-
Gdy szczepienie samo przychodzi do dziecka
Wraz z pierwszym dzwonkiem do szkół zawitała możliwość bezpłatnego zaszczepienia dzieci w wieku 9-14 lat przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) wywołującego nowotwory m.in. głowy, gardła i szyjki macicy. Wystarczy pisemna zgoda rodzica. Z tym szczepieniem jesteśmy w tyle, choć szczepionka jest zarejestrowana od osiemnastu lat, a niektóre europejskie kraje m.in. Szwecja i Portugalia uodporniły już blisko 90 proc. swoich nastolatków.
3 minuty czytania -
Mała popularność szczepień przeciw HPV
Materiał promocyjnyW Polsce szczepienia dzieci i młodzieży przeciw wirusowi HPV, odpowiedzialnemu m.in. za zachorowania na raka szyjki macicy, są na o wiele niższym poziomie niż w innych UE. Podczas gdy m.in. w Szwecji i w Portugalii zaszczepiono już 90 proc. docelowej populacji, w Polsce jest to zaledwie 20 proc. W jaki sposób to zmienić zastanawiali się eksperci podczas debaty „Zmiany prawne niezbędne dla poprawy efektywności programu szczepień przeciwko HPV”.
5 minut czytania -
Co dalej z programem szczepień przeciw HPV?
Materiał promocyjny1 czerwca minie rok od wprowadzenia w Polsce powszechnego programu szczepień przeciw HPV, jednak odsetek uodpornionych nastolatków to zaledwie 20 proc. Eksperci i organizacje społeczne biją na alarm, przedstawiając konkretne rekomendacje. W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Zdrowia zadeklarowało wprowadzenie zmian w programie, które mają uprościć jego realizację i zwiększyć zainteresowanie samymi szczepieniami. Co konkretnie zamierza zrobić resort?
7 minut czytania -
Przeciwdziałanie HPV – niezbędna edukacja i ułatwienie dostępu do szczepień
Materiał promocyjnyEdukacja w zakresie profilaktyki wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) oraz skrócenie ścieżki pacjenta i umożliwienie wykonywania szczepień przeciw HPV przez wszystkie przychodnie w ramach POZ są kluczowe dla zwiększenia liczby szczepień przeciw tej chorobie – to konkluzja spotkania Parlamentarnego Zespołu Praw Kobiet.
3 minuty czytania -
Szczepienie na HPV to najlepszy prezent na Dzień Dziecka
1 czerwca, w Dniu Dziecka, rusza bezpłatny ogólnopolski program szczepień przeciwko HPV, który obejmuje dziewczynki i chłopców w wieku 12 i 13 lat - w sumie ponad 700 tys. dzieci. Polska w końcu przestanie być ostatnim krajem w Unii Europejskiej, który nie zapewnia bezpłatnych szczepień przeciwko temu wirusowi.
3 minuty czytania -
Wreszcie! Bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla dwóch roczników
Niebawem mają ruszyć bezpłatne, powszechne szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka HPV, który odpowiedzialny jest m.in. za rozwój raka szyjki macicy oraz nowotworów głowy i szyi. Na razie dla roczników 2010 i 2011, czyli dzieci w wieku 12 i 13 lat. Dziewczynek i chłopców.
5 minut czytania -
Poznaj dobre sposoby na wirusa HPV
Co roku na nowotwory powiązane z wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) umiera tysiące ludzi: kobiet i mężczyzn. Nowotworów HPV-zależnych z roku na rok przybywa. Są sposoby, by się przed nimi uchronić, choć te najskuteczniejsze zarezerwowane są przede wszystkim dla młodych osób. Za to częściowo refundowane przez państwo.
5 minut czytania -
Bezpłatne szczepienia przeciw HPV – ostatnia szansa na realizację? (komunikat)
Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach, jako platforma ekspertów medycznych, osób związanych ze światem nauki oraz przedstawicieli organizacji pacjentów kształtuje merytoryczną dyskusję nt. szczepień ochronnych w przestrzeni publicznej oraz buduje zaufanie wokół szczepień. Jednym z obszarów zainteresowań inicjatywy jest realizacja celów NSO w ramach szczepień przeciwko HPV. W związku z powyższym dniu 8 marca br. odbędzie się debata nt.: Bezpłatne szczepienia przeciw HPV – ostatnia szansa na realizację?
2 minuty czytania -
Szczepienia przeciw HPV: sprawdź, gdzie w Polsce są one bezpłatne
Obecnie ponad 100 samorządów w naszym kraju realizuje programy bezpłatnych szczepień przeciw HPV. Dowiedz się, kto może z nich skorzystać, a także dlaczego naprawdę warto przyjąć to szczepienie.
6 minut czytania -
Wirus przenoszony drogą płciową powoduje raka głowy i szyi
Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) zwykle kojarzy się z rakiem szyjki macicy. Słusznie, ale HPV może być również przyczyną raka narządów głowy i szyi. Jest też przyczyną powstawania innych nie tak groźnych chorób. Warto wiedzieć, jak minimalizować ryzyko.
3 minuty czytania
NAJNOWSZE
-
Czy mamy dobrze wychowane fizycznie dzieci?
Dziecko powinno ruszać się codziennie, a nie tylko podczas czterech lekcji wychowania fizycznego w ciągu tygodnia. Jak wybrać dziecku aktywność fizyczną i wykształcić w nim nawyk regularnego i prawidłowego ruchu – radzi dr hab. nauk o zdrowiu Anna Brzęk, SUM, Kierownik Katedry i Zakładu Fizjoterapii, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, fizjoterapeutka.
-
Leczenie SIBO jak łuk triumfalny
-
Ukryte skutki stresu – ruchliwość plemników
-
Błędne koło uzależnienia od alkoholu
-
Strefa wolna od ekranów - jak ją urządzić?