Tag:
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Dlaczego z lekarzem POZ warto porozmawiać o (medycznej) historii rodziny

    Przypadki raka w rodzinie? Zawały i udary w młodym wieku? To informacje, które warto przekazać lekarzowi POZ. Jeśli są istotne z medycznego punktu widzenia, może on skierować pacjenta do poradni genetycznej na bezpłatną poradę. Wiedza o tym, co siedzi w naszych genach, ma potencjał ratowania zdrowia i życia. Uwaga! Nie ma sensu, by każdy robił sobie test genetyczny. Dowiedz się więcej.

    7 minut czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Ważny postulat na już: uporządkować rynek badań genetycznych

    Czy warto fetyszyzować badania genetyczne? Nie. Pacjenci często ponoszą bezsensowny wysiłek finansowy, otrzymują pocztą wynik, z którego – jak przekonują lekarze - niewiele wynika. Zdaniem specjalistów, potrzebne jest odpowiednie prawo, które ureguluje badania genetyczne. Trzeba też rozpropagować wśród lekarzy możliwość zlecania diagnostyki molekularnej w uzasadnionych przypadkach. Takie badania są refundowane!

    7 minut czytania
  • Fot. Pexels

    Kiedy warto wykonać badanie kariotypu?

    Badanie kariotypu służy do oceny liczby oraz struktury wszystkich chromosomów obecnych w komórkach pacjenta za pomocą analizy mikroskopowej. Pozwala ono wykryć nieprawidłowości w liczbie oraz strukturze chromosomów, które mogą być przyczyną poronień, problemów z płodnością oraz powstawania wad wrodzonych. Na czym polega badanie kariotypu oraz kiedy należy je wykonać? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

    3 minuty czytania
  • Fot. Jacek Turczyk/PAP

    Jest sposób na wczesne wykrycie raka

    Jest wiele objawów, które mogą sugerować rozwój choroby nowotworowej. Na co zwrócić uwagę i dlaczego badania kontrolne są tak istotne dla zachowania zdrowia, opowiada prezes Polskiej Unii Onkologii Janusz Meder.

    Dr Janusz Meder, onkolog i radioterapeuta
    11 minut czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Testy genetyczne: kiedy i czy warto?

    W Internecie znajdziemy niezliczone informacje o tym, co można zbadać i jak wiele danych ukrytych jest w cząsteczce DNA. Za kilka tysięcy złotych można wykonać tzw. analizę całego genomu albo eksomu. Innymi słowy: przeczytać cały swój DNA (w przypadku genomu) albo jego część - kodujące fragmenty genów (tzw. eksom). Uwaga! To nie to samo, co zrozumieć.

    Dr n. med. Katarzyna Wertheim-Tysarowska
    6 minut czytania

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk

    Co najmniej 475 300 dzieci i 2 121 placówek oświatowych z Polski oraz 9 polonijnych weźmie udział w Niebieskich Igrzyskach, by integrować i szerzyć wiedzę o spektrum autyzmu. Jest jeszcze czas, by dołączyć.

  • Brak apetytu to wina nowotworu

  • Nieswoiste Choroby Zapalne Jelit spychają pacjentów na drugi tor

  • Operacja bariatryczna to nie koniec choroby otyłościowej

  • Polscy naukowcy na tropie nowych leków w SM i chorobie Crohna

  • Adobe Stock

    Szybki test diagnozujący endometriozę

    Endometrioza, która dotyka nawet 10 proc. kobiet w wieku rozrodczym, to wyzwanie diagnostyczne. Od pierwszych objawów do jej rozpoznania upływa średnio nawet 6 lat. Niedawno pojawiała się szansa na przyspieszenie diagnozy – szybki test EndoRNA. W pięciu ośrodkach w Polsce ruszyło badanie Agencji Badań Medycznych weryfikujące tę metodę. Gdyby wypadło pomyślnie, jest szansa na to, że test trafi do gabinetów nawet z końcem 2026 roku.

  • Problem z węchem może oznaczać chorobę

  • 8 powodów, by porządnie się wyspać