Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Przenosi się drogą kropelkową. Objawy COVID-19 to najczęściej gorączka, kaszel, duszności, problemy z oddychaniem, dodatkowo także bóle mięśni i zmęczenie. Mogą pojawić się także zaburzenia ze strony układu pokarmowego, np. biegunka. Choroba może mieć nagły początek. 

Szacuje się, że w 80 proc.  przypadków infekcja koronawirusem przebiega łagodnie lub wręcz bezobjawowo, jednak u pozostałych, kiedy dochodzi do rozwoju COVID-19, jej przebieg jest ciężki – występuje śródmiąższowe zapalenie płuc, którego powikłaniem jest ostra niewydolność oddechowa. W takiej sytuacji nie udaje się uratować pacjenta (ok.2–3 proc. chorych). Zauważono też, że im starszy pacjent, tym ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 większe.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) okres inkubacji, czyli czas od zakażenia pacjenta do wystąpienia pierwszych objawów waha się pomiędzy 1-14 dni, najczęściej jednak objawy pojawiają się w między 4. a 5. dniem od zakażenia. U części zakażonych objawy mogą w ogóle nie występować. Niestety osoby bez objawów mogą być źródłem zakażenia, choć wielu naukowców uważa, że poziom  zakaźności jest wówczas niższy niż u osób z objawami.

Zakazić się mogą osoby w każdym wieku, jednak osoby starsze, szczególnie te z istniejącymi schorzeniami przewlekłymi (takimi jak astma, cukrzyca, choroby serca) narażone są na cięższy przebieg choroby. 
W celu ochrony przed wirusem specjaliści zalecają przestrzeganie zasad higieny, a więc jak najczęstsze mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli mydło i woda nie są dostępne, dezynfekowanie rąk za pomocą preparatów odkażających, które zawierają co najmniej 60 proc. alkoholu.

Zaleca się także tzw. dystansowanie społeczne. Jeśli to możliwe, w kontaktach z innymi osobami należy zachować odległość ok. metrów. Specjaliści zalecają także unikanie dotykania rękoma twarzy, szczególnie okolicy ust, nosa i oczu.

Koronawirus SARS-CoV-2 nie jest odporny na wysoką temperaturę. Ponieważ ma otoczkę lipidową, na powierzchni niszczą go także detergenty oraz alkohol o stężeniu 60-70 proc.

Źródło: www.gov.pl, mp.pl

mw/jw
 

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

    Są różne typy cukrzycy. Często jednak wrzuca się je wszystkie do jednego worka, a to ogromny błąd. Czym jest cukrzyca typu 1, która dotyka ok. 10 proc. pacjentów z cukrzycą? Co wiadomo o przyczynach i jakie są jej objawy? – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Grzegorz Dzida, diabetolog z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy