Zaproszenie na konferencję o sytuacji pacjentów psychiatrycznych w Ukrainie

Wojna w Ukrainie w szczególny sposób dotyka osoby z zaburzeniami psychicznymi, ich bliskich i lekarzy. O ich sytuacji na konferencji Serwisu Zdrowie opowiedzą przebywający w Kijowie i Lwowie psychiatrzy: Semen Gluzman i Jurij Zakał oraz Lidia Martynowa z organizacji pacjenckiej. O tym, czy i jak można pomóc, opowie prof. Jerzy Samochowiec, o tym, dlaczego to powinno nas interesować - dr Marek Balicki. Zapraszamy 17 marca o 11.00.

Infografika PAP/A. Ziemienowicz
Infografika PAP/A. Ziemienowicz

Semen Gluzman to znany działacz na rzecz praw człowieka, psychiatra, który w czasach ZSRR spędził kilka lat w łagrze za sprzeciw wobec tzw. psychiatrii politycznej. Jest obecnie sekretarzem Stowarzyszenia Psychiatrów Ukrainy i dyrektorem Ukraińsko-Amerykańskiego Biura Praw Człowieka.

O dramatycznej sytuacji w szpitalach psychiatrycznych w Ukrainie opowie podczas konferencji dr Jurij Zakał, wiceprzewodniczący Towarzystwa Psychiatrów Ukrainy, dyrektor ds. lecznictwa szpitala w Kulparkowie, koordynator opieki psychiatrycznej dla regionu Lwowa.

O perspektywie bliskich pacjentów opowie Lidia Martynowa, przewodnicząca ukraińskiej organizacji pacjentów i ich rodzin „Psychoability”.

Prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, prof. Jerzy Samochowiec z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego poinformuje o możliwościach pomocy dla pacjentów psychiatrycznych i ich lekarzy, a dr Marek Balicki, współtwórca polskiej ustawy przyznającej prawa pacjentom psychiatrycznym oraz wiceprzewodniczący komisji zajmującej się prawami dotyczącymi zdrowia psychicznego przy Rzeczniku Praw Pacjenta wyjaśni, dlaczego w ogromie nieszczęść związanych z wojną sytuacja pacjentów psychiatrycznych jest szczególna.

Goście ukraińscy będą uczestniczyć w konferencji zdalnie z Kijowa i ze Lwowa. Wydarzenie jest zaplanowane na ok. jedną godzinę. Całość będzie transmitowana na www.zdrowie.pap.pl. Zarejestrowani dziennikarze będą mogli zadawać pytania.

jw, zdrowie.pap.pl

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Pierwsza pomoc emocjonalna w kryzysie – zasada czterech „Z”

    Pierwszej pomocy emocjonalnej może udzielić każdy, kto dostrzeże u innej osoby niepokojące objawy, które mogą być sygnałem kryzysu psychicznego. Obowiązuje tutaj zasada czterech „Z”. Na czym ona polega — wyjaśnia Lucyna Kicińska, ekspertka Biura ds. Zapobiegania Samobójstwom w warszawskim Instytucie Psychiatrii i Neurologii.

  • Adobe Stock

    Próby samobójcze częstsze u dziewczyn

    Statystyki pokazują, że dziewczyny poniżej 19. roku życia częściej niż chłopcy próbują odebrać sobie życie. Jaka jest tego przyczyna? Można upatrywać jej w negatywnym wpływie mediów społecznościowych, ale też w przemocy. To często wstyd powoduje, że dziewczyny milczą – tłumaczy dr Halszka Witkowska, ekspertka Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym, wiceprezeska Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego.

  • Adobe

    Hipoteza babci, czyli po co ludzkości menopauza

    Człowiek jest jednym z nielicznych gatunków, u których występuje zjawisko menopauzy. Jak podejrzewają naukowcy, kobiety w połowie życia tracą zdolności rozrodcze po to, by opiekować się swoimi wnukami. Zwiększa to szanse, że także one będą mogły przekazać swoje geny kolejnym pokoleniom. 

  • Adobe

    Detoks dopaminowy – prawdy i mity

    Detoks dopaminowy, popularyzowany przez life coachów i influencerów, obiecuje przywrócenie harmonii w życiu poprzez czasowe ograniczenie przyjemności i bodźców. Ma to „resetować” układ nagrody w mózgu, poprawiać koncentrację i odbudowywać zdrowe nawyki. Naukowcy są wobec tej koncepcji sceptyczni.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Pierwsza pomoc emocjonalna w kryzysie – zasada czterech „Z”

    Pierwszej pomocy emocjonalnej może udzielić każdy, kto dostrzeże u innej osoby niepokojące objawy, które mogą być sygnałem kryzysu psychicznego. Obowiązuje tutaj zasada czterech „Z”. Na czym ona polega — wyjaśnia Lucyna Kicińska, ekspertka Biura ds. Zapobiegania Samobójstwom w warszawskim Instytucie Psychiatrii i Neurologii.

  • Profil hazardzisty

  • Sauna – sposób na zdrowie

  • Ludzkie kamienie: barwy, kształty i tajemnice

  • Próby samobójcze częstsze u dziewczyn

  • Dwie twarze eteru

    Eter to substancja o dwóch twarzach: z jednej strony przyczynił się do rewolucji w chirurgii, otwierając erę bezbolesnych operacji; z drugiej szybko stał się używką, a nawet, jak to miało miejsce w Polsce międzywojennej, prawdziwą plagą społeczną. Mimo to do dziś jest w medycynie ceniony. 

  • Brak łóżek i specjalistów – największe wyzwania polskiej geriatrii

  • Mleko kobiece to nie tylko pokarm