Jak zmniejszyć ryzyko śmierci łóżeczkowej?

Wizja, że zdrowe niemowlę nie obudzi się ze snu to jeden z najgorszych koszmarów. Na szczęście dochodzi do tego rzadko, choć i tak, w zależności od regionu świata, bywa to jedna z głównych przyczyn śmierci niemowląt. W Polsce w ten sposób umiera około 20 dzieci rocznie. Nie jest znana przyczyna zespołu nagłego zgonu niemowląt (SIDS), potocznie nazywanego „śmiercią łóżeczkową”, choć istnieją sposoby, które pozwalają jej ryzyko zminimalizować.

Fot. Adobe Stock/Pruksachat
Fot. Adobe Stock/Pruksachat

Listę zaleceń opublikowała na przykład Amerykańska Akademia Pediatrii (American Academy of Pediatrics), a niemal wszystkie z nich opierają się na solidnych danych badawczych.

SIDS (ang. sudden infant death syndrome) to nagły, nieoczekiwany zgon niemowlęcia, do którego doszło w czasie snu, a którego przyczyn nie wyjaśnia wywiad chorobowy, okoliczności zgonu (w tym oględziny miejsca zgonu) ani kompleksowe badanie pośmiertne. Innymi słowy – dochodzi do śmierci zdrowego niemowlęcia. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce w pierwszych trzech miesiącach życia dziecka.

Jak zminimalizować ryzyko SIDS?

  • Dziecko należy zawsze układać do snu w pozycji na plecach.
  • Niemowlę powinno być kładzione na brzuchu regularnie, ale tylko wtedy, gdy jest w stanie czuwania. Systematycznie należy zwiększać czas leżenia na brzuchu do 15–30 minut dziennie w wieku ok. 7 tygodni. Kiedy niemowlę leży na brzuchu, należy je obserwować, a nie pozostawiać same.
  • Ważny jest materacyk: aby zmniejszyć ryzyko uduszenia lub zaklinowania/uwięźnięcia, dziecko powinno spać na twardej, płaskiej i poziomej powierzchni.
  • Niemowlęta przez co najmniej sześć pierwszych miesięcy życia powinny spać osobno, ale w pokoju rodziców, blisko ich łóżka.
  • Z łóżeczka niemowlęcia na czas snu należy usunąć wszelkie miękkie przedmioty, takie jak poduszki, miękkie zabawki, narzuty, kołdry, nakładki na materace, włochate materiały i luźną pościel (np. koce, niedopasowane prześcieradła).
  • Dziecko (za wyjątkiem pierwszych dób życia, zwłaszcza gdy jest to wcześniak) nie powinno spać w czapeczce.
  • Należy unikać przegrzewania dziecka.
  • Ryzyko SIDS zmniejsza karmienie piersią – dobrze, by niemowlę było karmione wyłącznie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia.
  • Okazuje się, że smoczek podczas snu czy drzemki zmniejsza ryzyko SIDS. Nie należy jednak podawać go dziecku na siłę – jeśli nie chce, może spać bez smoczka.
  • Ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej zwiększa narażenie na dym i nikotynę – zarówno w okresie płodowym (jeśli matka pali lub przebywa w dymie tytoniowym), jak i po urodzeniu. Zarówno ciąża, jak i czas niemowlęctwa powinien być czasem abstynencji matki od alkoholu, marihuany, opioidów i innych narkotyków – ich zażywania przez matkę zwiększa ryzyko SIDS u jej niemowlęcia.
  • Okazało się, że domowe monitory sercowo-oddechowe nie sprawdziły się jako narzędzia do zmniejszania ryzyka SIDS. Mogą być natomiast wykorzystywane do innych celów.
  • Okazało się też, że nie ma danych naukowych pozwalających zalecać owijanie niemowląt jako strategię zmniejszania ryzyka SIDS.

jw, zdrowie.pap.pl

Źródło: Artykuł w portalu „Medycyna Praktyczna”
https://www.mp.pl/pediatria/artykuly-wytyczne/wytyczne/326568,zgony-niemowlat-zwiazane-ze-snem-aktualne-2022-zalecenia-american-academy-of-pediatrics
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Adobe Stock

    Dziecko ze spektrum autyzmu ma inaczej, rodzice jego też

    Dziecko rozwijające się w spektrum autyzmu to wyzwanie dla rodzica. Życie z nim ma wiele odcieni. Zdarzają się wzloty i upadki, jak w życiu każdego, tylko trochę inaczej. Czym jest spektrum autyzmu w czterech ścianach, 24 godziny na dobę?  - Przyciągał uwagę jak magnes metal, pochłaniał mój czas – opisuje jedna z mam już prawie dorosłego syna z zespołem Aspergera.

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/vadim

    Operacja bariatryczna to nie koniec choroby otyłościowej

    Operacja bariatryczna, którą wykonuje się u pacjentów z otyłością, by leczyć ją skuteczniej, nie jest końcem choroby. Kluczowa jest praca pacjenta, która nabiera coraz większego znaczenie wraz z upływem czasu – przyznaje Aldona Żukowska, przedstawicielka Fundacji FLO - Fundacji na Rzecz Leczenia Otyłości.

  • Wizyta adaptacyjna u stomatologa

  • Deepfake medyczny to poważne zagrożenie dla zdrowia

  • Wyrostek robaczkowy na straży mikrobioty

  • Zaszczep się! To naprawdę ma sens.

  • Polscy naukowcy na tropie nowych leków w SM i chorobie Crohna

    Udało nam się wykazać, że białka „mimiczne” mogą skutecznie łagodzić objawy chorób o podłożu zapalnym. Teraz przed nami kolejne etapy badań, które obejmą badania przedkliniczne, a następnie przejście do badań klinicznych. Liczymy na to, że przyniesie to przełomowe zmiany w leczeniu przewlekłych schorzeń, m.in. stwardnienia rozsianego i choroby Leśniowskiego Crohna - mówi dr hab. Katarzyna Donskow-Łysoniewska, prof. UŁa z Zakładu Immunoterapii Eksperymentalnej Wydziału Medycznego Uczelni Łazarskiego.

  • Problem z węchem może oznaczać chorobę

  • 8 powodów, by porządnie się wyspać