Wcześniak: niemowlę specjalnej troski

Pojawienie się w domu wcześniaka stawia rodziców przed wieloma dylematami w codziennym życiu: nawet najprostsze rzeczy jak ubieranie czy wychodzenie na spacer nie jest bowiem oczywiste. Pewne jest, że wcześniak potrzebuje więcej troski.

Fot. PAP/M. Kmieciński
Fot. PAP/M. Kmieciński

Długość pobytu w szpitalu dziecka przedwcześnie urodzonego zależy od wielu czynników – przede wszystkim od tygodnia zakończenia ciąży, wagi urodzeniowej, stopnia wykształcenia i pracy poszczególnych narządów wewnętrznych. Warunkiem wypisu jest umiejętność samodzielnego oddychania i jedzenia. Maluch musi ważyć powyżej dwóch kilogramów. Zazwyczaj po kilku tygodniach trafia ze szpitala do domu.

Już w szpitalu rodzice zajmują się swoim malutkim dzieckiem i jest to dla niego nieoceniona pomoc. 

- Karmienie mlekiem mamy, przytulanie, kangurowanie – to najważniejsze rzeczy jakie można zrobić dla swojego dziecka po urodzeniu – mówi prof. Maria Kornacka wieloletnia kierowniczka Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka WUM w Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej i prezesem Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.

Podkreśla, że to nie jest tylko zadanie dla mamy, ale i dla ojca.

Fot. PAP

Soki owocowe niewskazane dla niemowląt

Nie tylko amerykańscy eksperci odradzają rodzicom podawanie soków owocowych niemowlętom. Zalecenia europejskie i polskie są zbieżne.

- Opieka i stymulacja wszystkich zmysłów, a więc czytanie, śpiewanie, opowiadanie o otaczającym świecie jeszcze siedząc przy inkubatorze jest niezwykle istotne. I koniecznie trzeba tym rodzicom uświadomić, że oni mogą w ten sposób zrobić dla swojego dziecka ogromnie dużo i że powinni włączyć się w ten proces - mówi. 

Jak długo wcześniak pozostaje wcześniakiem

Niektórzy mówią, że wcześniakiem jest się na całe życie. 

  • Według definicji WHO "wcześniak"  to dziecko urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży.
  • Co roku 28 tys. dzieci w Polsce rodzi się przed terminem, co stanowi 6% wszystkich urodzeń.
  • Wcześniaki rodzą się z masą urodzeniową nawet poniżej 1000 gramów i mieszczą się na jednej dłoni.
  • Co 10. dziecko na świecie jest wcześniakiem. 

- Mówiąc poważnie: technicznie trudno jest to określić i powiedzieć kiedy to się kończy. Jeśli nie ma żadnych następstw przedwczesnego przyjścia na świat, ubocznych skutków tego zdarzenia to w wieku 5-6 lat można zapomnieć o tym, że dziecko było wcześniakiem. Oczywiście są i takie dzieci, które przechodzą przez ten problem niemal niezauważalnie i właściwie już po kilku miesiącach można je traktować zupełnie normalnie. Niestety często jest to problem na wiele lat, a czasem i na całe życie – wyjaśnia prof. Kornacka.

Jednak przyznaje, że bardzo rzadko dzieci przechodzą przez wcześniactwo zupełnie bez żadnych problemów. 

- Wcześniactwo, szczególnie wczesne wcześniactwo wiąże się z ryzykiem wielu wad. Są trzy podstawowe ciężkie uszkodzenia związane z przedwczesnym przyjściem na świat: zmiany w mózgu, ciężka przewlekła choroba płuc i zmiany na dnie oka, czyli retinopatia. I te trzy czynniki wpływają niestety na zaburzony rozwój dzieci w przyszłości, musimy sobie z tego zdawać sprawę - wyjaśnia.

Fot. PAP/ Zdjęcie ilustracyjne

Gdy niemowlę się dusi

Prawie wszystkie dzieci do 2. roku życia przejdą zakażenie wirusem RS. U większości wywołuje zapalenie oskrzeli lub płuc. Do najgroźniejszych powikłań dochodzi u wcześniaków. Sześcioro z nich zmarło z tego powodu w ostatnim sezonie jesienno-zimowym.

Zaznacza, że jeżeli jednak tych ciężkich uszkodzeń nie  ma w okresie noworodkowym, jeżeli dziecko przeszło przez pierwsze miesiące życia bez tych problemów lub były one minimalne, to są ogromne szanse na to, aby wcześniactwo było niezauważalne w późniejszym życiu dziecka. 

Po szpitalu specjalna opieka

Przed wyjściem ze szpitala rodzice otrzymują listę zaleceń dotyczących samodzielnej opieki: karmienia, podawania odpowiednich leków i codziennej pielęgnacji, a także informację o konsultacjach ze specjalistami: okulistą oraz neurologiem. Jednak często na wiele pytań nie dostają odpowiedzi.
- Robimy wszystko, abyśmy mogli powiedzieć rodzicom: proszę swoje dziecko, które przy urodzeniu ważyło 700 gramów, po wypisie do domu traktować zupełnie normalnie. Ale trzeba pamiętać, że to dziecko wymaga większej stymulacji niż każde inne dziecko. Jak każde oczywiście potrzebuje miłości, dotyku, przytulania, uwagi, pokazywania świata. Ale jako wcześniak wymaga tego więcej. Trzeba go częściej przytulać, więcej mu czytać, więcej pokazywać świat, częściej śpiewać, czasem stymulować ruchowo pod okiem fizjoterapeuty i niestety czasem częściej jeździć z nim do specjalistów – mówi prof. Kornacka.

Monika Wysocka (zdrowie.pap.pl)

Źródła:

Fundacja Bank Mleka Kobiecego

Koalicja dla Wcześniaka

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

  • Adobe Stock

    Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

    U dziecka z trudnościami w czytaniu i pisaniu, które nie otrzyma odpowiedniego wsparcia, nieuchronnie pojawiają się niepowodzenia szkolne, które z czasem mogą doprowadzić do rozwoju wtórnych zaburzeń emocjonalnych. Lepiej więc nie lekceważyć pierwszych objawów dysleksji rozwojowej u dzieci. Dobrze też pamiętać, że dysleksja nie uniemożliwia uzyskiwania wielkich nawet osiągnięć. W gronie dyslektyków znajdziemy I. Newtona, J.Ch. Andersena i Agatę Christie.

  • Rys. PAP/j. Turczyk

    Jak się lepiej uczyć? Jest kilka trików

    Ręka do góry - kto lubił, albo lubi chodzić do szkoły! Kto lubi spędzać całe godziny w ławkach, wkuwać nazwy rzek, daty bitew albo zapamiętywać, co ma płucotchawki, a co nibynóżki? Czy pojawi się las rąk, czy może niezręczna cisza? Można chyba postawić orzechy przeciwko kamykom, że przynajmniej wiele osób będzie trzymało ręce w dole. Tylko dlaczego?

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku