Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
19.07.2023 , 15:30 Aktualizacja: 04.09.2023, 11:18
Materiał partnerski

Post-COVID może być większym ciosem niż COVID

Klaudia Torchała

Weszliśmy w erę post-COVID, czyli konsekwencji zdrowotnych związanych z przebyciem zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Jest już definicja tego zespołu, ale przed nami wiele niewiadomych, szczególnie w kontekście jesieni. Co nas czeka? Dlaczego post-COVID może okazać się większym ciosem niż COVID? – wyjaśniają prof. Andrzej M. Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego oraz dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

Fot. Kadr z materiału wideo Fot. Kadr z materiału wideo

Spotkanie z ekspertami odbyło się w ramach „Eksperckich rozmów PAP”, zorganizowanych we współpracy z Pfizer Polska. Eksperci byli zgodni, że przebieg choroby w tej chwili jest łagodniejszy. Wirus atakuje głównie górne drogi oddechowe, co nie oznacza, że należy tracić czujność. Dopóki wirus jest z nami, tak długo będzie mutował.  Na razie dominuje omikron. 

- Każdy subwariant powinien być coraz bardziej zakaźny, ale nie powinien być zabójczy – podkreślił prof. Fal . Wyjaśnił, że patogen, aby mieć szansę przeżyć musi rozprzestrzeniać się, ale jednocześnie uważać, by nie zabić żywiciela, czyli populacji ludzkiej.

Rzeczywiście objawy choroby jakie wywołują warianty omikrona są łagodniejsze. Lekarz rodzinny dr Michał Sutkowski przyznał, że codziennie przyjmuje pacjentów, ale w przychodni nie widać wielu infekcji związanych z koronawirusem. Jeśli pacjenci pojawiają się to z objawami górnych dróg oddechowych, czyli zapaleniem gardła, zatok. Przed nami jednak jesień i trudno przewidzieć, jaki będzie scenariusz.

-  Ostatni raz pacjenta z COVID miałem jakieś trzy tygodnie temu, co nic oczywiście nie oznacza w kontekście jesieni. Może być dobrze, a może być bardzo źle (...) Czuj duch, trzeba uważać. Omikron to na szczęście nie jest delta. Mamy wszyscy nadzieję, że będzie dobrze, ale jak będzie – znak zapytania – stwierdził dr Sutkowski.

Natomiast prof. Fal zwrócił uwagę na to, że w większości mutacje to są zdarzenia przypadkowe.

- Może się zdarzyć tak, że mutacja w najmniej oczekiwany sposób spowoduje, że będziemy mieli wariant o cięższym przebiegu klinicznym, ale na razie go nie mamy – przyznał ekspert. 

Post-COVID może być większym ciosem

Sama choroba być może zeszła na dalszy plan, ale to co w tej chwili budzi zaniepokojenie specjalistów i naukowców to narastający post-COVID. 

Jak wytłumaczył prof. Fal, pod tym pojęciem kryje się zespół objawów pojawiający się trzy miesiące po udowodnionej bądź wysoce prawdopodobnej infekcji SARS-CoV-2 i trwający nie krócej niż dwa miesiące. Definicja była potrzebna, by usystematyzować wiedzę i nie ujmować w tym zespole na przykład dolegliwości, które pojawiły się na chwilę po przebyciu COVID-19.  

Eksperci zwrócili też uwagę na to, że nawet u osób, których COVID-19 mocno nie dotknął i przeszły go bez większych problemów, mogą wystąpić dolegliwości i zaburzenia, które można uznać za post-COVID. 

- Problem polega na tym, że nawet bardzo łagodne przebycie choroby podstawowej, tego ostrego stanu infekcji SARS-CoV-2, nie niweluje do zera prawdopodobieństwa wystąpienia post-COVID – zaznaczył prof. Fal i dodał, że średnio co trzeci pacjent, który przechodził chorobę będzie miał jakieś objawy tego zespołu.

- Najczęściej mówimy o mgle pocovidowej, osłabieniu pamięci, koncentracji, zaburzeniach snu. Wcześniej to był głównie: zespół zmęczeniowy, zmniejszenie wydolności fizycznej, tachykardie, duszność. Rzeczywiście nie tylko w kontekście objawów ostrych wirus się zmienił, ale również tych objawów post-COVID. Coraz bardziej idą one w neurologię – przyznał prof. Fal.

Jednocześnie wskazał, że pojawiają się nierzadko też zaburzenia psychiatryczne.

- Post-COVID może być paradoksalnie długofalowo dużo większym ciosem dla ludzi niż sama ostra część epidemii – stwierdził ekspert.

Dr Sutkowski zaś przyznał, że post-COVID będzie „ogromnym problemem, choć nie tak spektakularnym, jak sama pandemia”. 

- Nie będzie takiego „wow”, ale będą się tliły te objawy, a pacjenci będą się kręcili od lekarza do lekarza - od neurologa do psychiatry po alergologa, kardiologa i wielu innych specjalistów. Będą to trudne przypadki do diagnostyki i będą wymagały ogromnych nakładów na ochronę zdrowia. Czeka nas era post-COVID. Obym się mylił, ale wydaje się, że to wszystko przed nami – powiedział dr Sutkowski.

Równocześnie prof. Fal zaznaczył, że w tej chwili eksperci zrzeszeni w ramach inicjatywy „Nauka Przeciw Pandemii” pracują nad kolejną publikacją, która uporządkuje wiedzę na temat post-COVID. 

- Będzie to pozycja, która zalgorytmizuje kategoryzację objawów. To znaczy objawy post-COVID postaramy się tak poukładać, żeby było jasne: „jeśli masz takie objawy, zrób to, pójdź do tego lekarza”. To będzie z myślą o lekarzach, ale też pacjentach – przyznała prof. Fal.

Dotychczasowe wyniki ich prac, które posumowały trzy lata pandemii dostępne są na stronie: https://naukaprzeciwpandemii.pl/.

Przed nami jesień i wiele niewiadomych

Eksperci odnosząc się do szczepień przypomnieli też, że skala zaszczepienia podstawową dawką wśród Polaków nie przekroczyła 60 proc. Dlatego też zalecają, by uzupełniać na bieżąco szczepienia. W szczególności powinny o tym pamiętać osoby narażone na ciężki przebieg COVID-19, czyli w wieku 60 lat i starsze, z chorobami przewlekłymi i osłabioną odpornością, ale także personel medyczny. Ta grupa od 15 kwietnia br. może przyjmować już  piątą dawkę szczepienia (trzecią przypominającą). 

- Wszystkie te szczepionki, które są na rynku dla osób dorosłych i nie tylko - pamiętajmy, że mamy grupę pediatryczną niewyszczepioną - są skuteczne, bezpieczne, spełniają wszystkie właściwe kryteria – powiedział dr Sutkowski.

Ponadto zaznaczył, że szczepionki będą dostosowywane, jak to ma miejsce w przypadku szczepionek przeciw innym chorobom, do aktualnych wariantów wirusa.

- Będą to zawsze szczepionki, tak jest chociażby w przypadku grypy, dostosowane do epidemiologii – podkreślił lekarz rodzinny.

Nadchodząca jesień to również wyzwanie dla samorządów, zarządzających dużymi firmami, placówkami oświatowymi, medycznymi czy urzędami, choć to my sami – jak podkreślili eksperci - powinniśmy brać zdrowie we własne ręce. 

- To my powinniśmy brać odpowiedzialność za swoje zdrowie. To nasza decyzja o szczepieniu jest tą kluczową – wskazał dr Sutkowski.

Dodał, że istotne jest to, by zarządzający promowali dbałość o zdrowie, zachowali pewne elastyczne podejście do zmieniającej się sytuacji epidemicznej, jak również nie zapominali o upowszechnianiu prostych  zasad, które pozwalają na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa w dużych skupiskach ludzkich – dystans, dezynfekcja czy maseczki.
 

Klaudia Torchała, zdrowie.pap.pl

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Za materiał opublikowany jako "informacja prasowa" w „Serwisie Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jej nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji prasowej”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. Zdjęcie załączone do informacji prasowej można bezpłatnie wykorzystać wyłącznie z treścią niniejszej informacji. Materiały oznaczone jako „materiał partnerski” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami, instytucjami lub organizacjami w ramach umów na obsługę medialną. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3277

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.