząsie anafilaktycznym można usłyszeć w wiadomościach, przeczytać na etykietach produktów spożywczych, a nawet w regulaminach bhp. Powodem tej zmiany jest nie tylko wzrost liczby przypadków, ale też większa świadomość i lepsze mechanizmy rozpoznawania tego rodzaju reakcji.

  • zdj. AdobeStock

    Dziecko bezpieczne w tropikach

    Materiał promocyjny

    Wybierając się z małym dzieckiem w tropiki musimy pamiętać, że układ odpornościowy dziecka w pełni rozwija się dopiero około 12. roku życia. To powoduje, że mają one niekiedy bardziej burzliwy przebieg chorób. Czyli biegunka, z którą dorosły poradzi sobie sam, u dziecka może spowodować ogromne problemy. Proces chorobowy, ze względu na ich masę może przebiegać znaczeni szybciej niż u dorosłego. Dlatego do takiej podróży trzeba się dobrze przygotować - mówi pediatra dr Dagmara Pokorna-Kałwak z Zakład Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

  • Adobe Stock

    RSV – szczególnie niebezpieczny po 60. roku życia, nowe dane potwierdzają niewystarczającą świadomość w grupie ryzyka

    Materiał promocyjny

    RSV to jeden z najczęstszych i najbardziej zaraźliwych wirusów atakujących drogi oddechowe, szczególnie niebezpieczny dla seniorów po 60. roku życia. Tymczasem, jak wynika z badania przeprowadzonego w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Wygraj z RSV. Zaszczep się”, aż 50 proc. osób w grupie wiekowej 65+ nigdy nie słyszało o RSV, a 38 proc. nie ma szczegółowej wiedzy na temat przebiegu infekcji. Jednocześnie niemal jedna trzecia badanych ocenia swój stan zdrowia jako zły, podczas gdy choroby przewlekłe dodatkowo zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Naukowcy o mineralnym panaceum stosowanym w medycynie alternatywnej

    Chloryn sodu stosowany w medycynie alternatywnej doustnie jako „mineralne panaceum” (MMS) w kontakcie m.in. z kwasem żołądkowym uwalnia silnie żrący tlenek chloru, w przemyśle wykorzystywany do uzdatniania wody pitnej i wybielania tkanin. W efekcie niszczy komórki organizmu i uszkadza błony śluzowe. Jest zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia – wynika z publikacji polskich naukowców w czasopiśmie „Scientific Reports”.

  • Przemoc relacyjna u dziewcząt to uderzenie w splot słoneczny

  • Młode influencerki na TikToku promują szkodliwą pielęgnację skóry

  • Bruceloza groźna nie tylko dla bydła

  • Choroby przyzębia infekują cały organizm

  • Adobe Stock

    Współczesne wyroby tytoniowe i nikotynowe – nowe, ale czy lepsze?

    Nowe wyroby nikotynowe i tytoniowe są szkodliwe – nie dajmy się zwieść pozorom. Choć różnią się mechanizmem działania od tradycyjnych papierosów, nadal niosą poważne zagrożenia dla zdrowia – podkreśla prof. Paweł Koczkodaj z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

  • Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

  • Taniec jest dobry dla mózgu

Serwisy ogólnodostępne PAP