Kiedy ponowna ciąża?

Planowanie powiększenia rodziny powinno uwzględniać poziom ryzyka dla zdrowia, zarówno matki, jak i dziecka. W świetle dotychczasowych danych idealnie, by od porodu do zajścia w następną ciążę minęło nie mniej niż 12 miesięcy.

Fot. PAP/P. Werewka
Fot. PAP/P. Werewka

Przynajmniej taką rekomendację dają naukowcy, którzy rezultaty badań dotyczących niemal 150 tys. porodów opublikowali ostatnio na łamach prestiżowego czasopisma JAMA Internal Medicine. Ich zdaniem idealny odstęp wynosi 12 do 18 miesięcy. Należy zaznaczyć, że WHO zaleca, by od porodu do zajścia w ciążę minęło więcej czasu: od 18 do 24 miesięcy.

Czym grozi zbyt krótki odstęp między porodem a następną ciążą?

Naukowcy z University of British Columbia (UBC) oraz Harvard TH Chan School of Public Health wykazali, że ryzyka są istotne:

  • przedwczesny poród (zarówno "spontaniczny", jak i niejako wymuszony ze względu na stan płodu lub matki);
  • mniejsza waga urodzeniowa dziecka;
  • wyższa śmiertelność zarówno dzieci, jak i matek.

Powyższe ustalenia nie różnią się od tych, które były od lat badane przez innych naukowców. Nowością są inne rezultaty tego badania.

W przypadku kobiet po 35. roku życia, które poczęły kolejny raz w sześć miesięcy po porodzie, ryzyko zgonu lub innych poważnych następstw dla matki wynosiło 1,2 proc. (12 przypadków na 1000 ciąż). Odczekanie 18 miesięcy zmniejszało ryzyko do 0,5 proc. (pięć przypadków na 1000 porodów).

Młodsze kobiety, które zaszły w ciążę sześć miesięcy od wcześniejszego porodu były narażone na przedwczesny poród w 8,5 proc. przypadków (85 przypadków na 1000). Przy odstępie 18 miesięcy ryzyko spadało do 3,7 proc. (37 przypadków na 1000).

Czy to wysokie wskaźniki ryzyka? Dla porównania: wskaźnik ryzyka urodzenia dziecka z zespołem Downa to ok. 1,6 na 1000 porodów.

Zdaniem autorów pracy nie trzeba czekać aż 18 do 24 miesięcy (co sugerują aktualne zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia - WHO). Ponieważ jednak w badaniu uwzględnione zostały tylko kobiety z Kanady, nie wiadomo, na ile uniwersalny charakter mają uzyskane wyniki. Ponadto badanie nie uwzględniało – jak wskazują autorzy – takich czynników ryzyka dla zdrowia matki i dziecka, jak kwestie przemocy w związku.

jw/

Źródło:
Laura Schummers, Jennifer A. Hutcheon, Sonia Hernandez-Diaz, et al.: Association of Short Interpregnancy Interval With Pregnancy Outcomes According to Maternal Age in: JAMA Internal Medicine, 29.10.2018

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Adobe Stock

    Dziecko ze spektrum autyzmu ma inaczej, rodzice jego też

    Dziecko rozwijające się w spektrum autyzmu to wyzwanie dla rodzica. Życie z nim ma wiele odcieni. Zdarzają się wzloty i upadki, jak w życiu każdego, tylko trochę inaczej. Czym jest spektrum autyzmu w czterech ścianach, 24 godziny na dobę?  - Przyciągał uwagę jak magnes metal, pochłaniał mój czas – opisuje jedna z mam już prawie dorosłego syna z zespołem Aspergera.

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/digicomphoto

    Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

    Osoby wracające z tropików i mające objawy chorobowe powinny być prowadzone przez ośrodki kliniczne. Malaria to pierwsza choroba, która powinna przyjść lekarzowi do głowy, gdy pacjent wraca z Afryki. Na dzień dobry powinno się wykonać diagnostykę potwierdzającą lub wykluczającą tę chorobę – twierdzi prof. Krzysztof Korzeniewski, specjalista medycyny morskiej i tropikalnej, epidemiologii, dermatologii i wenerologii.

  • Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Szybki test diagnozujący endometriozę

  • Adobe

    Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

    W Polsce rośnie liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). W odróżnieniu od boreliozy, przeciwko KZM można się zaszczepić. Specjaliści zachęcają do immunizacji, bo choroba może mieć dramatyczny przebieg. A roznoszących KZM kleszczy, ze względu na ciepłe zimy, jest coraz więcej. 

  • Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek

  • Czego nie wiecie o wit. B