-
Spastyczność w porażeniu mózgowym – terapia jest, ale…
Spastyczność to jeden z głównych objawów mózgowego porażenia dziecięcego. W jej leczeniu dokonał się przełom - młodzi pacjenci mają dostęp do skutecznej i bezpiecznej terapii. Jednak, gdy wchodzą w dorosłość muszą kontynuować leczenie innym niż dotychczas preparatem. Dlaczego? Odpowiedź tkwi w zapisach programów lekowych, które powinno się ujednolicić.
3 minuty czytania -
Atak padaczki – co robić?
Padaczkę ma ok. 65 mln osób na świecie, w Polsce przypadków tej choroby wśród dzieci i młodzieży - jak pokazały dane NFZ - przybywa. Wzrasta też liczba udzielanych świadczeń. Z czego ten wzrost może wynikać? Czym w ogóle jest padaczka, jakie mity jej towarzyszą i jak reagować, gdy jesteśmy świadkami napadu padaczkowego?
5 minut czytania -
Eksperci: w neurologii mamy coraz lepsze leki, potrzebna jest reorganizacja systemu
Pacjenci neurologiczni mają coraz lepszy dostęp do nowoczesnych i skutecznych leków, potrzebna jest jednak reorganizacja lecznictwa neurologicznego i zwiększenia nakładów z budżetu, bo zapadalność na choroby neurologiczne szybko rośnie - ocenili eksperci uczestniczący w debacie na temat wyzwań diagnostycznych i terapeutycznych w neurologii.
5 minut czytania -
5 milionów Polek i Polaków wymaga pomocy neurologicznej
W ciągu swego życia co trzeci Polak zachoruje na chorobę układu nerwowego. Już teraz ok. 5 mln Polek i Polaków wymaga pomocy neurologicznej, a choroby układu nerwowego stają się coraz większym wyzwaniem dla systemu opieki zdrowotnej. Dzięki nowym lekom i terapiom większość chorób można skutecznie leczyć - mówią eksperci.
5 minut czytania -
Dystonia: mimowolne ruchy, które trzeba leczyć u neurologa
Silne napięcie mięśni, mimowolne powtarzające się ruchy, wygięcie ciała – tak objawia się dystonia, źródło olbrzymiego cierpienia nawet pół miliona Europejczyków. Występuje w przebiegu różnych chorób, a czasem jest samodzielną jednostką chorobową. Medycyna ma jednak ofertę pomocy dla tej grupy pacjentów - kluczem jest właściwa diagnoza i szybkie wdrożenie odpowiedniej terapii. Często pomaga jedna z najsilniejszych trucizn.
7 minut czytania -
Padaczka u dzieci to nie zawsze drgawki
Atak padaczki u dziecka może wyglądać jak chwilowe zamyślenie – mówi prof. Sergiusz Jóźwiak, kierownik Kliniki Neurologii Dziecięcej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Dowiedz się jakie mogą być przyczyny tej choroby i na czym polega diagnoza.
Prof. Sergiusz Jóźwiak7 minut czytania
NAJNOWSZE
-
Pierwsza pomoc emocjonalna w kryzysie – zasada czterech „Z”
Pierwszej pomocy emocjonalnej może udzielić każdy, kto dostrzeże u innej osoby niepokojące objawy, które mogą być sygnałem kryzysu psychicznego. Obowiązuje tutaj zasada czterech „Z”. Na czym ona polega — wyjaśnia Lucyna Kicińska, ekspertka Biura ds. Zapobiegania Samobójstwom w warszawskim Instytucie Psychiatrii i Neurologii.
-
Mleko kobiece to nie tylko pokarm
-
Złote zasady opieki senioralnej
-
Sekret dobrej laktacji i pielęgnacja noworodka
-
Wyzwania dla kolan: mobilność i stabilność