-
Poezja ma większą moc niż myślisz
Platon nie widział miejsca dla poetów i poezji w idealnym państwie, ale jego postulat tylko przyczynia się do tym większego uznania jej siły oddziaływania na jednostki i społeczeństwo. We współczesności poezja wciąż jest czytana i tworzona, choć tomiki raczej nie są często kupowane w księgarniach - wiersze przeniosły się do internetu. Poezja może wpływać na zdrowie - koi samotność, może wspierać w trudnym leczeniu. Jej czytanie, zwłaszcza głośne, reguluje oddech i synchronizuje pracę serca. Jesienne ponure wieczory to doskonały moment na wiersze.
5 minut czytania -
EY Polska, Fundacja Zaczytani oraz Fundacja JiM edukują młodzież na temat neuroróżnorodności
Materiał promocyjnyFrustracja, brak motywacji, niezrozumienie, trudność w nawiązywaniu relacji - to codzienność uczniów nauroatypowych. Zarówno nauczyciele, jak i rówieśnicy tych uczniów nie zawsze wiedzą, co mogą zrobić, żeby szkoła była dla nich przyjaznym miejscem. Dlatego Fundacja Zaczytani, we współpracy z EY i Fundacją JiM przygotowała opowieść o neuroatypowości w formie audiobooka dla młodzieży. “Czasem idzie się przed sobą” to historia, która uczy, że świat jest ciekawy w swojej różnorodności.
2 minuty czytania -
Dlaczego dzieci z autyzmem warto uczyć czytać już w 1. roku życia?
Wczesna nauka czytania to droga do nauki mówienia dzieci w spektrum autyzmu. Do trzeciego roku życia dziecko bardzo gwałtownie zmienia swoją korę mózgową. Te pierwsze trzy lata dziecka mogą być kluczowe dla terapii, a okazuje się, nauka czytania doskonale buduje nowe połączenia w korze mózgowej – przekonuje prof. zw. dr hab. Jagoda Cieszyńska-Rożek, psycholog, logopeda z Instytutu Nauk o Zdrowiu, Katedra Logopedii i Zaburzeń Rozwoju, Uniwersytet im. KEN, Centrum Metody Krakowskiej.
7 minut czytania -
Czytanie książek: siedem korzyści dla zdrowia
Wytrawny czytelnik wie, że czytanie to fascynująca przygoda. Ale ma ono także wymierne korzyści dla zdrowia. Biblioterapia zaś pomaga poradzić sobie z poważnymi kłopotami.
6 minut czytania
NAJNOWSZE
-
Halitoza – oddech, który nie pachnie miętą
Halitoza to dolegliwość, o której wzmiankowano już w Księdze Hioba, a i w dzisiejszych czasach nie należy wcale do rzadkości. Wynika głównie z nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, ale może też być objawem choroby – w niekontrolowanym przebiegu cukrzycy typu 1 może pojawiać się aceton, przypominający zapach kwaśnych jabłek.
-
Gdy mleko kobiece staje się darem
-
Kotlet sojowy kontra schabowy
-
Nieśmiałość można zwalczyć
-
Gdy śliskie chodniki, bądź jak... pingwin