Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
05.09.2024 , 11:15 Aktualizacja: 06.09.2024, 15:30

Gdy szczepienie samo przychodzi do dziecka

Klaudia Torchała

Wraz z pierwszym dzwonkiem do szkół zawitała możliwość bezpłatnego zaszczepienia dzieci w wieku 9-14 lat przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) wywołującego nowotwory m.in. głowy, gardła i szyjki macicy. Wystarczy pisemna zgoda rodzica. Z tym szczepieniem jesteśmy w tyle, choć szczepionka jest zarejestrowana od osiemnastu lat, a niektóre europejskie kraje m.in. Szwecja i Portugalia uodporniły już blisko 90 proc. swoich nastolatków.

Fot.P.Werewka/PAP Fot.P.Werewka/PAP

Od dawna eksperci wskazywali, że szczepienia przeciw wirusowi HPV trzeba maksymalnie ułatwić. Ma w tym pomóc możliwość wykonania ich w szkołach. Od 1 września br. ruszył program Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczący bezpłatnych i dobrowolnych szczepień uczniów przeciw wirusowi HPV. Teraz lekarz pojawi się w placówce, by zaszczepić uczniów, a nie odwrotnie.

„Rodzice nie będą musieli tracić czasu, żeby pójść do POZ, żeby tam zaszczepić dziecko” – zaznaczyła w pierwszym tygodniu powrotu dzieci do szkół ministra edukacji Barbara Nowacka. Akcja szczepień ma być poprzedzona akcją edukacyjną. Nauczyciele mogą o tej możliwości poinformować na pierwszym zebraniu.

Jak wziąć udział w programie szczepień przeciw wirusowi HPV?

Placówkę do programu zgłasza jej dyrektor. Szkoła kontaktuje się z lekarzem POZ, by umówić termin(y), gdy specjalista pojawi się w niej, by przeprowadzić kwalifikację do szczepienia, a potem zaszczepić chętnych uczniów. Rodzic musi wyrazić na to pisemną zgodę, ale jeśli chce, może też towarzyszyć dziecku.

„W 125 krajach, które wprowadziły szczepienia przeciw HPV, znacząco spadła zachorowalność na nowotwory powodowane przez ten wirus. Australia, która zapoczątkowała narodowy program szczepień przeciw HPV w 2007 roku, może obecnie poszczycić się aż 98-procentową redukcją zakażeń wirusem, jak również najniższym wskaźnikiem umieralności na raka szyjki macicy” – zwracają uwagę w liście skierowanym do rodziców szefowe resortu zdrowia i edukacji.Infografika PAP

Kto będzie mógł się zaszczepić w szkole przeciw HPV?

Dla uczniów od ukończenia 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia dostępne są dwie szczepionki:: dwuwalentna i dziewięciowalentna. Jak przypomina Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-PZH-PIB, obie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa 16 i 18.

Zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego dzieci w wieku od 9 do 14 lat przyjąć mogą obie szczepionki w schemacie dwudawkowym. Odstęp pomiędzy dawkami powinien wynieść wtedy od 5 do 13 miesięcy. W przypadku gdy odstęp będzie mniejszy niż 5 miesięcy, konieczne jest przyjęcie także trzeciej dawki. Trzy dawki obowiązują też osoby powyżej 15 lat.

Narodowa Strategia Onkologiczna przewiduje, że do końca 2028 r. zaszczepionych przeciwko HPV miałoby zostać przynajmniej 60 proc. dziewcząt i chłopców w wieku dojrzewania.

Dlaczego warto się zaszczepić przeciw wirusowi HPV?

Szczepionka jest silna bronią przeciw wirusowi brodawczaka HPV. Chroni przed zachorowaniem na raka m.in. szyjki macicy, gardła, jamy ustnej czy prącia. Szczególnie zalecana jest dzieciom, zarówno dziewczynkom i chłopcom w wieku dojrzewania, jeszcze przed inicjacją seksualną. Jednocześnie należy pamiętać o tym, by poddawać się badaniom przesiewowym w kierunku raka szyjki macicy nawet po przyjęciu szczepionki.

Rak szyjki macicy jest czwartym co do częstości występowania nowotworem złośliwym na świecie.  Rocznie wykrywa się go u ponad 520 tys. kobiet.  To także drugi najczęstszy nowotwór złośliwy wśród młodych kobiet w wieku od 15 do 44 lat.  Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów w latach 2006-2016 rak szyjki macicy w Polsce był siódmym co do częstości nowotworem złośliwym kobiet (po raku sutka, oskrzela i płuca, skóry, trzonu macicy, jelita grubego oraz jajnika).

Klaudia Torchała, zdrowie.pap.pl

Źródła:

https://www.gov.pl/web/zdrowie/dla-szkol
https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/hpv/
https://serwis.pap.pl/csi2/news/49454151,nowacka-rusza-program-szczepien-przeciw-hpv-w-szkolach-leszczyna-mozemy-uratowac-zdrowie-pokolen-opis
 

 

 

 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 4132

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.