Materiał promocyjny

EY Polska, Fundacja Zaczytani oraz Fundacja JiM edukują młodzież na temat neuroróżnorodności 

Frustracja, brak motywacji, niezrozumienie, trudność w nawiązywaniu relacji - to codzienność uczniów nauroatypowych. Zarówno nauczyciele, jak i rówieśnicy tych uczniów nie zawsze wiedzą, co mogą zrobić, żeby szkoła była dla nich przyjaznym miejscem. Dlatego Fundacja Zaczytani, we współpracy z EY i Fundacją JiM przygotowała opowieść o neuroatypowości w formie audiobooka dla młodzieży. “Czasem idzie się przed sobą” to historia, która uczy, że świat jest ciekawy w swojej różnorodności.

Grafika: zaczytani.org
Grafika: zaczytani.org

Każdy rodzic, wychowawca czy pedagog ma pod ręką proste, a jednocześnie bardzo skuteczne narzędzie. Dobra lektura, wspólna rozmowa są w stanie zdziałać więcej w rozwoju nastolatka niż godziny spędzone na szkoleniach w dorosłym wieku.

Wpisując się w tę potrzebę i chcąc wspierać podnoszenie świadomości z zakresu neuroróżnorodności i tolerancji, EY Polska, Fundacja Zaczytani oraz Fundacja JiM prezentują opowiadanie edukacyjne „Czasem idzie się przed sobą” przeznaczone dla młodzieży w wieku 13-16 lat oraz audiobook zrealizowany na podstawie opowiadania. Obie publikacje nie tylko mogą zainspirować młodzież do pogłębienia wiedzy o różnicach w zachowaniu i postrzeganiu świata przez osoby neuroatypowe, mają także na celu skłonić młodych ludzi do refleksji nad relacjami i współdziałaniem. Opowieść uczy empatii, zrozumienia i otwartości w działaniu na rzecz wspólnej, dobrej przyszłości. Wraz z opowiadaniem powstał też materiał ze wskazówkami dla nauczycieli i rodziców jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o neuroróżnorodności.

„Zaangażowaliśmy się w powstanie audiobooka by edukować społeczeństwo na temat neuroróżnorodności  oraz wspierać rozwój emocjonalny i społeczny młodzieży. Chcemy dać siłę młodym ludziom, żeby niezależnie od tego jaki mają neurotyp, mogli w siebie uwierzyć, znaleźć swoją pasję, miejsce w życiu. Żeby każdy młody człowiek w Polsce miał szansę zrealizować swój potencjał” - mówi Tomasz Michałowicz, prezes Fundacji JiM.

Opowiadanie edukacyjne "Czasem idzie się przed sobą" jest jednym z elementów kampanii Fundacji JiM "Uważna Szkoła". Kampania ma na celu zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby uczniów neuroatypowych oraz poprawę ich sytuacji. To nie uczniowie muszą się zmienić, a szkoła. W ramach kampanii fundacja edukuje również nauczycieli i pracowników oświaty, udostępniając bezpłatne szkolenie "Szkoła uważna na autyzm", a także wspiera rodziców eksperckim poradnikiem "Moje wspaniałe dziecko". Wszystkie materiały dostępne są na stronie: https://uwaznaszkola.org/ 

Opowiadanie w formie audiobooka lub PDF oraz materiał ekspercki "Przez neuroróżnorodność do lepszego świata" można pobrać na stronie kampanii, w zakładce audiobook: https://uwaznaszkola.org/audiobook/ 

Źródło informacji: PAP MediaRoom
 

ZOBACZ PODOBNE

  • RAK STOP - informacja prasowa

    Materiał promocyjny

    Jak ograniczyć śmiertelność z powodu raka piersi? Eksperci apelują o szerszy dostęp do nowoczesnych narzędzi diagnostycznych i podkreślają emocjonalny wymiar choroby. 13 maja br. w Sejmie RP odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Profilaktyki Nowotworowej – RAK STOP, poświęcone jednemu z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych w Polsce: jak skutecznie zmniejszyć śmiertelność z powodu raka piersi i zachęcić kobiety do badań profilaktycznych. W gronie ekspertów i pacjentek wiele miejsca poświęcono potrzebie spersonalizowanego leczenia, roli testów wielogenowych oraz emocjonalnemu wymiarowi choroby, o którym wciąż mówi się zbyt rzadko.

  • Supermoce ludzkiego ciała

    W dzisiejszym świecie, gdzie klimatyzacja ratuje nas od upałów, a aspiryna od gorączki, łatwo zapomnieć, że nasze ciała to prawdziwe maszyny przetrwania. Zanim zbudowaliśmy domy, wytworzyliśmy ciepłe odzienie, zanim ktoś wpadł na pomysł centralnego ogrzewania – byliśmy zdani wyłącznie na nasze biologiczne możliwości. I właśnie tam, w głębi naszego ciała, ukryte są historie adaptacji tak niesamowitych, że brzmią niemal jak fantastyka naukowa.

  • Oddychaj wolniej

    Powolne oddychanie pomaga nie tylko w codziennym stresie, ale i w łagodzeniu skutków zaburzeń nerwicowych czy PTSD. Według najnowszych badań kontrolowane wdechy i wydechy obniżają ciśnienie krwi, pozwalają zasnąć i poprawiają funkcje poznawcze.

  • AdobeStock

    VR - nowe narzędzie do leczenia fobii

    Zdaniem dr Agnieszki Popławskiej, Kierownika Zakładu Psychologii Organizacji i Marketingu Uniwersytetu SWPS w Sopocie psychoterapie z wykorzystaniem AI to tylko kwestia czasu. VR-owe gogle są już powszechne, teraz czas na specjalne VR-owe pokoje, gdzie można np. zmierzyć się z fobiami albo popracować nad uzależnieniami. Specjalistka przekonuje, że terapia wspomagana VR daje dużo lepsze efekty.

NAJNOWSZE

  • Badanie: większość Polaków za zakazem reklam alkoholu

    Piwo to najczęstszy wybór młodzieży sięgającej po alkohol po raz pierwszy. Nie można w tym kontekście nie wspomnieć o oddziaływaniu reklam, nawet jeśli na ekranie lub billboardzie pojawia się etykieta „zero procent”. Dlatego Fundacja GrowSpace rusza z kampanią antyalkoholową „Zero procent prawdy”. Zlecony przez nią sondaż potwierdza słuszność tej decyzji.

  • Trzeba śledziony, by wyleczyć serce

  • Badania kliniczne szansą chorych na raka dzieci

  • Ćwicz dla siebie i dziecka

  • Czerniak – 5 liter, które ratują życie

  • AdobeStock

    VR - nowe narzędzie do leczenia fobii

    Zdaniem dr Agnieszki Popławskiej, Kierownika Zakładu Psychologii Organizacji i Marketingu Uniwersytetu SWPS w Sopocie psychoterapie z wykorzystaniem AI to tylko kwestia czasu. VR-owe gogle są już powszechne, teraz czas na specjalne VR-owe pokoje, gdzie można np. zmierzyć się z fobiami albo popracować nad uzależnieniami. Specjalistka przekonuje, że terapia wspomagana VR daje dużo lepsze efekty.

  • Źródło głosu

  • Supermoce ludzkiego ciała

Serwisy ogólnodostępne PAP