Tag:
  • Fot. PAP/P. Werewka

    O leki i korytarze humanitarne apelują ukraińscy psychiatrzy

    Chorującym psychicznie w Ukrainie brakuje leków i podstawowych środków do życia, zmuszeni do izolacji w schronach często nie rozumieją, co się dzieje. To jedna z najbardziej wrażliwych grup doświadczających wojny. Dlatego musimy upomnieć się o ich podstawowe prawa i zorganizować systemową pomoc – podkreślali specjaliści podczas konferencji zorganizowanej 17 marca przez Serwis Zdrowie.

    5 minut czytania
  • Dramatyczna sytuacja pacjentów psychiatrycznych i ich bliskich w Ukrainie

    W ogromie wojennego nieszczęścia są grupy szczególnie wrażliwe i bezbronne – to m.in. osoby z zaburzeniami psychicznymi. O ich dramatycznej sytuacji w Ukrainie, ich bliskich i personelu medycznego, a także o możliwościach pomocy mówili podczas konferencji zorganizowanej przez Serwis Zdrowie psychiatra ze Lwowa dr Jurij Zakał, szefowa ukraińskiego NGO Lidia Martynowa z Kijowa oraz polscy psychiatrzy: prof. Jerzy Samochowiec i dr Marek Balicki. Obejrzyj.

    1 minuta czytania
  • Infografika PAP/A. Ziemienowicz

    Zaproszenie na konferencję o sytuacji pacjentów psychiatrycznych w Ukrainie

    Wojna w Ukrainie w szczególny sposób dotyka osoby z zaburzeniami psychicznymi, ich bliskich i lekarzy. O ich sytuacji na konferencji Serwisu Zdrowie opowiedzą przebywający w Kijowie i Lwowie psychiatrzy: Semen Gluzman i Jurij Zakał oraz Lidia Martynowa z organizacji pacjenckiej. O tym, czy i jak można pomóc, opowie prof. Jerzy Samochowiec, o tym, dlaczego to powinno nas interesować - dr Marek Balicki. Zapraszamy 17 marca o 11.00.

    2 minuty czytania

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Komórki macierzyste – nadzieja w leczeniu cukrzycy

    Trwa ostatni etap badań klinicznych nad komórkami macierzystymi, które mają przejąć funkcję wyniszczonych w procesie autoagresji komórek beta trzustki u pacjentów z cukrzycą typu 1 i produkować niezbędną do życia insulinę – na początku w połączeniu z koniecznością współterapii immunosupresyjnej. O pracach naukowych i praktyce klinicznej opowiada prof. ucz., dr hab. Krzysztof Kobielak, kierownik Laboratorium Komórek Macierzystych, Rozwoju i Regeneracji Tkanek.

  • Równowaga energetyczna klucz do zdrowia

  • Etykiety alkoholu powinny ostrzegać o ryzyku raka

  • Wirusy opryszczki – globalny problem

  • Badanie: co czwarty przedszkolak ma nadwagę

  • AdobeStock

    Trendy na TikToku: szkodliwe, a nawet niebezpieczne

    Obserwujemy dziś 10 tys. dzieci w wieku od 10 do 18 lat, które publikują niepokojące i niebezpieczne treści w aplikacji TikTok. Ich wspólne motto to „nie radzę sobie z życiem". Dzielą się smutkiem, żalem, treściami autoagresywnymi czy suicydalnymi. Gdy sytuacja jest krytyczna (np. dziecko siedzi na moście lub na torach), zawiadamiamy odpowiednie organy – mówi Kinga Szostko, twórczyni portalu bezpiecznedziecko.org, w którym edukuje rodziców przed zagrożeniami czyhającymi na najmłodszych w sieci.

  • Wielkanocna rzeżucha kontra złogi amyloidu

  • Bullying karmi się ciszą i samotnością