Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
16.03.2022 , 18:04 Aktualizacja: 17.03.2022, 10:45

Zaproszenie na konferencję o sytuacji pacjentów psychiatrycznych w Ukrainie

Wojna w Ukrainie w szczególny sposób dotyka osoby z zaburzeniami psychicznymi, ich bliskich i lekarzy. O ich sytuacji na konferencji Serwisu Zdrowie opowiedzą przebywający w Kijowie i Lwowie psychiatrzy: Semen Gluzman i Jurij Zakał oraz Lidia Martynowa z organizacji pacjenckiej. O tym, czy i jak można pomóc, opowie prof. Jerzy Samochowiec, o tym, dlaczego to powinno nas interesować - dr Marek Balicki. Zapraszamy 17 marca o 11.00.

Infografika PAP/A. Ziemienowicz Infografika PAP/A. Ziemienowicz

Semen Gluzman to znany działacz na rzecz praw człowieka, psychiatra, który w czasach ZSRR spędził kilka lat w łagrze za sprzeciw wobec tzw. psychiatrii politycznej. Jest obecnie sekretarzem Stowarzyszenia Psychiatrów Ukrainy i dyrektorem Ukraińsko-Amerykańskiego Biura Praw Człowieka.

O dramatycznej sytuacji w szpitalach psychiatrycznych w Ukrainie opowie podczas konferencji dr Jurij Zakał, wiceprzewodniczący Towarzystwa Psychiatrów Ukrainy, dyrektor ds. lecznictwa szpitala w Kulparkowie, koordynator opieki psychiatrycznej dla regionu Lwowa.

O perspektywie bliskich pacjentów opowie Lidia Martynowa, przewodnicząca ukraińskiej organizacji pacjentów i ich rodzin „Psychoability”.

Prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, prof. Jerzy Samochowiec z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego poinformuje o możliwościach pomocy dla pacjentów psychiatrycznych i ich lekarzy, a dr Marek Balicki, współtwórca polskiej ustawy przyznającej prawa pacjentom psychiatrycznym oraz wiceprzewodniczący komisji zajmującej się prawami dotyczącymi zdrowia psychicznego przy Rzeczniku Praw Pacjenta wyjaśni, dlaczego w ogromie nieszczęść związanych z wojną sytuacja pacjentów psychiatrycznych jest szczególna.

Goście ukraińscy będą uczestniczyć w konferencji zdalnie z Kijowa i ze Lwowa. Wydarzenie jest zaplanowane na ok. jedną godzinę. Całość będzie transmitowana na www.zdrowie.pap.pl. Zarejestrowani dziennikarze będą mogli zadawać pytania.

jw, zdrowie.pap.pl

  

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 2329

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.