-
Ruszają szczepienia przeciw COVID-19
Jesień to czas infekcji układu oddechowego. Szczepienia przeciw grypie już trwają, teraz ruszają przeciw COVID-19. Warto to zrobić w czasie jednej wizyty w punkcie szczepień - w przychodni lub aptece. Eksperci zapewniają, że to zupełnie bezpieczne.
3 minuty czytania -
Więcej zachorowań na COVID, funkcjonujemy bez zmian
Od lipca zauważalny jest wyraźny wzrost liczby zachorowań na COVID-19, jednak specjaliści podkreślają, że dynamika zachorowań jest porównywalna do tej w ubiegłym roku o tej porze. W odpowiedzi na doniesienia medialne Główny Inspektor Sanitarny uspokaja, że w najbliższym czasie nie są planowane żadne nowe ograniczenia ani obowiązkowe działania prewencyjne.
2 minuty czytania -
Jak zdiagnozować long-covid?
Teraz long-covid diagnozowany jest na podstawie objawów zgłaszanych przez pacjenta - nie ma specyficznego testu. Ale być może taki się wkrótce pojawi. Jeśli potwierdzą się rezultaty uzyskane przez naukowców z kilku wiodących ośrodków w Stanach Zjednoczonych, będzie można opracować prosty test z krwi. Wyniki ich pracy badawczej zostały właśnie opublikowane w Nature.
3 minuty czytania -
Dlaczego niektórzy bezobjawowo przechodzą infekcję SARS-CoV-2?
Miałeś infekcję SARS-CoV-2, ale nie miałeś objawów? Być może za sprawą nowo zidentyfikowanej mutacji genu układu odpornościowego. To dzięki niej masz większą szansę na uniknięcie objawów zakażenia tym wirusem – wynika z badania naukowego opisanego w najnowszym wydaniu pisma „Nautre”.
3 minuty czytania -
Post-COVID może być większym ciosem niż COVID
Weszliśmy w erę post-COVID, czyli konsekwencji zdrowotnych związanych z przebyciem zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Jest już definicja tego zespołu, ale przed nami wiele niewiadomych, szczególnie w kontekście jesieni. Co nas czeka? Dlaczego post-COVID może okazać się większym ciosem niż COVID? – wyjaśniają prof. Andrzej M. Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego oraz dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych.
5 minut czytania -
Pacjent też człowiek
Doświadczenia związane z pandemią COVID-19 uświadomiły, że humanizacja medycyny nie polega tylko na grzeczności lub „byciu miłym”. Dbanie o godność pacjenta i budowanie z nim partnerskiej relacji, wpływa bowiem na efekty leczenia, a także na satysfakcję zawodową personelu medycznego - takie wnioski płyną z raportu „Humanizacja procesu leczenia i komunikacja kliniczna pomiędzy pacjentem a personelem medycznym w czasie pandemii COVID-19” przygotowanego przez zespół badaczy pod kierunkiem prof. Zbigniewa Izdebskiego z Wydziału Pedagogicznego UW.
7 minut czytania -
Od COVID-19 nie uciekniemy, pozostawia trwały ślad
Weszliśmy w czwarty rok z COVID-19 i choć sama choroba być może nie budzi już tylu emocji, to pozostawia w wielu przypadkach trwały ślad. Z danych epidemiologicznych wynika, że co drugi pacjent, który trafił do szpitala i co trzeci leczony ambulatoryjnie dotknięty będzie post-COVID. Czym jest ten zespół, dla kogo szczególnie jest niebezpieczny i jak zmienia się wraz z kolejnymi wariantami wirusa? – to jedne z pytań, na które odpowiedzieli eksperci w ramach „Rozmów eksperckich PAP”.
5 minut czytania -
COVID 19: Profilaktyka, leczenie, konsekwencje – 2. odcinek w środę 12 lipca
Jak wygląda obecnie przebieg COVID-19? Z jakimi objawami zgłaszają się do przychodni pacjenci? Czy najgorsze mamy już za sobą? I dlaczego post-COVID stał się ogromnym wyzwaniem dla ochrony zdrowia? - z tymi m.in. pytaniami zmierzą się w najbliższą środę zaroszeni eksperci: prof. Andrzej M. Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego i dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych. Start o godz. 10.00.
1 minuta czytania -
COVID już nie ekscytuje, ale post-covid ma się nieźle
Przestaliśmy się przejmować covidem, bo zachorowania są, ale łagodne. Nie zniknęło jednak ryzyko post-covid – dokuczliwych objawów, które mogą się pojawić w następstwie infekcji. O tym, co to jest post-covid, jakie są jego dominujące objawy, i jak ryzyko jego rozwoju można zmniejszyć, mówili w studio PAP eksperci: lekarz prof. Andrzej M. Fal z Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego i biolog prof. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
4 minuty czytania -
COVID-19: profilaktyka, leczenie, konsekwencje – cykl trzech webinarów
Co kryje się pod pojęciem post-COVID? Kto narażony jest najbardziej na ryzyko wystąpienia tego zespołu? Czy ciężki przebieg choroby zwiększa ryzyko wystąpienia tych dolegliwości? Jakie dysfunkcje organizmu powoduje i jakie objawy mogą o nim świadczyć? To jedne z wielu pytań, z którymi zmierzą się specjaliści w cyklu „Eksperckich rozmów PAP”.
1 minuta czytania
NAJNOWSZE
-
Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy
Są różne typy cukrzycy. Często jednak wrzuca się je wszystkie do jednego worka, a to ogromny błąd. Czym jest cukrzyca typu 1, która dotyka ok. 10 proc. pacjentów z cukrzycą? Co wiadomo o przyczynach i jakie są jej objawy? – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Grzegorz Dzida, diabetolog z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
-
Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?
-
Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test
-
Kiedy zacząć myć zęby dziecku?
-
Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne