Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
17.03.2022 , 15:44 Aktualizacja: 03.08.2022, 15:32

Dramatyczna sytuacja pacjentów psychiatrycznych i ich bliskich w Ukrainie

Justyna Wojteczek

W ogromie wojennego nieszczęścia są grupy szczególnie wrażliwe i bezbronne – to m.in. osoby z zaburzeniami psychicznymi. O ich dramatycznej sytuacji w Ukrainie, ich bliskich i personelu medycznego, a także o możliwościach pomocy mówili podczas konferencji zorganizowanej przez Serwis Zdrowie psychiatra ze Lwowa dr Jurij Zakał, szefowa ukraińskiego NGO Lidia Martynowa z Kijowa oraz polscy psychiatrzy: prof. Jerzy Samochowiec i dr Marek Balicki. Obejrzyj.

W konferencji był planowany udział także dr. Semena Gluzmana, znanego psychiatry i obrońcy praw człowieka, który za sprzeciw wobec tzw. psychiatrii politycznej spędził kilka lat w radzieckim łagrze. Niestety, w miejscu w Kijowie, skąd chciał się połączyć, odcięto prąd.

W konferencji wzięli udział:

  • Dr Jurij Zakał – wiceprzewodniczący Towarzystwa Psychiatrów Ukrainy, dyrektor ds. lecznictwa szpitala w Kulparkowie, koordynator opieki psychiatrycznej dla regionu Lwowa;
  • Lidia Martynowa, przewodnicząca ukraińskiej organizacji pacjentów i ich rodzin „Psychoability”;
  • Prof. Jerzy Samochowiec – prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Pomorski Uniwersytet Medyczny; 
  • Dr Marek Balicki – współinicjator pierwszej polskiej ustawy chroniącej prawa pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, współprzewodniczący komisji zajmującej się zdrowiem psychicznym przy Rzeczniku Praw Obywatelskich.

 jw, zdrowie.pap.pl
 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 2332

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.