-
Gdy szczepienie samo przychodzi do dziecka
Wraz z pierwszym dzwonkiem do szkół zawitała możliwość bezpłatnego zaszczepienia dzieci w wieku 9-14 lat przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) wywołującego nowotwory m.in. głowy, gardła i szyjki macicy. Wystarczy pisemna zgoda rodzica. Z tym szczepieniem jesteśmy w tyle, choć szczepionka jest zarejestrowana od osiemnastu lat, a niektóre europejskie kraje m.in. Szwecja i Portugalia uodporniły już blisko 90 proc. swoich nastolatków.
-
Przeciwdziałanie HPV – niezbędna edukacja i ułatwienie dostępu do szczepień
Materiał promocyjnyEdukacja w zakresie profilaktyki wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) oraz skrócenie ścieżki pacjenta i umożliwienie wykonywania szczepień przeciw HPV przez wszystkie przychodnie w ramach POZ są kluczowe dla zwiększenia liczby szczepień przeciw tej chorobie – to konkluzja spotkania Parlamentarnego Zespołu Praw Kobiet.
-
HPV: jak można się nim zarazić i przed nim chronić
Strzała amora, randki, bliskość, seks i… niechciany prezent – w postaci wirusa brodawczaka ludzkiego – HPV. Jest jednym z najczęściej występujących patogenów organizmu ludzkiego. Szerzy się przede wszystkim drogą kontaktów seksualnych.
NAJNOWSZE
-
Orgazm, czyli zmieniony stan świadomości
W procesie dochodzenia do orgazmu zachodzą bardzo istotne zmiany w układzie nerwowym. W uproszczeniu, zmniejsza się aktywność mózgu związana ze świadomą kontrolą, a uruchamia ośrodek związany z nagrodą – wyjaśnia prof. Michał Lew-Starowicz, kierownik Kliniki Psychiatrii CMKP.
-
Pacjenci onkologiczni nie wiedzą, że płodność można zabezpieczyć
Patronat Serwisu Zdrowie -
Sztuczna inteligencja pomoże przy porodach, ale odpowiedzialność pozostanie po stronie lekarza
Patronat Serwisu Zdrowie -
Spadek libido po 50-tce? Są na to sposoby
Patronat Serwisu Zdrowie -
Tatuaż z wakacji to ryzyko zakażeń