Zaproszenie na rozmowę o technologii mRNA w szczepionkach przeciw COVID-19

Technologie wykorzystywane w szczepionkach mRNA - taki jest temat najbliższego edukacyjnego spotkania z cyklu eksperckich rozmów PAP poświęconych szczepieniom przeciw COVID-19. Gośćmi Serwisu Zdrowie będzie dwóch naukowców: prof. Jacek Jemielity z Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Fot. PAP
Fot. PAP

Będzie to drugie spotkanie z cyklu edukacyjnego „Zaszczepieni. Bezpieczni. Odpowiedzialni. Eksperckie rozmowy PAP”. 

W zaledwie rok od zdiagnozowania pierwszych przypadków zachorowań na COVID-19 możemy już korzystać ze skutecznego i bezpiecznego produktu leczniczego, jakim są szczepienia nowej generacji oparte na technologii mRNA. Eksperci zwracają uwagę, że to niezwykłe osiągnięcie nauki i medycyny. Na czym polega innowacyjność tej metody? Czemu nie powinniśmy obawiać się szczepionek wykorzystujących tę technologię? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą zaproszeni eksperci.

Rozmowa będzie transmitowana na stronach: https://zdrowie.pap.pl oraz https://pap-mediaroom.pl.

Eksperci będą odpowiadać również na Państwa pytania, dlatego zachęcamy do rejestracji pod linkiem: https://zoom.us/webinar/register/WN_eiDXBwE9S1Oc3aU1ntPaJw

Pytania będzie można zadawać pisemnie podczas wydarzenia przy pomocy sesji Q&A. Można je również przesyłać już teraz na adres zdrowie@pap.pl

Cykl spotkań realizowany jest w ramach edukacyjnego projektu „Science will win”, którego mecenasem jest firma Pfizer.
 

jw, zdrowie.pap.pl

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Polio: to ta choroba okaleczyła Fridę Kahlo… Czy może wrócić?

    Wizerunek znanej malarki kojarzy się z długimi spódnicami. Pod nimi skrywała defekt ciała, który pojawił się po przebyciu w dzieciństwie zakaźnej choroby – poliomyelitis. Wywołuje ją podstępny wirus. W Europie praktycznie już nie występuje; jednak w listopadzie w próbce ścieków komunalnych pobranej w Warszawie wykryto zmutowanego wirusa. Główny Inspektor Sanitarny określił, że to "sytuacja alertowa", choć niegroźna dla osób zaszczepionych.

  • PAP/M. Kmieciński

    Ruszają szczepienia przeciw COVID-19

    Jesień to czas infekcji układu oddechowego. Szczepienia przeciw grypie już trwają, teraz ruszają przeciw COVID-19. Warto to zrobić w czasie jednej wizyty w punkcie szczepień - w przychodni lub aptece. Eksperci zapewniają, że to zupełnie bezpieczne.

  • AdobeStock

    Jesteś w ciąży? Zaszczep się przeciw krztuścowi

    Szczepienie przeciw krztuścowi chroni kobietę zarówno w ciąży, jak i po porodzie oraz noworodka przed zachorowaniem i hospitalizacją w pierwszych miesiącach życia. Od dziś (15 października 2024 r.) ciężarne mogą bezpłatnie zaszczepić się w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

  • Fot.Kmieciński/PAP

    Skuteczna broń w walce z pneumokokami

    Pneumokoki są odpowiedzialne za najwyższą śmiertelność w grupie zakażeń bakteryjnych, a co gorsza - stają się oporne na antybiotyki. To właśnie te drobnoustroje doprowadzają m.in. do zapalenia płuc. A można się zaszczepić i zyskać dobrą ochronę.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Forsycja działa przeciwzapalnie

    Forsycja cieszy oko intensywnie żółtymi kwiatami już wczesną wiosną, ale od wieków jest też znana w tradycyjnej medycynie jako roślina lecznicza. W ostatnich latach właściwości tej rośliny zaczęły przyciągać uwagę badaczy. Polscy naukowcy zbadali jej zdolność do obniżania poziomu cytokin prozapalnych w organizmie, okazało się, że może łagodzić przebieg chorób o podłożu zapalnym.

  • Nowoczesne leczenie cukrzycy to inwestycja z wysoką stopą zwrotu

  • Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

  • Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

  • Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

  • AdobeStock/Photobank

    Depresja kasuje ochotę na życie

    „Kiedy miałam depresję, często udawałam, że wszystko jest dobrze. Chociaż moje przyjaciółki widziały, że coś się dzieje, potrafiłam postawić się na baczność i sprawiać wrażenie, że wszystko jest ok. Musiałam sama dojść do tego, że warto mówić otwarcie, ale to wymagało pozbycia się wstydu, uznania tego, że depresja to choroba” – mówi Gośka Serafin, dziennikarka, która w swoim podcaście „Bez Farbowania” pokazuje, że depresja to choroba, z którą można żyć i nie jest to powód do wstydu.

  • Odczulanie przywraca zdrowie

  • Spektrum autyzmu: diagnozy na wyrost czy faktyczny wzrost przypadków?