Materiał promocyjny

EY Polska, Fundacja Zaczytani oraz Fundacja JiM edukują młodzież na temat neuroróżnorodności 

Frustracja, brak motywacji, niezrozumienie, trudność w nawiązywaniu relacji - to codzienność uczniów nauroatypowych. Zarówno nauczyciele, jak i rówieśnicy tych uczniów nie zawsze wiedzą, co mogą zrobić, żeby szkoła była dla nich przyjaznym miejscem. Dlatego Fundacja Zaczytani, we współpracy z EY i Fundacją JiM przygotowała opowieść o neuroatypowości w formie audiobooka dla młodzieży. “Czasem idzie się przed sobą” to historia, która uczy, że świat jest ciekawy w swojej różnorodności.

Grafika: zaczytani.org
Grafika: zaczytani.org

Każdy rodzic, wychowawca czy pedagog ma pod ręką proste, a jednocześnie bardzo skuteczne narzędzie. Dobra lektura, wspólna rozmowa są w stanie zdziałać więcej w rozwoju nastolatka niż godziny spędzone na szkoleniach w dorosłym wieku.

Wpisując się w tę potrzebę i chcąc wspierać podnoszenie świadomości z zakresu neuroróżnorodności i tolerancji, EY Polska, Fundacja Zaczytani oraz Fundacja JiM prezentują opowiadanie edukacyjne „Czasem idzie się przed sobą” przeznaczone dla młodzieży w wieku 13-16 lat oraz audiobook zrealizowany na podstawie opowiadania. Obie publikacje nie tylko mogą zainspirować młodzież do pogłębienia wiedzy o różnicach w zachowaniu i postrzeganiu świata przez osoby neuroatypowe, mają także na celu skłonić młodych ludzi do refleksji nad relacjami i współdziałaniem. Opowieść uczy empatii, zrozumienia i otwartości w działaniu na rzecz wspólnej, dobrej przyszłości. Wraz z opowiadaniem powstał też materiał ze wskazówkami dla nauczycieli i rodziców jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o neuroróżnorodności.

„Zaangażowaliśmy się w powstanie audiobooka by edukować społeczeństwo na temat neuroróżnorodności  oraz wspierać rozwój emocjonalny i społeczny młodzieży. Chcemy dać siłę młodym ludziom, żeby niezależnie od tego jaki mają neurotyp, mogli w siebie uwierzyć, znaleźć swoją pasję, miejsce w życiu. Żeby każdy młody człowiek w Polsce miał szansę zrealizować swój potencjał” - mówi Tomasz Michałowicz, prezes Fundacji JiM.

Opowiadanie edukacyjne "Czasem idzie się przed sobą" jest jednym z elementów kampanii Fundacji JiM "Uważna Szkoła". Kampania ma na celu zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby uczniów neuroatypowych oraz poprawę ich sytuacji. To nie uczniowie muszą się zmienić, a szkoła. W ramach kampanii fundacja edukuje również nauczycieli i pracowników oświaty, udostępniając bezpłatne szkolenie "Szkoła uważna na autyzm", a także wspiera rodziców eksperckim poradnikiem "Moje wspaniałe dziecko". Wszystkie materiały dostępne są na stronie: https://uwaznaszkola.org/ 

Opowiadanie w formie audiobooka lub PDF oraz materiał ekspercki "Przez neuroróżnorodność do lepszego świata" można pobrać na stronie kampanii, w zakładce audiobook: https://uwaznaszkola.org/audiobook/ 

Źródło informacji: PAP MediaRoom
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Fundacja Instytut Ochrony Zdrowia

    Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

    Materiał promocyjny

    O wprowadzenie do bilansu zdrowia dwulatka oceny obecności sygnałów mogących wskazywać na zaburzenia ze spektrum autyzmu - apelują konsultanci krajowi, klinicyści i eksperci, ponieważ tylko wczesne rozpoczęcie terapii może przynieść oczekiwane efekty. Potrzebne są też wytyczne dla placówek ochrony zdrowia i oświaty dotyczące ich współpracy, uprządkowania i wystandaryzowania ścieżki diagnostycznej.

  • Adobe Stock

    Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

    Warto dziecku wyjaśniać od samego początku, czym jest śmierć, nazywając rzeczy wprost. Dziecko może nie zrozumieć, co znaczy „odeszła”, „jest w niebie” – mówi Serwisowi Zdrowie Milena Pacuda, psycholożka i psychoterapeutka zajmująca się m.in. traumą i żałobą.

  • Adobe Stock

    Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk

    Co najmniej 475 300 dzieci i 2 121 placówek oświatowych z Polski oraz 9 polonijnych weźmie udział w Niebieskich Igrzyskach, by integrować i szerzyć wiedzę o spektrum autyzmu. Jest jeszcze czas, by dołączyć.

  • Adobe Stock

    Wstęp do diagnozy autyzmu w bilansie dwulatka

    Bilans dwulatka powinien zawierać ocenę rozwoju nie tylko fizycznego, psychoruchowego, ale także psychicznego. W gabinecie pediatry można wychwycić pewne symptomy, które mogą wskazywać na spektrum autyzmu. Do tego jednak potrzebna jest wiedza, ale także poszerzona obserwacja dziecka, głównie w kontekście zachowań społecznych, oraz narzędzie – wystandaryzowany kwestionariusz. To wszystko mogłoby się zmieścić w 15 minutach.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek

    Oprócz problemów z układem krwionośnym i nerkami, nadmiar soli może sprzyjać różnym zaburzeniom ciała oraz umysłu. Naukowcy donoszą o zwiększonym ryzyku cukrzycy, alergii czy depresji.

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk

  • Wstęp do diagnozy autyzmu w bilansie dwulatka

  • AdobeStock

    Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

    Niemal 30 proc. dzieci w wieku szkolnym choruje przewlekle, spora część z nich wiele czasu spędza w szpitalu. Częsta lub dłuższa hospitalizacja sprawia, że po powrocie do szkoły mają zaległości, które trudno im nadrobić. Aby tego uniknąć, mogą uczestniczyć w zajęciach szkoły przyszpitalnej. Ale edukacja to nie jedyna rola tych placówek.

  • Czego nie wiecie o wit. B

  • Szybki test diagnozujący endometriozę