Gdy niemowlę się dusi

Prawie wszystkie dzieci do 2. roku życia przejdą zakażenie wirusem RS. U większości wywołuje zapalenie oskrzeli lub płuc. Do najgroźniejszych powikłań dochodzi u wcześniaków. Sześcioro z nich zmarło z tego powodu w ostatnim sezonie jesienno-zimowym.

Fot. PAP/ Zdjęcie ilustracyjne
Fot. PAP/ Zdjęcie ilustracyjne

Dr Jan Mazela z Kliniki Neonatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu opowiada, że jeśli od października do końca kwietnia (wtedy trwa sezon zachorowań) mają informację z pogotowia, że jedzie do nich wcześniak, który ma duszności, lub dziecko donoszone, które nie chce jeść, jest apatyczne i ma podwyższoną temperaturę, to dla nich sygnał, że mogą mieć na oddziale noworodka zakażonego wirusem RS. Muszą dla niego przygotować izolatkę, bo wirus jest wysoce zakaźny. Dorosłe osoby wydzielają wirusa przez ok. 5 dni, małe dzieci - nawet 21 dni. Wirus poza organizmem przeżywa 12 godzin.

Wcześniak - definicja

Według definicji WHO wcześniak to dziecko urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży. Ponad 6 proc. dzieci w Polsce rodzi się przed terminem. Wcześniaki ważą nawet mniej niż 1000 gramów i mieszczą się w dłoni.
Fot. PAP

Soki owocowe niewskazane dla niemowląt

Nie tylko amerykańscy eksperci odradzają rodzicom podawanie soków owocowych niemowlętom. Zalecenia europejskie i polskie są zbieżne.

Syncytialny wirus nabłonka oddechowego (RSV, Respiratory Syncytial Virus) powoduje infekcje u ponad 80 proc. dzieci do 2. roku życia. Ponad 80 proc. niemowląt, hospitalizowanych z powodu tego zakażenia, nie ukończyło 6. miesiąca życia. Specjaliści podkreślają, że niemowlęta rzadko kaszlą, ale jak kaszlą, to zwykle jest to objaw infekcji spowodowanej tym patogenem.

- Najczęściej do zakażenia dochodzi między trzecim a czwartym miesiącem życia. Wtedy niemowlę traci immunoglobuliny, które otrzymuje od matki, a nie ma wytworzonych jeszcze swoich przeciwciał. Niemowlę zakaża się wirusem od rodzeństwa chodzącego do przedszkola lub szkoły albo od dorosłych – opowiada dr Mazela.

Wirus RS wciąż śmiertelnie groźny dla wcześniaków

O ile u dzieci urodzonych o czasie i osób dorosłych wirus wywołuje łagodny nieżyt górnych dróg oddechowych, o tyle dla dzieci urodzonych przedwcześnie może być śmiertelnie groźny. Infekcje u wcześniaków wywołane tym wirusem mogą powodować konieczność hospitalizacji w oddziałach intensywnej terapii ze względu na niewydolność oddechową, zagrożenie zatrzymania oddychania i konieczność stosowania wentylacji mechanicznej.

Z danych niemieckich wynika, że wcześniaki stanowiły 30 proc. infekcji spowodowanych RS, a śmiertelność wśród nich wynosiła aż 8,6 proc. (wśród noworodków donoszonych śmiertelność wyniosła 0,2 proc.). Wcześniaki gorzej przechodzą zakażenie wirusem RS z powodu niedojrzałego układu odpornościowego i niewykształconego w pełni układu oddechowego. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się także dzieci z dysplazją oskrzelowo-płucną, będącą skutkiem leczenia zaburzeń oddychania, a ta sprzyja zakażeniom.

Fot. PAP/M. Kmieciński

Wcześniak: niemowlę specjalnej troski

Pojawienie się w domu wcześniaka stawia rodziców przed wieloma dylematami w codziennym życiu: nawet najprostsze rzeczy jak ubieranie czy wychodzenie na spacer nie jest bowiem oczywiste. Pewne jest, że wcześniak potrzebuje więcej troski.

- Predyspozycja do zachorowania na ciężką postać zapalenia oskrzelików wywołanego przez wirus RS jest związana z tygodniem ciąży, w którym dziecko przyszło na świat. Niemowlęta urodzone między 29. a 32. tygodniem ciąży trzykrotnie częściej wymagają leczenia w oddziale intensywnej terapii niż wcześniaki urodzone w 35. tygodniu ciąży – podkreśla prof. Ewa Helwich, krajowy konsultant ds. neonatologii.

W sezonie 2016/2017 dwukrotnie wzrosła liczba wcześniaków hospitalizowanych z powodu zakażeń wirusem RS w porównaniu do poprzednich lat. Przynajmniej sześcioro zakażonych dzieci zmarło - tak wynika z danych opracowanych przez Krajowy Nadzór Neonatologiczny. Te dane nie są jednak kompletne, ponieważ nie na wszystkich oddziałach wykonywane są testy pozwalające wykryć czynnik chorobotwórczy wywołujący infekcję górnych dróg oddechowych (kosztują ok. 30 zł).

Testy, by uniknąć niepotrzebnej antybiotykoterapii

W 2001 roku przeprowadzono testy w kierunku RSV u dzieci do 2 roku życia, które były hospitalizowane z powodu infekcji dróg oddechowych w 6 dużych szpitalach w Polsce. Okazało się, że aż 40 proc. z nich było zakażonych wirusem RS.

- To bardzo ważne, by sprawdzić czynnik powodujący infekcję dróg oddechowych u dziecka poniżej pierwszego roku życia. Gdy wiemy, że sprawcą jest ten wirus, nie narażamy dzieci na niepotrzebną antybiotykoterpię - podkreśla dr Mazela.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Skala Apgar, czyli za co noworodek dostaje punkty

Pierwsze oceny dziecko dostaje już w pierwszej minucie jego życia - mowa o skali Apgar. Jeśli noworodek otrzyma 8-10 punktów, jego stan uważa się za dobry.

Prof. Ewa Helwich podkreśla, że nie opracowano jeszcze skutecznej szczepionki przeciwko wirusowi RS. Możliwa jest natomiast tzw. immunizacja bierna, czyli podawanie dziecku gotowych przeciwciał przeciwko wirusowi. Obecnie z takiej profilaktyki mogą skorzystać tylko niemowlęta urodzone przed 28. tygodniem ciąży i dzieci z dysplazją oskrzelowo-płucną. Lek podawany jest ambulatoryjnie w 28 ośrodkach. Dzieci co miesiąc otrzymują jedną dawkę immunoglobuliny od października do marca (program przewiduje podanie do pięciu dawek).

Lekarze neonatolodzy uważają, że immunoterapię powinno się rozszerzyć i stosować także u wcześniaków urodzonych między 29. a 32. tygodniem ciąży, ze względu na kilkukrotnie wyższą zachorowalność i śmiertelność w tej grupie dzieci, w porównaniu z noworodkami urodzonymi o czasie oraz u noworodków urodzonych z wadą serca.

- Gdy dziecko zachoruje, możemy je tylko leczyć objawowo. Tymczasem profilaktyczne podanie immunoglobuliny wcześniakom chroni je przed niebezpiecznymi powikłaniami. Wśród dzieci urodzonych przed czasem, które otrzymały immunoterapię, żadne nie zachorowało ciężko z powodu RS - dodaje prof. Ewa Helwich, krajowy konsultant ds. neonatologii.

Po infekcji mogą być poważne powikłania

Prof. Maria Borszewska-Kornacka, mazowiecki konsultant ds. neonatologii dodaje, że istniejące ograniczenia dotyczące podawania przeciwciał, sprawiają, że dochodzi do dramatycznych sytuacji w szpitalach.

Fot. PAP

Depresje w ciąży i poporodowa wpływają na rozwój dziecka

- Jak mam wytłumaczyć rodzicom bliźniaków, że jedno dziecko ma dysplazję oskrzelowo-płucną i możemy mu podać immunoterapię, a drugiemu, które jest w lepszym stanie, ale też jest niedojrzałe i wymaga profilaktyki, nie mogę już jej dać – podkreśla prof. Maria Borszewska-Kornacka.

Prof. Ryszard Lauterbach, kierownik Kliniki Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie dodaje, że zakażenie wirusem RS wśród wcześniaków powoduje duże powikłania w przyszłości. - Infekcja spowodowana wirusem RS hamuje rozwój – i tak niedojrzałego - układu oddechowego. Poza tym czterokrotnie zwiększa ryzyko astmy oskrzelowej w późniejszym czasie – podkreśla prof. Lauterbach. – Przez taką infekcję zmniejsza się także pojemność rzeczywista płuc w życiu dorosłym. Przejście infekcji spowodowanej wirusem RS u wcześniaków siedmiokrotnie zwiększa ryzyko zachrowania na inwazyjną chorobę pneumokokową w ciągu 30 dni po wypisaniu ze szpitala.

Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska (zdrowie.pap.pl)

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

  • Adobe Stock

    Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

    U dziecka z trudnościami w czytaniu i pisaniu, które nie otrzyma odpowiedniego wsparcia, nieuchronnie pojawiają się niepowodzenia szkolne, które z czasem mogą doprowadzić do rozwoju wtórnych zaburzeń emocjonalnych. Lepiej więc nie lekceważyć pierwszych objawów dysleksji rozwojowej u dzieci. Dobrze też pamiętać, że dysleksja nie uniemożliwia uzyskiwania wielkich nawet osiągnięć. W gronie dyslektyków znajdziemy I. Newtona, J.Ch. Andersena i Agatę Christie.

  • Rys. PAP/j. Turczyk

    Jak się lepiej uczyć? Jest kilka trików

    Ręka do góry - kto lubił, albo lubi chodzić do szkoły! Kto lubi spędzać całe godziny w ławkach, wkuwać nazwy rzek, daty bitew albo zapamiętywać, co ma płucotchawki, a co nibynóżki? Czy pojawi się las rąk, czy może niezręczna cisza? Można chyba postawić orzechy przeciwko kamykom, że przynajmniej wiele osób będzie trzymało ręce w dole. Tylko dlaczego?

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy