Mleko kobiece – najlepszy pokarm dla dziecka

Zastanawiasz się, czy karmić piersią? Ten film pozbawi Cię wątpliwości. Eksperci zalecają, aby mleko matki było jedynym pokarmem dziecka przez pierwszych 6 miesięcy życia.

Fot. PAP
Fot. PAP

Jest naprawdę wiele ważnych powodów, dla których mleko kobiece jest nazywane „złotym standardem” w żywieniu niemowląt.

- Mleko kobiece jest idealne pod względem składu biochemicznego, czyli zawartości tłuszczu, białka i węglowodanów, który bardzo trudno jest podrobić. Niemniej jednak, preparaty mlekozastępcze zawierają ten profil bardzo podobny. Gorzej jest z oligosacharydami, czyli z prebiotykami (substancjami, które wzmagają wzrost tzw. dobrych dla organizmu bakterii), jak i z całą gamą białek przeciwzapalnych: immunoglobulin i laktoferyny. Tych substancji nie daje się w tej chwili syntetycznie uzyskać – mówi dr hab. n.med. Jan Mazela, z Kliniki Zakażeń Noworodka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Ekspert podkreśla, że w świetle ostatnich badań wiadomo też, że mikrobiota, czyli profil bakterii mleka jest bardzo indywidualny i mama A ma inny profil od mamy B i od mamy C, a to wszystko jest dopasowane do mikroflory, którą ma dziecko w swojej jamie ustnej.

Z powodu tych i wielu innych przewag, jakie ma mleko kobiece i karmienie piersią, nad swoimi sztucznymi odpowiednikami, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka – o ile to tylko możliwe. Także później, w trakcie rozszerzania diety dziecka, poprzez wprowadzanie do niej różnych pokarmów uzupełniających, WHO zaleca kontynuowanie karmienia piersią – do drugiego roku życia.

Kiedy nie można karmić piersią

Okazuje się, że dla współczesnych mam temat karmienia piersią bywa źródłem sporego stresu.

- Nastały czasy, kiedy mamy chcą karmić piersią, ale jakoś tak niezwykle metodycznie do tego podchodzą. Chodzi o pociąg człowieka XXI-wieku, żeby nazwać wszystko dokładnie, precyzyjnie: co ile godzin, jak długo, ile jedna pierś, ile dwie piersi… Dobrze byłoby chyba odrzucić to ścisłe planowanie, to bardzo metodyczne podejście i zaufać temu, jak dziecko się przy piersi zachowuje, jak nasze ciało reaguje na karmienie. Jak pokonamy ten dylemat: “czy to na pewno jest poprawnie, tak, jak w książce to jest napisane”, to myślę, że będzie to prosta droga do sukcesu – przekonuje dr n. med. Monika Borkowska-Kłos, z Kliniki Zakażeń Noworodka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Poza lekarzami i położnymi, matki mogą obecnie szukać pomocy i rady w kwestiach karmienia piersią także u specjalistek laktacyjnych, a więc osób, które przeszły specjalne, profesjonalne kursy dotyczące zarówno teorii, jak i praktyki laktacji.

Są bowiem niestety różne sytuacje i momenty, w których karmienie piersią jest utrudnione lub wręcz niemożliwe. Jakie to powody?

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Polki zaniedbują badania piersi

Zachorowalność na raka piersi w Polsce rośnie. Do tego chorują coraz młodsze kobiety. Wielu przedwczesnych śmierci z tego powodu można by jednak uniknąć.

- Po stronie dziecka, jeśli istnieją jakieś wady rozwojowe ust, jamy ustnej, czy jamy nosowo-gardłowej, wtedy rzeczywiście karmienie piersią czasami może nie być skuteczne i trzeba przejść na karmienie smoczkiem, czy specjalnymi smoczkami – mówi Jan Mazela.

Po stronie mamy, wskazaniem do czasowej rezygnacji z karmienia piersią mogą być np.: chemioterapia, gruźlica, spożywanie niektórych leków hormonalnych lub spożywanie dużych dawek alkoholu. Warto jednak dodać, że przeciwwskazaniem do karmienia piersią nie jest już praktycznie żaden z antybiotyków.

Więcej informacji na temat w walorów mleka kobiecego można znaleźć m.in. na stronie internetowej Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej. O zasadach żywienia niemowląt i sposobie rozszerzania ich diety można dowiedzieć się więcej m.in. na stronach internetowych Instytutu Matki i Dziecka

vik, gap (zdrowie.pap.pl)

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Adobe Stock

    Dziecko ze spektrum autyzmu ma inaczej, rodzice jego też

    Dziecko rozwijające się w spektrum autyzmu to wyzwanie dla rodzica. Życie z nim ma wiele odcieni. Zdarzają się wzloty i upadki, jak w życiu każdego, tylko trochę inaczej. Czym jest spektrum autyzmu w czterech ścianach, 24 godziny na dobę?  - Przyciągał uwagę jak magnes metal, pochłaniał mój czas – opisuje jedna z mam już prawie dorosłego syna z zespołem Aspergera.

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Czy dieta wpływa na ADHD?

    Choć nadal brakuje jednoznacznych naukowych dowodów łączących zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) ze sposobem odżywiania, coraz więcej przesłanek skłania badaczy do uważniejszego przyglądania się temu zagadnieniu.

  • Polskie dzieci z szansą na refundację ultranowoczesnego leczenia białaczki

  • Zanim kupisz przeczytaj skład

  • Proste sposoby na upały

  • Kiedy rozpocząć ćwiczenia po porodzie?

  • Adobe Stock

    Jak rzucić palenie

    Wychodzenie z nałogu nikotynowego bywa długotrwałe, ponieważ nikotyna silnie uzależnia – pobudza mózgowy układ nagrody, wyzwalając dopaminę, czyli tzw. hormon szczęścia. To sprawia, że organizm zaczyna kojarzyć palenie z przyjemnością i ulgą, a zerwanie z tym mechanizmem wymaga czasu i zmiany nawyków. Trzeba nauczyć się zajmować i mózg, i ręce czymś innym oraz radzić sobie w sytuacjach, które uruchamiają odruch sięgania po nikotynę. O sposobach wychodzenia z nikotynizmu opowiada dr n. med. Magdalena Cedzyńska z Narodowego Instytutu Onkologii – PIB.

  • Afazja – odbiera język, zostawia rozum

  • Lato z komarami, swędzące lato

Serwisy ogólnodostępne PAP